Jak wynika z ostatnich badań, detergenty do prania — w szczególności składnik dodecylosiarczanu sodu (SDS) — wpływają na barierę skórną zarówno ludzkiej skóry in vivo, jak i skóry ex vivo, a długotrwałe narażenie na detergenty może zakłócić barierę ochronną skóry i wpłynąć na wystąpienie atopii. warunki. .1
Odkrycia te odnotowano w nowym badaniu przeprowadzonym po rosnącej fali badań wykazujących powiązanie epidemiologiczne między stosowanymi w gospodarstwie domowym i profesjonalnymi środkami czyszczącymi, takimi jak detergenty, przy czym badania często podkreślały wzrost częstości występowania nieżytu nosa, astmy i alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.2
Te nowe badania nad składnikami detergentów i ich wpływem na barierę skóry prowadził Arturo O. Rinaldi ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Alergią i Astmą (SIAF) na Uniwersytecie w Zurychu w Davos w Szwajcarii.
„Bieżące badanie miało na celu ocenę wpływu in vivo domowych detergentów do prania na integralność bariery ochronnej skóry, nawet przy stosowaniu w niskich stężeniach”, „Traktowaliśmy skórę myszy różnymi rozcieńczeniami dwóch domowych detergentów do prania…”
Badacze zakupili myszy C57BL/6 od Charles River w Niemczech i trzymali je w wyznaczonym obszarze wolnym od patogenów na terenie Instytutu Badawczego AO w Davos. Zespół wykorzystał te myszy do eksperymentów, gdy były one w wieku od 8 do 12 tygodni.
Po usunięciu włosów ze skóry pleców za pomocą kremu do depilacji naukowcy dali myszom 3-dniowy okres inkubacji, po czym poddano je zastosowaniu dwóch popularnych domowych detergentów do prania, zwanych detergentami A i B.
Zespół badawczy zastosował te dwa środki czyszczące za pomocą plastra na skórę i podano je w różnych rozcieńczeniach (1:100, 1:1000 i 1:10 000 z solą fizjologiczną buforowaną fosforanami). [PBS]) przez łącznie 4 godziny. W początkowych eksperymentach zespół ocenił różne okresy i ostatecznie zdecydował, że najodpowiedniejszym okresem do przeprowadzenia badania są 4 godziny.
W badaniach badaczy zastosowano PBS jako kontrolę i do celów rozcieńczenia. Po upływie określonego czasu myszy biorące udział w eksperymencie uśmiercono i starannie pobrano próbki leczonej skóry. Zespół pozyskał próbki ludzkiej skóry ex vivo w drodze zaopatrzenia.
Próbki ludzkiej skóry pobrano od osób, które przeszły zabieg plastyki brzucha i które wyraziły pisemną świadomą zgodę, a badacze zauważyli, że dawcy nie mieli w przeszłości chorób skóry, alergii ani kortykosteroidów.
Implanty skóry osób dorosłych wykorzystane przez zespół badawczy zostały pobrane od dwóch dawców – w wieku 32, 37 i 57 lat – i wszystkie okazały się zdrowe. Każda próbka składała się z naturalnie uzyskanych 15-milimetrowych okrągłych biopsji skóry, które zespół zamknął w specjalnie zaprojektowanych plastikowych wkładkach.
Po 4-godzinnej ekspozycji na detergent naukowcy ocenili funkcję bariery skórnej za pomocą spektroskopii impedancji elektrycznej (EIS) i pomiarów przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Pobrane przez zespół badawczy próbki skóry z biopsji poddano zarówno analizie RNA-seq, jak i ukierunkowanej multipleksowej analizie proteomicznej. Ponadto zauważają, że wpływ 6-godzinnego działania detergentem i SDS na ludzką skórę zbadano ex vivo.
Zespół zauważył w swoich wnioskach, że narażenie na detergenty spowodowało znaczny spadek EIS, a także wzrost TEWL w porównaniu ze skórą nietraktowaną. W rzeczywistości wykazano, że EIS ma wysoką czułość na leczenie i wskazuje na wyraźną zależność dawka-odpowiedź.
Wyniki analizy seq RNA przeprowadzone przez naukowców wykazały zmniejszoną ekspresję kilku różnych genów, o których wiadomo, że są niezbędne dla integralności bariery skórnej, w tym genów odpowiedzialnych za połączenia ścisłe i białka połączeń przylegających. Z kolei zespół odnotował zwiększenie ekspresji genów związanych z metabolizmem lipidów, rogowaceniem i różnicowaniem komórek naskórka.
Analiza proteomiczna przeprowadzona przez zespół badawczy doprowadziła do wniosku, że nastąpiło ogólne zmniejszenie poziomu białek związanych z adhezją komórek, takich jak adhezja komórek nabłonkowych i cząsteczka kontaktowa 1. W tym samym czasie białka prozapalne, takie jak interleukina-1 beta i interleukina- 6 zostało podwyższonych.
Naukowcy zauważyli znaczenie uznania, że zarówno SDS, jak i detergenty doprowadziły do znacznego spadku wartości EIS w modelu ludzkiej skóry ex vivo.
„Ogółem nasze dane sugerują, że detergenty do prania mogą wpływać na integralność skóry i sugerują dalsze badania w celu oceny długoterminowego wpływu detergentów na barierę skórną, zwłaszcza u pacjentów z chorobami skóry” – napisali.
- Rinaldi, O., Li, M., Barletta, E. i in. Domowe detergenty do prania zakłócają integralność bariery ochronnej i powodują stany zapalne skóry myszy i ludzi. wrażliwy. 2023; 00:1-13. doi:10.1111/all.15891.
- Folletti I, Siracusa A, Paolocci G. Aktualne informacje na temat astmy i środków czyszczących. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2017; 17 ust. 2: 90-95.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków