Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Złoty może przyspieszyć zyski na kursach walutowych, gdy na horyzoncie pojawią się podwyżki stóp procentowych Nowości

Złoty może przyspieszyć zyski na kursach walutowych, gdy na horyzoncie pojawią się podwyżki stóp procentowych Nowości

Napisane przez Miroslavovą Krovovą i Jasona Hofitt

PRAGA (Reuters) – Złoty ma większe pole do zwyżki po tym tygodniu zwyżki, wynika z piątkowego sondażu Reutersa, ponieważ szanse, że polski bank centralny zacznie podnosić stopy procentowe, rosną raczej wcześniej niż później.

Polska waluta oddaliła się od swoich środkowoeuropejskich odpowiedników w 2021 r., na czele z węgierskim forintem i czeską koroną, ponieważ ich banki centralne zaczynają zacieśniać cykle w obliczu po pandemicznego ożywienia gospodarczego i rosnącej presji inflacyjnej.

Podczas gdy polski bank centralny zbyt szybko opierał się przejściu na podwyżki stóp, nagły wzrost inflacji zasadniczej do najwyższego poziomu od dwóch dekad w sierpniu doprowadził do spekulacji, że podniesie stopy tak szybko, jak to możliwe już w listopadzie. Inni analitycy twierdzą, że pierwszy krok prawdopodobnie nastąpi dopiero w przyszłym roku.

Złoty skoczył o 1,2% we wtorek i środę po danych o inflacji, największy dwudniowy wzrost od kwietnia.

Sondaż agencji Reuters prognozuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy złoty wzrośnie o kolejne 1,8 proc. do 4,425 za euro, podobnie jak w sondażu sprzed miesiąca.

Ale przy stawkach wokół problemów – takich jak traktowanie kredytów walutowych, które trafiły do ​​sądów, czy polityczne bitwy między Warszawą a Unią Europejską – droga złotego raczej nie będzie gładka.

Złoty pozostanie słabszy od swoich konkurentów, dopóki polski bank centralny nie podniesie stóp procentowych – powiedziała Małgorzata Krzywicka, analityk Erste Group Bank.

„Ostatnia konsolidacja jest przesadzona i może nadejść korekta, ale nic zbyt silnego. Myślę, że reakcja (na ewentualną podwyżkę stóp) będzie łagodniejsza, ale w przyszłym roku może nastąpić większa aprecjacja.”

Forint był największym zyskiem w Europie Środkowej w 2021 r. ze wzrostem o ponad 4%.

Oczekuje się, że w przyszłym roku będzie się dalej umacniać i wzrastać o 0,8% do 345,2 euro. Oczekiwano, że korona wzrośnie o 1,0% do 25,10 wobec euro w ciągu 12 miesięcy.

„Dodatnia różnica stóp procentowych w stosunku do euro powinna wspierać waluty (koronę i forint) w nadchodzących miesiącach”, powiedział Radomir Jacques, główny ekonomista General Investments CEE.

„Ale podzielam pogląd, że Węgierski Bank Centralny dostosuje tempo i częstotliwość podwyżek stóp procentowych… To prawdopodobnie spowolni tempo umacniania się forinta w porównaniu z letnim rajdem oraz w porównaniu do korony i złotego”.

(Dla innych historii z rynków walutowych dla Reutersa 🙂

(Sprawozdawczość Miroslavova Krovova i Jason Hofitt, Redakcja Marka Heinricha)