Polska kontrolowana przez państwo spółka Orlin i jej kanadyjski partner Northland Power podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie budowy elektrowni bałtyckiej, pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej.
Projekt ma na celu wzmocnienie polskiego systemu energetycznego poprzez dodanie około 1,2 gigawata. Farma wiatrowa powstanie około 23 km od wybrzeża, w pobliżu Lipy i Chukziu, a po ukończeniu w 2026 roku będzie w stanie zasilić w czystą energię około 1,5 mln gospodarstw domowych.
„Znajdujemy się w punkcie zwrotnym zarówno dla Grupy Orlen, jak i szerzej rozumianej energetyki w Polsce. Nasze zaangażowanie sprawiło, że przystąpiliśmy do najważniejszego projektu rozwoju energetyki odnawialnej w naszym kraju i całym regionie. Warto podkreślić, że Bałtycka morska farma wiatrowa stanowi jeden z zaledwie dwóch projektów z „Pomimo ogromnych wyzwań, jakie stwarza pandemia, zakłócenia w łańcuchu dostaw i konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą, zobowiązaliśmy się do realizacji ambitnego harmonogramu, który… „Zdefiniowaliśmy to na podstawie początek.”
Elektrownia Bałtycka będzie wytwarzać 4000 GWh energii elektrycznej, co stanowi około 3% obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce, co pomoże uniknąć emisji dwutlenku węgla szacuje się na 2,8 mln ton rocznie. Położenie fundamentów zaplanowano na 2024 r., a do 2025 r. w skład farmy ma wchodzić 76 turbin wiatrowych Vestas o mocy jednostkowej 15 MW, ustawionych na wysokości ponad 250 m. Projekt podstacji lądowej mającej na celu wyludnienie obszarze, jest już realizowany. Energia wytwarzana na morzu. Umowy z głównymi wykonawcami zostały już podpisane, a całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 miliarda euro (5 miliardów dolarów). Projekt otrzymał pożyczkę w wysokości 4,4 mld euro, co jest największym finansowaniem uzyskanym na pojedynczą inwestycję w historii Polski.
Oprócz budowy farmy wiatrowej Orlin rozpoczął budowę pierwszej w Polsce stacji instalacyjnej morskiej farmy wiatrowej. Zlokalizowana w porcie Świnoujście elektrownia ma zostać ukończona w 2025 roku i jest w stanie obsługiwać i instalować turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i większej. Początkowo będzie obsługiwał projekt Baltic Power, później będzie wspierać realizację projektów innych deweloperów i ułatwiać realizację przyszłych projektów Orlenu na Morzu Bałtyckim. „Dzięki swojej lokalizacji port Świnoujście będzie obsługiwał nie tylko polskie projekty, ale także projekty realizowane na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich” – powiedział Orlen.
Orlen uzyskał niedawno licencje na budowę pięciu dodatkowych morskich farm wiatrowych, które będą miały łączną moc 5,2 gigawata.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce