Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna chipowa między USA a Chinami: Pekin jest niezadowolony z ostatniej fali amerykańskich ograniczeń

Wojna chipowa między USA a Chinami: Pekin jest niezadowolony z ostatniej fali amerykańskich ograniczeń

  • Napisane przez Mariko Aoi
  • Reporter biznesowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Chiny odpowiedziały na decyzję administracji Bidena Narzucić Nowe ograniczenia w eksporcie zaawansowanych chipów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że ograniczenia „naruszają zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji”.

Środki te są skierowane do producentów chipów, a także zaawansowanych chipów, w tym dwóch od lidera rynku Nvidii.

Ameryka stwierdziła, że ​​środki te mają na celu uniemożliwienie Chinom pozyskania najnowszych technologii, które mogłyby wykorzystać do wzmocnienia swojej armii, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji.

Administracja Bidena zaprzeczyła, jakoby próbowała zaszkodzić Chinom gospodarczo, ale chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło to posunięcie jako „wymuszone wycofanie się ze względów politycznych”.

Od czasu ogłoszenia chińskie giełdy, na których działają spółki powiązane z chipami, odnotowały niewielkie spadki. Indeks CSI Semiconductor Index spadł w środę o 1,4%, natomiast indeks STAR Chip Index stracił 1,2%.

Indeks śledzący chińskie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją również zamknął się o 1,8%.

Akcje chipów w USA również odnotowały spadki, ponieważ ograniczenia dotknęły także amerykańskie firmy Advanced Micro Devices i Intel.

Nvidia Powiedział w zgłoszeniu Nowe ograniczenia eksportowe uniemożliwią sprzedaż dwóch zaawansowanych chipów AI stworzonych na rynek chiński – A800 i H800. Powiedziała, że ​​jeden z jej chipsetów do gier również zostanie zakazany.

Chociaż ograniczenia dotyczą także innych producentów chipów, analitycy uważają, że Nvidia ucierpi najbardziej, ponieważ Chiny odpowiadają za aż 25% jej przychodów ze sprzedaży chipów do centrów danych. Akcje Nvidii, uważane za gwiazdę, spadły po ogłoszeniu aż o 4,7%.

Chiny są największym graczem w światowym łańcuchu dostaw galu i germanu. Według organizacji branżowej Critical Raw Materials Alliance (CRMA) produkuje 80% światowego galu i 60% germanu.

Materiały te to „drobne minerały”, co oznacza, że ​​zazwyczaj nie występują same w przyrodzie i często stanowią produkt uboczny innych procesów.

Poza Stanami Zjednoczonymi, Japonia i Holandia – będący domem dla głównego producenta chipów ASML – nałożyły ograniczenia na eksport technologii chipów do Chin.

Trwający konflikt między dwiema największymi gospodarkami świata wzbudził obawy dotyczące wzrostu tak zwanego „nacjonalizmu zasobów”, gdy rządy gromadzą ważne materiały, aby wywrzeć wpływ na inne kraje.