Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Yuki Kihara: Artystka Fa’afafine prezentuje na wyspach dającą do myślenia wystawę

Niektórzy członkowie społeczności Fa’afafine na Samoa są sfotografowani na wystawie Paradise Camp. Fotografia: Yuki Kihara

Kiedy Yuki Kihara wyjaśnia znaczenie swojego japońskiego imienia, od razu pojawia się obraz surowego zimowego dnia.

„Tłumaczenie mojego imienia to nagie jesienne drzewa pokryte delikatnie opadającymi płatkami śniegu.

„Przychodzi mi na myśl Japonia, nie sądzisz?” „Ale dorastałam pod palmą kokosową” – śmieje się serdecznie.

Kihara jest dumna ze swoich japońskich korzeni – poprzez ojca – i samoańskiego pochodzenia poprzez matkę, która pochodzi z wioski Vitiota na wyspie Tao, w grupie Wysp Manoa, na Samoa Amerykańskim.

Paradise Camp, wystawa fotografki Yuki Kihary, jest teraz prezentowana na Samoa.  Fotografia: Ralph Brown
Paradise Camp, wystawa fotografki Yuki Kihary, jest teraz prezentowana na Samoa. Fotografia: Ralph Brown

Na Samoa Kihara, również dumna fa’afafine (kobieta transpłciowa), rezyduje jako międzynarodowa artystka; Wcześniej przez kilka lat mieszkał między Nową Zelandią a wyspami, a następnie około 12 lat temu przeniósł się na stałe do swojego kraju.

„Mogłem być w dowolnym miejscu na świecie i zdecydowałem, że Samoa to miejsce, w którym chcę być. Miałem szczęście, że znalazłem się na Samoa… a Aotearoa jest moim drugim domem.

Kihara początkowo kształciła się jako projektantka mody na Wellington Polytechnic, a w połowie lat 90. uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie technologii projektowania mody.

Raj bez sądu

Swoje umiejętności nadal wykorzystywała w sztukach performatywnych, przemyśle filmowym i telewizyjnym. Praca za kulisami jako kierownik garderoby odpowiedzialna za kostiumy i garderobę aktorów.

Ta praca za kulisami ostatecznie zainspirowała ją do zajęcia się fotografią i filmowaniem w sposób, który pozwolił jej wyrazić siebie poprzez sztukę.

„Musiałem zobaczyć, jak wygląda praca reżysera, producenta, projektanta kostiumów, kierownika garderoby, kierownika produkcji, oświetlenia, scenografii – widziałem to wszystko.

„Postanowiłem wykorzystać całą tę wiedzę… i zastosować ją do stworzenia własnej grafiki”.

Mówi, że fakt, że nie ukończyła formalnej szkoły artystycznej, dał jej przewagę.

Zdjęcie z wystawy Paradise Camp autorstwa Yuki Kihary.  Fotografia: Yuki Kihara
Zdjęcie z wystawy Paradise Camp autorstwa Yuki Kihary. Fotografia: Yuki Kihara

READ  Głodny zmian: naprawa zepsutej diety Aotearoa

„Kiedy kształcisz się w szkole artystycznej, oczekuje się od ciebie pewnych rezultatów, ale ponieważ zostałem artystą w inny sposób, to była moja zaleta.

Utalentowany artysta stworzył wyjątkową i dającą do myślenia wystawę fotograficzną: rajski obóz, Która miała swoją premierę dwa lata temu na prestiżowym Biennale Sztuki w Wenecji, a na Samoa jest pokazywana po raz pierwszy.

Na 12-częściowej wystawie znajdują się modele społeczności Fa’afafine uchwycone na tle malowniczej zieleni, ogrodów i wodospadów Samoa. Te same zdjęcia można podziwiać wokół malowniczego kurortu Saletoga Sands w Upolu.

Wyzwolenie społeczności Fa’afafine

Oszałamiające zdjęcia ukazują niektóre role, jakie fa’afafine i fatama (osoby transpłciowe) odgrywają w społeczeństwie Samoa i Pacyfiku, np. opiekę nad małymi dziećmi i osobami starszymi.

Inne pokazują, o czym marzy Kihara o tym, czym mogłaby być wspólnota dla społeczności Fa’afafine.

Jedna ze fotografii znajdujących się na wystawie Paradise Camp.  Fotografia: Yuki Kihara
Jedna ze fotografii znajdujących się na wystawie Paradise Camp. Fotografia: Yuki Kihara

„Moje pochodzenie jest we mnie bardzo widoczne Rajski obóz wystawa. Prezentowana jest jako galeria plenerowa, dzięki czemu splendor obrazów łączy się z listowiem ogrodu.

„Zatem pomysł jest taki, że kiedy patrzysz na zdjęcia, wtapiają się one w ogród w tle i sprawiają wrażenie bardzo surrealistycznych, ponieważ czasami nie można odróżnić, co to za zdjęcie i jakie jest prawdziwe środowisko naturalne” – mówi. .

„Co zamierzam zrobić, V.I Rajski obóz Celem wystawy jest ukazanie wyimaginowanego raju, w którym ludzie nie są już oceniani na podstawie płci i seksualności, a żyjemy w zgodzie z naturą. To proste przesłanie.”

Kiedy Kihara wspomina sesję zdjęciową do programu, w której uczestniczyły dziesiątki modelek, pojawia się śmiech.

Fa'afafine zostaje schwytany w niebie.  Fotografia: Yuki Kihara
Fa’afafine zostaje schwytany w niebie. Fotografia: Yuki Kihara

„Wszystkie są diwami! Ale kiedy zrozumieli sens tego projektu, wszyscy wpadli na swoje miejsce.

„To naprawdę zabawne, ponieważ większość z nich jest bardzo towarzyska i głośna, ale gdy stawiasz ich przed kamerą, zastygają w bezruchu, a ja mówię: „Fai mai fo’i o le Princess” (Powiedziałeś, że jesteś księżniczką! )

READ  Dlaczego Kuala Lumpur w Malezji powinno od razu znaleźć się na szczycie Twojej listy marzeń podróżniczych

„To było bardzo wyzwalające”.

Wystawę Paradise Camp będzie można oglądać na Samoa do stycznia przyszłego roku, a następnie wyruszyć na Tahiti i Wielką Brytanię.

Vaimuana Masi Jest redaktorem Pacifica w Herald Sekcja Talanoa, dzieląca się historiami z regionu Pacyfiku Wspólnota. W 2010 roku zdobyła tytuł Rookie Reporter of the Year w konkursie Qantas Media Awards oraz zdobyła nagrodę za najlepszy tekst opinii w konkursie Voyager Media Awards 2023.