Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zniknie ponad 450 miejsc pracy

Zniknie ponad 450 miejsc pracy

Koniec pewnej ery: zamknięcie historycznej fabryki Fiata w Polsce, co powoduje zatrudnienie ponad 450 osób

Międzynarodowy producent samochodów Stellantis ogłosił zamknięcie historycznej fabryki Fiata w Bielsku-Białej, której otwarcie zaplanowano na luty 2024 r. Fabryka, działająca od 1948 r., ma bogatą historię i jest najbardziej znana z produkując kultowego Fiata 126, czyli „Malocha”. Decyzja o zaprzestaniu działalności będzie jednak skutkować utratą ponad 450 miejsc pracy, co będzie poważnym ciosem dla lokalnej gospodarki i przemysłu motoryzacyjnego.

Regulacje UE i odrzucenie zamówień: czynniki wywołujące lockdown

Decyzja o zamknięciu fabryki była częściowo spowodowana nowymi przepisami UE dotyczącymi emisji pojazdów i spadkiem zamówień na silniki, co sprawiło, że działalność fabryki stała się niezrównoważona. Dzieje się tak pomimo tego, że Polska jako jedyny kraj sprzeciwia się wprowadzonemu przez Unię Europejską zakazowi sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i olejem napędowym do 2035 r., czyli rozporządzeniu przewidującemu 100% redukcję emisji dwutlenku węgla.2 emisje.

Stellantis i związki zawodowe współpracują, aby wspierać pracowników

Ze raportów wynika, że ​​wszystkich 468 pracowników zostanie zwolnionych etapami, od lutego do grudnia 2024 r. Stellantis zobowiązał się jednak do ścisłej współpracy ze związkiem zawodowym pracowników branży metalowej, aby zapewnić wsparcie dotkniętym pracownikom. Firma otworzyła także zainteresowanym możliwość zaoferowania pracy w innych placówkach w Polsce, demonstrując swoje zaangażowanie w łagodzenie wpływu izolacji na siłę roboczą.

Dziedzictwo Fiata w Bielsku-Białej

Fabryka Fiata w Bielsku-Białej zajmuje ważne miejsce w historii kraju. W czasach komunistycznych fabryka była własnością państwa, zanim została sprywatyzowana w 1992 roku. Na przestrzeni lat nawiązała współpracę z takimi firmami jak General Motors i wyprodukowała ponad 7,3 miliona silników. Dwa modele silników tej firmy otrzymały nagrodę International Engine of the Year. Zamknięcie tej kultowej fabryki oznacza koniec pewnej ery dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego, pozostawiając trwałe dziedzictwo, które będzie pamiętane przez długie lata.

READ  Aktywność rekrutacyjna IT w polskim przemyśle farmaceutycznym wzrosła o 1,2% w lutym 2022 r.