Niszczenie tropikalnych lasów deszczowych szkodzi różnorodności gatunków komarów, prowadząc do rozprzestrzeniania się bardziej odpornych gatunków.
zdjęcie: Pixabay/Droga Mleczna 1315
Wylesianie może rozprzestrzeniać patogeny, ponieważ zakażone dzikie zwierzęta często trafiają w pobliżu ludzi i ich zwierząt gospodarskich. Istnieją jednak inne sposoby rozprzestrzeniania się patogenów, w tym wektory chorób, takie jak komary.
Niszczenie tropikalnych lasów deszczowych szkodzi różnorodności gatunków komarów, prowadząc do rozprzestrzeniania się bardziej odpornych gatunków. Wirusy, które przenoszą, mogą wówczas stać się liczniejsze.
Tak twierdzą naukowcy z Charité – Universitätsmedizin Berlin, którzy nawiązali współpracę z Instytutem Leibniza ds. Badań nad Ogrodami Zoologicznymi i Dziką Przyrodą, aby zbadać, w jaki sposób wycinanie lasów deszczowych w Afryce Zachodniej w celu zrobienia miejsca dla gospodarstw lub osiedli wpływa na rozprzestrzenianie się niektórych gatunków komarów i przenoszonych przez nie wirusów.
Zbadali komary wokół Parku Narodowego Taï na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie użytkowanie gruntów waha się od dziewiczych lasów deszczowych, przez lasy wtórne, po plantacje kakao i kawy, a także wioski. Dało to naukowcom doskonałą okazję do porównania różnych siedlisk komarów.
„Zidentyfikowaliśmy gatunki złapanych komarów i przebadaliśmy je pod kątem infekcji wirusowej” – wyjaśnia Kira Hermans z Instytutu Wirusologii w Charité, pierwsza autorka artykułu. Zostań Na wynikach. „Następnie sprawdziliśmy, jak skład gatunkowy komarów różni się w zależności od sposobu użytkowania gruntów, a także sprawdziliśmy, gdzie występują określone wirusy i jak bardzo są one rozpowszechnione”.
Zdrowe ekosystemy, takie jak dziewicze lasy deszczowe, są siedliskiem szerokiej gamy wirusów u gatunków zwierząt, które są ich żywicielami. Jednak zmiana w ekosystemie wpływa również na wirusy.
„Odkryliśmy 49 gatunków wirusów, z największą różnorodnością żywicieli i wirusów, jaką kiedykolwiek zaobserwowano w nienaruszonym lub minimalnie zakłóconym środowisku” – mówi profesor Sandra Junglin, kierownik ds. ekologii i ewolucji arbowirusów w Institut de Virology de Charité, która kierowała badaniem badania. .
Większość z 49 różnych gatunków wirusów występowała stosunkowo rzadko na analizowanych obszarach, ale dziewięć powszechnie występowało w wielu siedliskach. Naukowcy twierdzą, że rozprzestrzenianie się pięciu rodzajów wirusów wzrasta w naruszonych siedliskach i osiąga największą liczbę w osadach ludzkich.
„Oznacza to, że wycinanie tropikalnych lasów deszczowych prowadzi do zmniejszenia różnorodności biologicznej gatunków komarów, co zmienia skład gatunkowy żywicieli. „Niektóre odporne gatunki komarów rozmnażały się z powodzeniem na oczyszczonych obszarach, przenosząc ze sobą wirusy” – mówi Jonglin.
Skład gatunkowy obszaru ma również bezpośredni wpływ na rozprzestrzenianie się wirusów, które przenoszą. „Jeśli jeden gatunek żywiciela jest bardzo liczny, wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają” – wyjaśnia wirusolog.
„Wykazano, że wszystkie wirusy, które uznaliśmy za bardziej powszechne, występują u niektórych gatunków komarów. Sugeruje to, że wirusy należą do różnych rodzin i mają różne cechy.” Oznacza to, że po raz pierwszy udało nam się wykazać czas, że rozprzestrzenianie się wirusów nie wynika z bliskiego pokrewieństwa genetycznego, ale z „charakterystyki ich żywicieli, zwłaszcza tych gatunków komarów, które są dobrze przystosowane do zmieniających się warunków środowiskowych w swoich siedliskach, zostały zakłócone”.
Wirusy, które badali naukowcy, zarażają wyłącznie komary i nie mogą być przenoszone na ludzi, ale w przypadku innych wirusów możemy nie mieć tyle szczęścia.
„Nasze badanie pokazuje, jak ważna jest różnorodność biologiczna i że zmniejszenie różnorodności biologicznej ułatwia rozwój niektórych wirusów, ponieważ zwiększa liczebność ich żywicieli” – podkreśla Jonglin.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków