Polska: Krajowy Program Kolejowy na lata 2023-2030 został zatwierdzony przez Radę Ministrów na posiedzeniu 16 sierpnia.
Pakiet obejmuje finansowanie kilku bieżących i planowanych dużych projektów, wzmocnienie różnych strategicznych głównych linii oraz budowę nowych kolei regionalnych.
Program o wartości 170 mld zł finansowany jest w całości ze źródeł UE oraz funduszy strukturalnych, z podziałem pomiędzy okres budżetowy UE 2014-20 (79 mld zł), budżet 2021-27 (80 mld zł) oraz Fundusz Odbudowy i Zwiększania Odporności (11 zł). miliard).
Projekty w trakcie realizacji
W programie ustanowiono plan działania zapewniający realizację różnych już realizowanych projektów:
- Tunel Łódzki o długości 7,5 km przez miasto dla pociągów podmiejskich, łączący stacje Väbryczna i Kaliszka;
- modernizacja drogi Gdynia-Słobsk;
- Renowacja linii Katowice-Zebrzydowice (granica czeska);
- Modernizacja i elektryfikacja linii Białystok-Ełk-Trakeszki (granica Litwy) w celu umożliwienia poruszania się z prędkością 250 km/h; Ma to związek z planowanym uruchomieniem połączeń Rail Baltica pomiędzy Polską a Litwą.
Szlaki Narodowe
Dofinansowanie obejmuje także realizację ulepszeń Szlaków Krajowych. Obejmują one:
- modernizacja magistrali Skierniewice – Łuków na południe od Warszawy;
- elektryfikacja linii Bydgoszcz-Koserzyna-Gdynia;
- Zwiększenie prędkości linii z 200 do 250 km/h na głównej drodze CMK łączącej Grodziske Mazowieckie na południe od Warszawy z Zawerciami na północ od Katowic i Krakowem;
- Modernizacja poszczególnych odcinków dróg Warszawa-Bydgoszcz-Kołobrzeg, Warszawa-Białystok i Warszawa-Radom-Kielce-Kraków w celu umożliwienia jazdy z prędkością 200 km/h;
- Elektryfikacja blisko 1400 km linii kolejowych na terenie całego kraju.
Poprawa w całym mieście w Warszawie
Kolejnym istotnym elementem programu jest modernizacja warszawskich linii podmiejskich i dalekobieżnych międzymiastowych, które łączą stacje Zakodnya i Świdnia przez centrum miasta.
Należy wyeliminować główne połączenia kontrolujące dostęp do pasów ruchu na obu końcach. Umożliwiłoby to częstsze kursowanie usług podmiejskich w odstępach 2,5 minuty, podczas gdy pociągi międzymiastowe mogłyby kursować w odstępach 3-minutowych.
Dodatkowa stacja metra powstanie w pobliżu Rondo de Gaulle, natomiast stacja zostanie przeniesiona na Powiśle w pobliżu rzeki Wisły. Inne prace obejmują przebudowę stacji Śródmieście w celu dodania chodnika do stacji Centrum linii 1 metra.
nowe linie regionalne
Program przewiduje także budowę różnych kolei regionalnych w celu poprawy lokalnej łączności kolejowej.
Wśród planowanych tras znajduje się 73-kilometrowa linia na nowym przebiegu, która połączy Zegrze Południowe na istniejącej sieci na północ od Warszawy z Przasnyszem. Planowana jest budowa jednotorowej linii elektroenergetycznej o prędkości 160 km/h z 11 stacjami. 21 sierpnia PKP PLK ogłosiło przetarg na projekt wykonawczy linii.
Inna propozycja dotyczy rewitalizacji zamkniętej w 2001 roku drogi Katowic – Jastrzębi-Zdroju. Według rządu Jastrzyby-Zdrój to największe miasto w Polsce, do którego nie można dojechać koleją, dla liczącej około 90 tys. mieszkańców. Ponowne otwarcie będzie wymagało przebudowy dwóch odcinków kolejowych o łącznej długości około 20 kilometrów, łączących Jastrzębie-Zdrój Centrum z Pawłowicami Śląskimi i Żory z Orzeszem. Zamówienia na usługi projektowe rozpoczęły się w sierpniu – podaje PKP PLK, a prace budowlane mają nastąpić w latach 2026-2029. Budżet ponownego otwarcia to 475 mln zł.
Powstanie kolejna nowa linia o długości około 40 km, która będzie biegła od Podłęża na magistrali Kraków – Tarnów do Tymbarku na trasie Chabówka – Nowy Sącz. Ma to na celu stworzenie bardziej bezpośredniego połączenia z Krakowa do Zakopanego i Neue Saat.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce