Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wnętrza przyszłych domów z grzejnikami na sufitach i ciepłymi panelami bocznymi

Wnętrza przyszłych domów z grzejnikami na sufitach i ciepłymi panelami bocznymi

W pierwszym tego rodzaju laboratorium naukowcy testują nowe budynki w każdych warunkach, jakie może przynieść kryzys klimatyczny, od temperatur od -20 stopni Celsjusza do ponad 40 stopni Celsjusza. Projekt o wartości 16 milionów funtów ma na celu zapewnienie, że domy staną się energooszczędne i tanie w utrzymaniu

W pierwszym tego rodzaju laboratorium naukowcy testują nowe konstrukcje niezależnie od sytuacji, jaką może przynieść kryzys klimatyczny(Andy Stenning/Daily Mirror)

Grzejniki umieszczone są w suficie, a panele są ciepłe w dotyku… witamy w domach przyszłości.

W pierwszym tego rodzaju laboratorium naukowcy testują nowe budynki w każdych warunkach, jakie może przynieść kryzys klimatyczny, od temperatur od -20 stopni Celsjusza do ponad 40 stopni Celsjusza. Projekt o wartości 16 milionów funtów ma na celu zapewnienie, że domy staną się energooszczędne i tanie w utrzymaniu.

Ogrzewanie budynków, w tym domów, odpowiada za 17% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii. Cel zerowej emisji netto na rok 2050 ma na celu wyeliminowanie prawie wszystkich emisji w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Nada w domu(Andy Stenning/Daily Mirror)
Laboratorium Eksperymentalne Energii Uniwersytetu w Salford Energy 2 to miejsce, w którym można testować domy przyszłości(Andy Stenning/Daily Mirror)

Pozostałe emisje zostaną zniwelowane poprzez sadzenie drzew. Profesor Will Swan, dyrektor Energy House Laboratories na Uniwersytecie w Salford, powiedział, że projekt był „kluczowy” dla osiągnięcia celu.

W klimatyzowanym pomieszczeniu, zwanym Domem Energii 2.0, znajdują się dwa domki po trzy łóżka każdy. Jeden został zbudowany przez Belloway, a drugi przez Barratt. W dniu, w którym odwiedzam pokój, temperatura wynosi około 5°C, co jest typową temperaturą na zimowy dzień w Wielkiej Brytanii. Poszukiwacze mogą wysadzić domy wszystkim, od burzy po zamieć. Ale czuje się dobrze w domu Bellway.

Firma Belway Homes testuje poddaszową pompę ciepła(Andy Stenning/Daily Mirror)
Temperatury mogą wahać się od -20* C do +40* C(Andy Stenning/Daily Mirror)

Promienniki podczerwieni na suficie testują, czy jest to bardziej wydajna metoda ogrzewania. Na poddaszu znajduje się powietrzna pompa ciepła, pierwsza tego typu w Wielkiej Brytanii, a okna są potrójnie oszklone. Prysznic pobiera ciepło ze ścieków. W domu Barrattów jest ciepło dzięki dwóm konkurencyjnym systemom ogrzewania: elektrycznym wykorzystującym panele na podczerwień i wodnym wykorzystującym podgrzewane listwy przypodłogowe z powietrzną pompą ciepła.

W Bellway zastosowano „prawdziwą” cegłę, konstrukcję drewnianą Barratt i panele wypełnione izolacją. Sam Lafferty z Barratt twierdzi, że utrzymanie takiego domu będzie kosztować 88 funtów miesięcznie w porównaniu do około 250 funtów za wiktoriański dom. Liczba ta obejmuje oświetlenie, ogrzewanie i ciepłą wodę, ale nie obejmuje urządzeń.

Rosa na zewnątrz domów w Salford(Andy Stenning/Daily Mirror)
Nada bada nieruchomość(Andy Stenning/Daily Mirror)

Obaj programiści podzielą się swoimi odkryciami i wykorzystają je do ulepszenia swoich produktów. Bellway zamierza pójść dalej, testując nieruchomości objęte programem Zero Bills, w których nie obowiązują rachunki za energię przez co najmniej pięć lat.