Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Z Polski rewolucyjna technologia tankowania orbitalnego

Z Polski rewolucyjna technologia tankowania orbitalnego

Celem PIAP Space z siedzibą w Warszawie jest przedłużenie żywotności satelitów poprzez najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie tankowania na orbicie.

Polska stoi u progu radykalnej zmiany w branży kosmicznej. W tym tygodniu warszawska spółka PIAP Space ogłosiła rozpoczęcie (dosłownie) nowego, dużego projektu INORT (In-Orbit Refueling Technology for Unprepared and Prepared Satellites), którego celem jest wydłużenie okresu eksploatacji satelitów z… rozwój zaawansowanej technologii tankowania na orbicie.

Wyobraźcie sobie satelity, które nadal są w pełni sprawne, ale musiały zostać wycofane z eksploatacji po prostu dlatego, że zabrakło im paliwa – INORT twierdzi, że instytut jest tutaj, aby to naprawić.



Projekt ten jest finansowany ze środków Polski na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i jest efektem współpracy z Instytutem Aeronautyki Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Dlaczego to ma znaczenie? Tankowanie na orbicie oznacza radykalną zmianę w eksploracji kosmosu. Obniża koszty poprzez zmniejszenie konieczności ciągłej wymiany satelitów i wspiera bardziej zrównoważone projekty misji poprzez zmniejszenie liczby deorbitowanych satelitów.

Co więcej, technologia ta jest przeznaczona nie tylko dla przyszłych satelitów, ale także do współpracy z istniejącymi modelami, które nigdy nie były przeznaczone do tankowania na orbicie.

Obecnie w Europie brakuje standardu tankowania satelitów w kosmosie. INORT pracuje nad wypełnieniem tej luki, tworząc kompleksowy plan działania dotyczący usług tankowania na orbicie. Obejmuje to wszystko, od opracowania technologii operacji zbliżeniowych, dokowania (specjalność PIAP Space), konserwacji i separacji, po tworzenie systemów dokowania dla niereagujących obiektów i systemów sterowania ramieniem robotycznym do precyzyjnych misji na orbicie.

Ponadto projekt skoncentruje się na technologiach manipulacji orbitą i przesyłu paliwa, znacznie zwiększając możliwości usług kosmicznych.

Zrównoważona technologia kosmiczna

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki projektowi INORT jesteśmy w czołówce zrównoważonych technologii kosmicznych” – mówi Marcin Dobrovolski, dyrektor generalny PIAP Space.

READ  Polska widzi nowe wyzwania w odpowiedzi na uchodźców na Ukrainie - EURACTIV.com

„Ta inicjatywa nie tylko wzmacnia nasze zaangażowanie w odpowiedzialne operacje kosmiczne, ale także sprzyja innowacjom w technologii satelitarnej. Pracujemy nad sformułowaniem rozwiązań, które zaspokoją dzisiejsze potrzeby i torują drogę na przyszłość”.

Centrum Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przoduje w zakresie technologii tankowania, w tym złączy mechanicznych i procedur przesyłu paliwa. W międzyczasie Centrum Technologii UAV pracuje nad aspektami misji związanymi z energią, opracowując czujniki optoelektroniczne do lokalizacji satelitów i ulepszając manewry wymagane podczas dokowania i operacji po dokowaniu.

„Możliwość tankowania satelitów na orbicie stanowi decydujący krok naprzód w eksploracji kosmosu” – dodaje Paul Surmach, kierownik Katedry Napędu Satelitarnego w Instytucie Lotnictwa Łukasiewicza.

„Ta technologia może uratować miliony, zmniejszając potrzebę wymiany satelitów i zmniejszając liczbę satelitów wymagających deorbitacji. Technologia ta nie ogranicza się tylko do przyszłości, ale ma zastosowanie do modeli satelitów obecnej i nowej generacji”.

Dowództwo Eksploracji Kosmosu

Od 2017 roku PIAP Space jest głównym graczem w rozwoju zrobotyzowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego. Jego dorobek jest imponujący. W 2022 r. zbudowała prototypowy kadłub łazika Sample Fetch Rover (SFR) w ramach misji NASA-ESA Mars Sample Return, której celem jest powrót na Ziemię próbek skał marsjańskich.

Firma jest także głównym wykonawcą opracowanego przez ESA projektu zaawansowanego ramienia robotycznego TITAN, zaprojektowanego do precyzyjnych operacji orbitalnych.

W styczniu 2024 r. firma PIAP Space ogłosiła, że ​​jej prototyp ramienia robota jest testowany pod kątem integracji z projektem lądownika ARGONAUT ESA. Ramię to będzie niezbędne do bezpiecznego transportu ładunku z lądowania na powierzchnię Księżyca, umożliwiając wykonywanie takich misji, jak misje załogowe, transport sprzętu i materiałów oraz autonomiczna eksploracja Księżyca.

A gdyby tego było mało, firma zakończyła niedawno projekt ORBITA, w ramach którego dostarczono specjalistyczne stabilizatory robotyczne w celu usprawnienia obsługi satelitów na orbicie.

READ  EDPR finansuje sześć nadmorskich farm wiatrowych w Polsce

Teraz, dzięki projektowi INORT, PIAP Space nie tylko przyczynia się do przyszłości eksploracji kosmosu, ale także jej przewodzi.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, Wschodząca Europa Nasze czytanie jest i zawsze będzie bezpłatne. Nie ma tu żadnych barier płatniczych. Jesteśmy niezależni, nie należymy do żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej ani nie reprezentujemy jej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo