Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zaostrzył się spór między prezydentem Donaldem Tuskiem a Andrzejem Dudą w sprawie ułaskawienia prezydenta

Zaostrzył się spór między prezydentem Donaldem Tuskiem a Andrzejem Dudą w sprawie ułaskawienia prezydenta

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Polski premier Donald Tusk zaostrzył spór z prezydentem Andrzejem Dudą, ostrzegając, że dwóm uwięzionym legislatorom z byłej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość może stanąć przed nowym procesem nawet po uzyskaniu drugiego ułaskawienia prezydenta.

Przemawiając dzień po ponownym ułaskawieniu Dudy i wezwaniu do natychmiastowego uwolnienia byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego ówczesnego zastępcy Macieja Wasika, Tusk powiedział na środowej konferencji prasowej: „Sprawa pana Kamińskiego i Wasika nie jest jeszcze skończone – sprawa się rozpoczęła.”

Walka o losy obu parlamentarzystów wpisuje się w szerszą batalię polityczno-prawną zapoczątkowaną przez reformy Tuska i odwoływanie przez niego nominacji z PiS od chwili objęcia urzędu w zeszłym miesiącu po wyborach powszechnych.

Prounijny Tusk dąży do odwrócenia skutków ośmiu lat rządów PiS, podczas których prawicowa partia nacjonalistyczna obsadzała sądy, media państwowe i inne instytucje zwolennikami PiS, a Bruksela oskarżała ją o podważanie praworządności.

Duda został prezydentem przy poparciu PiS, a obrona zatrzymanych parlamentarzystów stała się sprawdzianem jego prezydenckich uprawnień i potencjalnym kryzysem konstytucyjnym.

Tusk przyznał, że prezydent może skorzystać z prawa do ułaskawienia, ale stwierdził, że Duda w tej sprawie stwarza sytuację, „w której osoby, które nadużyły władzy, mogą jej nadal nadużywać”.

Tusk ostrzegł, że nawet jeśli obaj mężczyźni wkrótce opuszczą więzienie, można ich uznać za „odpowiedzialnych za inne rzeczy”, kwestionując ich rolę w rzekomym nielegalnym wykorzystaniu opracowanego przez Izrael oprogramowania szpiegującego „Pegasus” przeciwko przeciwnikom PiS.

Pegasusa kupiło biuro antykorupcyjne Kamińskiego, ale PiS twierdzi, że był używany wyłącznie do egzekwowania prawa i bezpieczeństwa narodowego, a nie przeciwko rywalom politycznym. Koalicja Tuska tworzy specjalną komisję parlamentarną, która ma zbadać szpiegostwo Pegasusa – jeden z kilku przypadków, na które rząd zarzuca dawnemu rządowi PiS przymykanie oczu.

READ  Kasyno online: najlepsze wskazówki, jak wygrać w zdrapkach

Po skazaniu w grudniu zeszłego roku za nadużycie władzy i zakazie wstępu do parlamentu policja aresztowała obu parlamentarzystów na początku tego miesiąca w Pałacu Prezydenckim Dudy, gdzie się schronili.

Duda stwierdził, że powinna być chroniona na mocy poprzedniej amnestii, którą wydał w 2015 r. Opisując ich jako „więźniów politycznych”, PiS ogłosił we wtorek w telewizyjnym przemówieniu nową amnestię, podczas gdy ich żony stały obok niego ubrane na czarno.

W zeszłym roku Duda opóźnił nominację Tuska na premiera, a następnie za pomocą weta zablokował projekt ustawy budżetowej, który miał związek z przeprowadzoną przez Tuska reformą spółki medialnej. Przejęcie TVP przez Tuska wiązało się z odcięciem emisji jej kanału informacyjnego, który Tusk postrzega jako rzecznik PiS.

Tusk musi współpracować z Dudą do wyborów w 2025 roku, kiedy prezydent zakończy drugą i ostatnią kadencję.

Na innym froncie konfliktu między Tuskiem a jego poprzednikami z PiS Tusk powiedział, że czystka w kontrolowanej przez państwo Grupie Orlen Oil, największej polskiej firmie, będzie obejmować nowe śledztwo w sprawie „tego, co stało się w Orlenie i Lotusie” po połączeniu dwóch polskich spółek energetycznych Firmy.

Orlin sfinalizował przejęcie Lotusa w 2022 roku, wzmacniając swoją kontrolę nad sektorem energetycznym kraju. W zeszłym tygodniu agenci Biura ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych wkroczyli do siedziby Orlenu i biura dyrektora generalnego mianowanego przez PiS Daniela Obajtka.

„Wkrótce opinia publiczna pozna także szokujące aspekty działań części przedstawicieli rządu i administracji Orlenu” – powiedział w środę Tusk.