Jednym z najbardziej znanych eurodeputowanych jest zmiana grup w Parlamencie Europejskim i dołączenie do rosnącego ruchu politycznego w kraju, podwójnej wymiany, która ilustruje zmieniającą się dynamikę władzy zarówno w Brukseli, jak iw Warszawie.
Rosa Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego od 2009 roku, ogłosiła w środę, że odejdzie z konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej – największej grupy w parlamencie – aby dołączyć do mniejszego i bardziej centrowego Renault Europe. W tym celu przyłączyła się również do najpopularniejszego polskiego ruchu politycznego, Polski 2050, po tym jak na początku tego roku opuściła główną polską partię opozycyjną, Platformę Obywatelską (PO).
„Chciałbym podkreślić, jak bardzo jestem podekscytowany dołączeniem do tej politycznej rodziny z Polską 2050” – powiedział Thun dziennikarzom na konferencji prasowej wraz z Simonem Holonią, liderem Polski 2050 i Stefanem Sjornym, Przewodniczącym Rady Dyrektorów Nowej Europy. „To będzie rodzina polityczna w środku, to rodzina polityczna w środku Europy, w sercu tego, co dzieje się w Europie, czego potrzebujemy w Europie”.
Choć zmieniające się orientacje polityczne posła do Parlamentu Europejskiego mogą wydawać się niewielkie, decyzja Thuna może wywołać efekt domina w UE iz powrotem w Polsce.
W Brukseli ten ruch jest uważany za zamach stanu na rzecz „odnowy Europy”. Ta 99-osobowa grupa polityczna reprezentuje siły polityczne prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Izbie UE i chce wyjść poza trzecie miejsce za Europejską Partią Ludową oraz Socjalistami i Demokratami.
Decyzja Thuna daje grupie nowy przyczółek w Polsce, gdzie partie opozycyjne szukają sposobów na obalenie rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość, oskarżając ją o podważanie niezależności sądownictwa.
Witając Thuna, Séjourné powiedział: „Dopełniamy naszą europejską reprezentację w Renew Group”. Dodał, że kontrowersyjne reformy sądownictwa w Warszawie były „jedną z przyczyn tego porozumienia”.
Wręcz przeciwnie, ucieczka Thuna to kolejny cios dla Europejskiej Partii Ludowej, która straciła mandaty w ostatnich wyborach do UE i wkrótce straci kontrolę nad swoją największą nagrodą, rządem niemieckim, pozostawiając go tylko ośmiu przywódcom UE przy stole Rady Europejskiej.
W Warszawie to posunięcie daje Polsce impuls do 2050 roku. Kierowana przez Hołownię, byłą prezenterkę telewizyjną, która zajęła trzecie miejsce w ostatnich wyborach prezydenckich, partia ma obecnie 14-procentowe poparcie, według sondażu Politico. Oficjalnie dołączy do grona Renew Europe, gdy stanie się legalną partią.
Relokacja grupy parlamentarnej jest odzwierciedleniem strategii, którą Polska realizuje w 2050 roku na własnym terenie: partia powstała dopiero po ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 roku, stara się pozyskać posłów z innych partii opozycyjnych, zwłaszcza Partii Robotniczej, lub jest mile widziana. niezależni politycy.
grzmi sam lewo PO na początku 2021 r. ze względu na spory dotyczące kluczowych obszarów polityki, takich jak ochrona środowiska.
W rezultacie Polska 2050 ma obecnie ośmiu członków Izby Reprezentantów RP, izby niższej parlamentu i jednego członka Senatu, a także wielu przedstawicieli na szczeblu lokalnym.
A w środę partia zapewniła sobie pierwszego posła w Parlamencie Europejskim.
W rozmowie z Politico przed ogłoszeniem Hołownia powiedział, że chce mieć swoje przedstawicielstwo w Brukseli, biorąc pod uwagę kluczową rolę UE w decyzjach dotyczących Polski.
„Wszyscy weszliśmy do polityki przekonani, że jest to miejsce do rozwiązywania problemów” – powiedział. „Faktem jest, że wiele problemów dzisiaj nie jest rozwiązywanych na poziomie krajowym, ale także na poziomie europejskim”.
Hołownia powiedział, że jego stowarzyszenie rozmawiało z kilkoma grupami Parlamentu Europejskiego, zanim zdecydowało się na Renew, który powstał w 2019 roku z połączenia starego liberalnego bloku parlamentu, ALDE, z nową delegacją Macrona „Renaissance”.
„Naprawdę lubimy nowe organizacje, ponieważ sami jesteśmy nową organizacją” – powiedział.
Hołownia powiedziała, że grupa chce być bliżej planów UE, aby uczynić gospodarkę bloku bardziej zieloną i cyfrową oraz odejść od paliw kopalnych.
Polski plan na 2050 r., aby odciągnąć zarówno prawodawców, jak i wyborców od pracy, stał się bardziej złożony, odkąd Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, wrócił do domu, aby zostać liderem Partii Pracy. Powrót Tuska wzmocnił jego partię w wyborach i teraz próbuje zjednoczyć pod swoim kierownictwem całą opozycję.
Hołownia mówi, że na razie nie jest gotowy do przyłączenia się. Do wyborów mówi, że jest otwarty na pozyskiwanie nowych prawodawców, zarówno w Warszawie, jak iw Brukseli.
„Jesteśmy pragmatyczni” — powiedział. „Jeśli uważamy, że potrzebujemy silniejszej reprezentacji przed wyborami, aby osiągnąć nasze cele… pomyślimy o tym”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji