Nowe badanie pokazuje, że Polska musi dokonać dekarbonizacji krajowego sektora budowlanego, ponieważ budynki odgrywają kluczową rolę w wysiłkach Polski na rzecz osiągnięcia celu zerowej emisji netto na 2050 r.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) opublikowało 9 czerwca raport na temat sektora budowlanego, w tym budownictwa, który odpowiada za około 38% emisji dwutlenku węgla w kraju. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju stwierdził w komunikacie prasowym, że emisje dwutlenku węgla w ciągu całego życia to te, które wynikają z budowy i użytkowania budynku przez cały okres jego użytkowania, w tym z rozbiórki i utylizacji.
Raport przedstawia „mapę drogową”, aby zilustrować i przezwyciężyć złożone wyzwanie, przed którym stoi Polska w zakresie dekarbonizacji sektora budowlanego do 2050 roku. Dekarbonizacja budynków wymaga ciągłego zaangażowania i współpracy wielu stron, a współpraca ta jest kluczowym zadaniem dla wszystkich interesariuszy, raport czyta.
Polska jest sygnatariuszem Porozumienia Paryskiego, zgodnie z którym do 2050 r. globalna emisja netto gazów cieplarnianych powinna osiągnąć zero. Unia Europejska dąży do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. Cele te zostaną osiągnięte poprzez dekarbonizację ze wszystkich sektorów gospodarki .
Dyrektor Zarządzający ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju Alistair Clark Powiedział, że bank zamierza stać się większościowym zielonym bankiem do 2025 r. „Naszym celem jest również wspieranie krajów, w których inwestujemy, w przejściu na gospodarki niskoemisyjne zgodne z Porozumieniem Paryskim. Sektor budowlany ma znaczący wpływ na środowisko i społeczeństwo, ale dekarbonizację sektora budowlanego postrzegamy jako szansę na bardziej przyjazne dla środowiska inwestycje. ERBD będzie wspierać przemiany rynkowe we współpracy z partnerami, którzy dbają o środowisko i zrównoważony rozwój” – powiedział Clark.
Raport proponuje również konkretne działania dla dziewięciu grup interesariuszy: władz rządowych i lokalnych; deweloperzy, inwestorzy i właściciele budynków; projektanci (architekci, inżynierowie budownictwa); producenci materiałów i technologii budowlanych; Wykonawcy. kierownicy budowy, instytucje finansowe i organizacje pozarządowe; stowarzyszenia zawodowe; i środowiska akademickiego. Prace nad raportem poprzedziły konsultacje z 40 organizacjami i instytucjami przemysłowymi w Polsce.
Prezes Zarządu PLGBC Eliasz Kuchera Powiedział, że przedstawiona w raporcie droga do dekarbonizacji sektora budowlanego w Polsce jest bez wątpienia bardzo ambitna. Jednak bez odważnej wizji nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej. Jednak ambitne wizje muszą zostać przełożone na ambitne strategie, gdyż tylko zdecydowane, intensywne i długofalowe działania pozwolą nam osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu.
W regionach EBOR budynki odpowiadają za ponad 43% emisji gazów cieplarnianych. Globalne zasoby budowlane prawdopodobnie podwoją się do 2050 r., a biorąc pod uwagę, że budynki mają oferować coraz więcej pod względem komfortu, wygody i rozrywki, emisje wzrosłyby wykładniczo, gdyby niewiele lub nic nie zrobiono w celu zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla. Dekarbonizacja budynków to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów łagodzenia najgorszych skutków zbliżającego się załamania klimatu.
Dyrektor Generalny Światowej Rady Budownictwa Ekologicznego Krystyna Gamboa Zauważył, że ta ambitna mapa drogowa polityki pokazuje, że dzięki podejściu opartemu na emisji dwutlenku węgla na całe życie polski sektor budowlany może odegrać ważną rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej. „To inspirujące widzieć, jak członkowie Green Building Councils w naszej regionalnej sieci w Europie przewodzą w dziedzinie klimatu w kierunku całkowicie neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla środowiska budowlanego” – powiedziała, dodając, że opublikują dziewięć kolejnych krajowych planów drogowych w ramach ich inicjatywy Build Life w nadchodzących miesiącach.
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Wokalista Radiohead Thom Yorke schodzi ze sceny, gdy fan skanduje w proteście przeciwko Strefie Gazy
Molly Mae Hague wygląda zupełnie nie do poznania w swoim kostiumie Babci Wilczy z Czerwonego Kapturka, gdy rzuca uroczą kulą bougie na Halloween dla swojej córki Bambi.
Recenzja historii Christophera Reeve’a – „Kompleksowa i afirmująca życie”