Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zbadano fałszywe twierdzenia na temat zrównoważonego giganta

Zbadano fałszywe twierdzenia na temat zrównoważonego giganta

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Farea Masoud
  • Rola, Korespondent biznesowy BBC

Scampi pozyskuje się w sposób, który powoduje „powszechne szkody dla środowiska” – stwierdziła organizacja charytatywna, składając skargę do brytyjskiego urzędu ds. konkurencji.

Organizacja charytatywna Open Seas kwestionuje zrównoważony charakter tych popularnych przekąsek z owoców morza i zwróciła się do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA) o zbadanie supermarketów, które twierdzą, że pochodzą one z „odpowiedzialnych źródeł”.

Organizacja Open Seas twierdzi, że „rozległe szkody” są spowodowane połowami dennymi za pomocą ciężkich sieci, podczas których łowi się langustynki dla olbrzyma, a inne złowione w ten sposób stworzenia morskie są często wyrzucane w celach marnotrawstwa.

Brytyjskie konsorcjum detaliczne stwierdziło, że sprzedawcy detaliczni „ściśle współpracują” z dostawcami, „aby zapewnić, że produkty spełniają oczekiwania klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

„Sprzedawcy detaliczni są zobowiązani do odpowiedzialnego pozyskiwania produktów od giganta” – dodała.

Jednakże Open Seas uważa, że ​​opisywanie produktu jako „pochodzącego z odpowiedzialnego źródła” narusza wytyczne CMA.

Nick Underdown, szef kampanii w Open Seas, powiedział: „Zgłaszaliśmy te obawy supermarketom, ale nadal sprzedają krewetki jako produkty pochodzące z odpowiedzialnego źródła”.

Wytyczne CMA wymagają, aby oświadczenia marketingowe były zgodne z prawdą, dokładne oraz „jasne i jednoznaczne”.

„Konsumenci nie powinni być wprowadzani w błąd przez produkty sprzedawane w ten sposób” – dodał Underdown.

Krewetki sprzedawane są w zamarzniętych półkach supermarketów, stając się dla wielu tanim źródłem białka. Często wytwarza się go z mieszanki różnych skorupiaków, w tym krewetek i homarów. Odmiana panierowana w bułce tartej, smażona i podawana z sosem tatarskim stała się podstawową przekąską.

„Istnieje system monitorowania statków, ale nie ma możliwości monitorowania składu tych połowów” – powiedział, dodając, że poziom „przyłowów” – życia morskiego nieumyślnie złowionego w sieci – często może obejmować małe zwierzęta i ryby, co ma wpływ na populację. tego rodzaju w przyszłości.

„Poławianie dużych ilości małych ryb wbrew zaleceniom naukowym nie jest odpowiedzialne. Trałowanie w wrażliwych siedliskach morskich również nie jest odpowiedzialne” – stwierdził Underdown.

„Firmy, które nie rozwiązują tych problemów, nie ponoszą odpowiedzialności. Sposób produkcji krewetek nosi wszelkie znamiona nieodpowiedzialnego rybołówstwa”.

W swojej skardze do CMA spółka Open Seas stwierdziła, że ​​twierdzenia supermarketów, jakoby jej łowiska były „odpowiedzialne”, były niejasne, biorąc pod uwagę, że termin „został zdefiniowany przez zainteresowanych grupą branżową bez odniesienia do międzynarodowych standardów definiowania odpowiedzialnych owoców morza”.

Whitby Seafoods, największy brytyjski przetwórca krewetek, informuje na swojej stronie internetowej, że uczestniczy w kierowanym przez branżę projekcie poprawy rybołówstwa (FIP). Brytyjski projekt, który nadzoruje realizację regionalnych planów inwestycyjnych dla branży, jest finansowany przez graczy z branży, w tym Marks & Spencer, Morrisons, Sainsbury’s, Young’s, Lidl, Cup-Up, Tesco i samą Whitby Seafoods.

Underdown powiedział jednak BBC, że jest „głęboko zaniepokojony niedokładnymi raportami własnymi i brakiem postępów” IFP w branży krewetek.

BBC skontaktowało się z głównymi supermarketami i dostawcami krewetek w Wielkiej Brytanii.

Morrisons – mówi na swojej stronie Korzystają z certyfikacji stron trzecich, aby zapewnić, że ich łowiska są „wiarygodne i zrównoważone”, a 99% owoców morza pochodzących z hodowli „certyfikowanych zgodnie ze standardami Global Sustainable Seafood Initiative”.

Młody On mówi Jest częścią kilku organizacji zajmujących się zrównoważonym rozwojem, natomiast Tesco On mówi Współpracuje z World Wildlife Fund w zakresie celów zrównoważonego rozwoju w zakresie owoców morza.

Spółdzielnia On mówi Współpracuje z trzema niezależnymi programami w celu weryfikacji zrównoważonego rozwoju owoców morza.