Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zwiększenie aktywności i zmniejszenie stresu spowodowało poprawę objawów fibromialgii

Zwiększenie aktywności i zmniejszenie stresu spowodowało poprawę objawów fibromialgii

W analizie pacjentów z przewlekłym rozlanym bólem (CWP), takim jak fibromialgia, doświadczenia poprawiające stan zdrowia obejmowały aktywnie wybrane zmiany oprócz czynników kontekstowych, w tym szukanie wsparcia, zmniejszanie stresorów oraz równoważenie czynności i odpoczynku, zgodnie z badaniem opublikowanym w Dziennik niepełnosprawność i rehabilitacja.1

Źródło: Adobe Stock/pathdoc

Fibromialgia jest podgrupą CWP, dotykającą około 10-15% pacjentów z CWP, przy czym pacjenci często wykazują cięższe objawy. Stan ten wiąże się również z objawami oprócz bólu, takimi jak dysfunkcja poznawcza, stres psychiczny, zmęczenie, tkliwość i ograniczenia aktywności.2

Główny badacz Sophia Guehlin, doktorantka w Instytucie, pisze: „Pomimo wielu wcześniejszych badań nadal brakuje wiedzy na temat zgłaszanych przez samych siebie doświadczeń poprawy u osób z CWP, ponieważ większość wcześniejszych długoterminowych badań zmian objawów koncentrowała się na ilości danych”. Neurologia i Fizjologia/Fizjoterapia, Akademia Sahlgrenska, Uniwersytet w Göteborgu, Szwecja i współpracownicy. „W tym badaniu szukamy głębszej wiedzy na temat tego, w jaki sposób objawy i ogólny stan zdrowia kobiet z CWP mogą z czasem ulec poprawie, aby pomóc w rehabilitacji tych osób”.

Kobiety z CWP, które wzięły udział w 10- do 12-letnim badaniu uzupełniającym, zostały zwerbowane do randomizowanego, kontrolowanego badania interwencyjnego w badaniu z wywiadem jakościowym. Kwalifikujący się pacjenci to ci, u których nastąpiła poprawa o co najmniej 30% w wizualnej analogowej skali natężenia bólu od wartości wyjściowej do okresu kontrolnego.

Łącznie do badania włączono 17 kobiet (średnia wieku 58,06 lat), które wzięły udział w częściowo ustrukturyzowanych wywiadach przeprowadzonych w 3 szwedzkich miastach w okresie od listopada 2017 do lutego 2018 roku. Częściowo ustrukturyzowane podejście pozwoliło badaczom omówić wymagane tematy, dając jednocześnie uczestnikom możliwość dyskusji na najważniejsze dla nich tematy.

Badani koncentrowali się na postrzeganiu przez pacjenta czynników, które doprowadziły do ​​jego poprawy w okresie obserwacji, strategiach radzenia sobie z objawami, zmianach w objawach i zmianach w życiu. Jakościowa analiza treści oceniła dane.

READ  9 Gotowane warzywa są zdrowsze niż surowe

Tematy poprawy zdrowia zostały odnotowane w odniesieniu do doświadczenia poprawy, rozwoju strategii poprawy zdrowia oraz czynników kontekstowych, które wspierają poprawę, podczas analizy wywiadu. Podgrupy w ramach tematu „poprawa doświadczenia” czuły się lepiej pomimo objawów i były w stanie wykonywać więcej czynności. Opracowanie strategii na rzecz lepszego zdrowia obejmowało zmianę spojrzenia na siebie i swoje życie, opracowanie bardziej produktywnego podejścia do choroby w zakresie zdrowia psychicznego oraz aktywny wybór poprawy zdrowia poprzez działanie. Wreszcie temat „Kontekstowe czynniki wspierające poprawę” koncentrował się na otrzymywaniu wsparcia ze strony opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz zmniejszaniu obciążeń w życiu codziennym.

Większość pacjentów zgłosiła mniej objawów podczas obserwacji niż na początku badania, w tym zmniejszenie bólu i zmęczenia, a także lepszy sen, lepszy nastrój i lepszą jakość życia. Byli również bardziej aktywni w porównaniu z początkiem badania. Opracowując strategie poprawy zdrowia, kobiety opisywały akceptację swoich objawów, nie pozwalając im decydować o swoim zachowaniu, oraz uczenie się radzenia sobie zarówno z bólem, jak i innymi niepowodzeniami w życiu w okresie obserwacji. Jeśli chodzi o czynniki kontekstowe, pacjenci stwierdzili, że zmniejszając poziom stresu, na przykład zmieniając zawód, byli ostatecznie w stanie zmniejszyć poziom bólu.

Autorzy podsumowali: „Implikacje kliniczne tego badania są takie, że większa wiedza na temat leczenia bólu, zwiększona aktywność fizyczna i zmniejszony stres mogą przyczynić się do poprawy objawów u osób z CWP”.

Bibliografia

  1. Juhlin S, Mannerkorpi K, Bergenheim A. Czynniki sprzyjające poprawie objawów i zdrowia u kobiet z fibromialgią i przewlekłym rozlanym bólem: jakościowe badanie wywiadu [published online ahead of print, 2023 Jun 1]. Decybel Rahabil. 2023; 1-6. doi: 10.1080/09638288.2023.2218655
  2. Wolfe F, Smythe HA, Yunus MB i in. American College of Rheumatology 1990 kryteria klasyfikacji fibromialgii. Raport Wieloośrodkowej Komisji ds. Standardów. Reumatoidalne zapalenie stawów. 1990; 33 (2): 160-172.
READ  Chcesz wiedzieć, czy istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę psychiczną w późniejszym życiu? Mapowanie aktywności mózgu podczas snu może nam powiedzieć: badanie