17.10.2024
35 Widoki
1 On kocha
Misje ekspansyjne Copernicus Sentinel stanowią ogromny krok naprzód w zakresie europejskich możliwości obserwacji Ziemi. Wraz z powrotem Wielkiej Brytanii do unijnego programu Copernicus potwierdzono finansowanie umożliwiające ukończenie wszystkich sześciu misji ekspansyjnych programu Copernicus Sentinel, jak omówiono w tym tygodniu podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Mediolanie we Włoszech.
Copernicus jest obsługiwany przez grupę sześciu wyspecjalizowanych rodzin niewolników, Sentinels, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby spełniać potrzeby usług Copernicus i ich użytkowników. Misje ekspansji Copernicus Sentinel przyspieszą te wysiłki, zapewniając głębszy wgląd w dynamikę naszej planety.
Misje takie jak CO2M w celu śledzenia emisji gazów cieplarnianych, CIMR w celu zapewnienia szczegółowego wglądu w lód morski i środowisko polarne, CHIME w celu gromadzenia obserwacji spektroskopowych z powierzchni Ziemi, CRISTAL w celu monitorowania grubości i zmian lodu, LSTM w celu tworzenia map zmian temperatur powierzchni Ziemi i ROSE-L usprawniające obserwacje radarowe, użytkownicy otrzymają szeroki zakres dokładnych danych o stanie naszej planety.
Simonetta Celli, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA, powiedziała: „Decyzja podjęta przez rząd Wielkiej Brytanii o udziale w europejskim programie Copernicus była konieczna, aby zapewnić ukończenie misji ekspansyjnych Copernicus Sentinel. Misje te mają kluczowe znaczenie dla realizacji polityki UE luki w potrzebach użytkowników programu Copernicus oraz poszerzenie bieżących możliwości komponentu kosmicznego Copernicus.
Dwutlenek węgla: Obserwacje Kopernika dotyczące dwutlenku węgla powstającego w wyniku działalności człowieka
Misja programu Copernicus mająca na celu monitorowanie antropogenicznego dwutlenku węgla (CO2M) będzie pierwszą z wystrzelonych misji ekspansyjnych Sentinel. Konstelacja składa się łącznie z trzech satelitów: CO2M-A i CO2M-B, które są obecnie w fazie opracowywania, oraz CO2M-C, którego wdrażanie rozpocznie się w 2025 r. Satelity CO2M będą krążyć wokół Ziemi po orbitach synchronicznych ze Słońcem, na wysokości 735 km. .
Głównym celem CO2M jest pomoc w śledzeniu emisji gazów cieplarnianych i przejrzystej ocenie, które kraje są na dobrej drodze do osiągnięcia celów w zakresie emisji określonych w Porozumieniu paryskim w sprawie zmian klimatycznych. Satelity będą analizować trzy wskaźniki ważne w walce ze zmianami klimatycznymi: emisję dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu ze źródeł ludzkich.
CIMR: Misja radiometru mikrofalowego Copernicus Imaging
Misja radiometryczna mikrofalowa Copernicus Imaging (CIMR dostarczy decydentom dowody zmian i ich wpływu w regionach polarnych, ze szczególnym uwzględnieniem Arktyki.
Misja obejmuje konstelację dwóch satelitów i jest wyposażona w największy radiometr kiedykolwiek opracowany przez ESA w celu zapewnienia wysokiej rozdzielczości pomiarów stężenia lodu morskiego, temperatury powierzchni morza, zasolenia powierzchni morza i śniegu. CIMR umieszcza Arktykę w kontekście globalnym, aby wspierać rozwiązania dla tego delikatnego regionu i zwalczać skutki zmian klimatycznych na całym świecie.
Satelita A będzie umieszczony na orbitach bliskobiegunowych i będzie podążał po niemal okrągłych orbitach synchronicznych ze Słońcem, umożliwiając naukowcom dokładne monitorowanie zmian w czasie w regionach pokrytych lodem i w morzu.
CHIME: Misja Kopernika w zakresie obrazowania hiperspektralnego
Misja Copernicus Hyperspectral Imaging for the Environment jest obecnie opracowywana w celu wspierania polityk UE w zakresie zarządzania zasobami naturalnymi – ostatecznie pomagając w rozwiązaniu globalnego problemu bezpieczeństwa żywnościowego.
CHIME będzie wyposażony w unikalny spektrometr podczerwieni w zakresie fal widzialnych i krótkofalowych, który będzie zapewniał rutynowe obserwacje hiperspektralne w celu wspierania nowych i ulepszonych usług w zakresie zrównoważonego zarządzania rolnictwem i różnorodnością biologiczną, a także charakteryzowania właściwości gleby.
CHIME składa się z konstelacji dwóch satelitów, CHIME-A i CHIME-B, które będą krążyć wokół Ziemi po orbicie synchronicznej ze Słońcem na średniej wysokości 632 km, obejmując Ziemię dookoła globu.
Kryształ: wysokościomierz topograficzny lodu i śniegu polarnego Kopernika
Misja Copernicus Polar Ice and thenno-Topography Altitude (CRISTAL) zapewni pełny obraz zmian zachodzących w niektórych z najbardziej ekstremalnych regionów świata.
Będzie wyposażony – po raz pierwszy – w dwuczęstotliwościowy wysokościomierz radarowy i radiometr mikrofalowy, które będą mierzyć i monitorować grubość lodu morskiego, głębokość pokrywy śnieżnej i wysokość pokrywy lodowej.
Dane te będą wspierać procesy morskie w oceanach polarnych i przyczynią się do lepszego zrozumienia procesów klimatycznych. CRISTAL będzie także wspierał zastosowania związane z wodami przybrzeżnymi i śródlądowymi, a także zapewniał obserwacje topografii oceanów.
LSTM: Monitorowanie temperatury powierzchni lądu
Nadchodząca misja programu Copernicus monitorowania temperatury powierzchni Ziemi (LSTM) poprawi zrównoważoną produktywność rolnictwa w coraz bardziej ubogim w wodę i niestabilnym świecie.
Misja będzie wyposażona w czujnik termiczny na podczerwień o wysokiej rozdzielczości przestrzennej i czasowej, który będzie dostarczał informacji zwrotnych na temat temperatury powierzchni Ziemi. Dane te są niezbędne do zrozumienia zmienności klimatu i reagowania na nią, zarządzania zasobami wodnymi do celów produkcji rolnej, przewidywania susz, a także przeciwdziałania degradacji gleby.
Misja LSTM dostarczy przydatnych informacji, które pozwolą na poprawę zrównoważonej produktywności rolnictwa i dostosowanie się do zmienności klimatu.
Misja składa się z konstelacji dwóch satelitów, LSTM-A i LSTM-B. Satelity będą działać na niskobiegunowej orbicie okołoziemskiej, a ich wspólna wizyta na równiku będzie trwać dwa dni.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków