Stany Zjednoczone odrzuciły propozycję przekazania polskich samolotów bojowych siłom ukraińskim, powołując się na obawy przed bezpośrednim konfliktem między Rosją a NATO. Wideo / CNN
Pentagon odrzucił dziś niespodziewane ogłoszenie Polski, że Stany Zjednoczone oddadzą swoje myśliwce MiG-29 na użytek Ukrainy, co jest rzadkim przejawem dysonansu ze strony sojuszników NATO, którzy chcą wzmocnić ukraińskie myśliwce, jednocześnie unikając szerszej wojny z Rosją.
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że ogłoszenie przez Polskę zamiaru dostarczenia 28 samolotów do amerykańskiej bazy lotniczej w niemieckim Ramstein wzbudziło obawy o możliwość opuszczenia przez samoloty wojskowe bazy USA i NATO w przestrzeni powietrznej spornej z Rosją w konflikcie na Ukrainie.
„Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych logistycznych wyzwaniach, ale nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do obrony” – powiedział Kirby w oświadczeniu.
Proponowany prezent w postaci większej liczby samolotów bojowych podniósłby morale Ukraińców, którzy od prawie dwóch tygodni są pod bezwzględnym atakiem ze strony Rosji. Ale zwiększa też ryzyko rozprzestrzenienia się wojny poza Ukrainę.
Rosja zadeklarowała, że wsparcie Ukraińskich Sił Powietrznych będzie równoznaczne z przystąpieniem do wojny i może wywołać odwet.
Urzędnicy Białego Domu byli zaskoczeni polskim ogłoszeniem MiGów. Propozycja ta nie została podniesiona podczas rozmów z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem, gdy był on niedawno w Polsce, jak twierdzi amerykański urzędnik zaznajomiony z rozmowami.
Urzędnik USA, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że urzędnicy Białego Domu nie wierzą, że propozycja łatwo rozwiąże problemy logistyczne związane z dostarczaniem samolotów na Ukrainę.
Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland powiedziała prawodawcom podczas przesłuchania w sprawie kryzysu na Ukrainie we wtorek, że dowiedziała się o planach Polski dopiero w drodze na przesłuchanie.
„O ile wiem, nie konsultowano się z nami wcześniej” – powiedział Nuland senatorom.
Ukraina domaga się więcej samolotów bojowych, ponieważ stawia opór silniejszym siłom rosyjskim. Waszyngton rozważał propozycję, w ramach której Polska dostarczyłaby Ukrainie MiG-29, a z kolei amerykańskie F-16, aby zrekompensować straty. Ukraińscy piloci są przeszkoleni do latania samolotami myśliwskimi z czasów sowieckich.
Polskie MSZ poinformowało o tym w oświadczeniu, że samoloty zostaną dostarczone do Ramstein bezpłatnie.
„Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o udostępnienie nam używanych samolotów o zdolnościach operacyjnych” – dodała.
Polski rząd zaapelował także do innych właścicieli MIG-29, aby poszli w jego ślady.
Bułgaria i Słowacja, byli członkowie bloku sowieckiego, nadal mają w swoich lotnictwie samoloty bojowe produkcji sowieckiej.
Polska przedstawiła swój plan publicznie w przeddzień wyjazdu wiceprezydenta Kamali Harris do Warszawy na rozmowy z polskimi urzędnikami. Secesja prawdopodobnie dodałaby żenującą warstwę do rozmów, które miały koncentrować się głównie na wysiłkach USA, aby pomóc Polsce i innym krajom Europy Wschodniej, które od początku wojny przyjęły około dwóch milionów uchodźców.
Generał dywizji Boris Kremintsky, attaché obrony kraju w Waszyngtonie, powiedział dziś Associated Press po powrocie ze spotkania w Pentagonie, że dodatkowe zdolności obrony powietrznej są obecnie priorytetem numer jeden ukraińskiego wojska. „Mogą to być naziemne systemy obrony powietrznej. Mogą to być samoloty myśliwskie, cokolwiek jest możliwe” – powiedział.
Dodał, że Ukraina potrzebuje także dodatkowej broni przeciwpancernej, opancerzenia i obrony wybrzeża, aby bronić się przed rosyjskimi okrętami na południu.
Dostawa 28 rosyjskich MiG-29 byłaby sygnałem, że Zachód zamierza zrobić więcej dla Ukrainy. Jednak z punktu widzenia wojskowości liczba eksponowanych samolotów sprawia, że jest to mało prawdopodobne, aby zmieniła reguły gry. MiG-29 jest gorszy od bardziej zaawansowanych rosyjskich samolotów i może być łatwym łupem dla rosyjskich pilotów i pocisków.
Wysoki rangą urzędnik ds. obrony USA powiedział, że Ukraińcy latają stosunkowo niewielką liczbą swoich obecnych samolotów, przez stosunkowo krótki czas. Przedstawiciel obrony, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia oceny USA, powiedział, że prawdopodobnie Ukraina nie potrzebuje więcej samolotów i najwięcej skorzysta na innych rodzajach broni, których używa skutecznie na co dzień, w tym przeciwlotniczych i przeciwczołgowych Stingerów. Pociski oszczepowe.
Urzędnik powiedział też, że Rosja ma obecnie możliwość dotarcia rakietami ziemia-powietrze do niemal całej Ukrainy, w tym z Rosji i ze statków na Morzu Czarnym.
Każdy transfer MiGów jest obarczony komplikacjami. Ani NATO, ani Unia Europejska nie chciałyby być postrzegane jako bezpośrednio zaangażowane w takie porozumienie, co wywołałoby i tak już wysokie napięcia z Rosją.
Aby podtrzymać twierdzenie, że NATO i Unia Europejska nie są bezpośrednimi uczestnikami konfliktu na Ukrainie, amerykańscy i polscy urzędnicy rozważają różne opcje. Jeden z nich zaczyna się od „darowizny” polskich MiGów dla Stanów Zjednoczonych, poinformowała we wtorek Polska.
W jednym scenariuszu Polska dostarczyłaby samoloty bojowe do amerykańskiej bazy w Niemczech, gdzie zostałyby przemalowane i przetransportowane do kraju spoza NATO, spoza UE. Następnie przyjeżdżają ukraińscy piloci, aby zabrać ich na Ukrainę.
Żaden kraj nie został publicznie zidentyfikowany jako punkt tranzytowy, ale Kosowo, kraj niezaangażowany i bardzo przyjazny ze Stanami Zjednoczonymi, zostało wymienione jako jeden z kilku krajów, które mogą chcieć służyć jako punkt środkowy.
Proponowany przez Polskę prezent osłabiłby także polskie lotnictwo w okresie zwiększonego zagrożenia w Europie Wschodniej.
Polska zwróciła się do USA o dostarczenie jej myśliwców F-16 w celu zastąpienia MiG-ów.
Jednak produkcja F-16 rośnie, a kolejnym odbiorcą w nowym rurociągu dostawczym jest Tajwan, który stoi w obliczu nowych zagrożeń ze strony Chin i ma silne poparcie obu partii w Kongresie.
W swoim oświadczeniu polski rząd wyraźnie zażądał, aby samoloty były „używane”, co pozwoliłoby administracji Bidena ominąć opozycję Kongresu, która kazała Tajwanowi czekać na odbiór F-16.
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że każda decyzja o dostawie broni ofensywnej musi być podjęta jednomyślnie przez członków NATO.
„Dlatego jesteśmy w stanie przekazać Ramsteinowi całą naszą flotę myśliwców odrzutowych. Ale nie jesteśmy gotowi na samodzielne podejmowanie żadnych kroków, ponieważ… nie jesteśmy stroną tej wojny” – powiedział.
Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell powiedział dziś, że wierzy, że pomoc, jaką Kongres ma nadzieję zatwierdzić jeszcze w tym tygodniu dla Ukrainy, będzie obejmować gwarancje kredytowe, aby pomóc sojusznikom NATO w odnowieniu ich sił powietrznych po przekazaniu MiG-ów Ukrainie.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce