Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmiany klimatu: emisje energii elektrycznej z paliw kopalnych będą spadać – raport

Zmiany klimatu: emisje energii elektrycznej z paliw kopalnych będą spadać – raport

  • Przez Matta McGratha
  • Reporter środowiskowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Świat prawdopodobnie zużyje w tym roku mniej paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej, mówi nowy raport, wyznaczając „punkt zwrotny” dla energii przyjaznej dla planety.

Byłby to pierwszy w historii roczny spadek wykorzystania węgla, ropy i gazu do produkcji energii elektrycznej poza globalną recesją lub pandemią.

W rezultacie podczas produkcji energii uwalniane będzie mniej gazów cieplarnianych.

Autorzy przypisują spodziewaną zmianę boomowi energii odnawialnej, na czele którego stoją głównie Chiny.

Wiatr i energia słoneczna wytwarzają obecnie 12% światowej energii elektrycznej, a w 2022 r. dodano wystarczającą liczbę turbin wiatrowych, aby zasilić prawie całą Wielką Brytanię.

Produkcja energii elektrycznej jest największym pojedynczym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia, odpowiedzialnym za ponad jedną trzecią emisji dwutlenku węgla związanych z energią w 2021 r.

Stopniowe wycofywanie się z węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego w tym sektorze jest zatem postrzegane jako kluczowe dla pomocy światu w uniknięciu niebezpiecznych poziomów zmian klimatycznych.

To nowe badanie dotyczy danych z krajów, które odpowiadają za 93% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Na całym świecie dodano prawie wystarczającą moc wiatrową, aby zasilić Wielką Brytanię

To czwarte wydanie Global Electricity Review firmy Ember wskazuje, że poczyniono obecnie znaczne postępy w ograniczaniu roli paliw kopalnych w produkcji energii.

Kluczowe zmiany to ciągły wzrost wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej jako opłacalnych ekonomicznie źródeł energii elektrycznej. Na całym świecie energia słoneczna wzrosła w zeszłym roku o 24%, co wystarczy, aby zaspokoić roczne potrzeby dużego kraju, takiego jak Republika Południowej Afryki.

Mimo to emisje dwutlenku węgla z tego sektora nadal rosną, wraz ze wzrostem zużycia węgla.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Chiny dodały w zeszłym roku około 40% nowych paneli słonecznych na świecie, z dużą liczbą instalacji na dachach

Zdaniem autorów raportu dzieje się tak dlatego, że ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wysokie i nie w całości pokrywane jest z czystych źródeł.

W 2022 r. wystąpiły również problemy z energią jądrową i hydroenergetyką, ponieważ wiele francuskich reaktorów było wyłączonych, a europejskie rzeki w wielu miejscach były zbyt niskie dla energii wodnej.

Jednak raport mówi, że w 2023 roku wzrost energii wiatrowej i słonecznej będzie większy niż wzrost popytu – a to zacznie odwracać falę gazów cieplarnianych.

„Kiedy przestaniesz dodawać więcej paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej, zaczniesz dostrzegać spadek emisji” – powiedzieli Małgorzata i Yatros Motica, główni autorzy raportu.

„To bardzo ważne w kontekście rosnącej elektryfikacji, ponieważ mamy więcej samochodów elektrycznych, więcej pomp ciepła, więc oczyszczenie sektora energetycznego zmniejszy emisje również w innych sektorach”.

Oczekuje się, że spadek emisji paliw kopalnych w elektroenergetyce w tym roku będzie niewielki, około 0,3%, ale autorzy uważają, że spadek ten będzie się utrzymywał i przyspieszał w kolejnych latach. Kluczem do tego jest mniejsze zużycie gazu, które nieznacznie spadło w zeszłym roku, chociaż niektóre kraje, takie jak Brazylia, zmniejszyły zużycie o 46% w 2022 r.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną przy użyciu odnawialnych źródeł energii jest kluczem do ograniczenia zużycia paliw kopalnych

Jednym z ważnych graczy wpływających na ogólny trend są Chiny. Około 50% światowej dodatkowej energii wiatrowej pochodziło z Chin, a około 40% nowej światowej energii słonecznej pochodziło z kraju, który jest również największym na świecie zużyciem energii węglowej.

„Istnieje szansa, że ​​w tempie, w jakim Chiny budują energetykę wiatrową, słoneczną i wszelkiego rodzaju czystą generację, osiągną ten szczyt produkcji węgla przed 2025 r., który będzie znaczący” – powiedział Jones.

Eksperci ds. energii przyznają, że ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych w wytwarzaniu energii może być „punktem zwrotnym”, ale należy zrobić o wiele więcej.

„Pierwszy szczyt produkcji energii z węgla w Wielkiej Brytanii miał miejsce w 1979 roku” – powiedziała profesor Jessica Jewell z Uniwersytetu w Bergen, która nie była zaangażowana w badania.

„Jednakże całkowite wycofanie energii węglowej zajęło dziesięciolecia, na przykład Wielka Brytania nadal zużywa niewielką ilość węgla w 2022 r., 43 lata po szczycie. Aby osiągnąć cele w zakresie czystej energii, nie mamy 40 lub Do 30 lat musimy całkowicie zdekarbonizować energię elektryczną w znacznie krótszym czasie”.