Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Włochy: Cudzoziemcy płacą 4 miliardy euro podatków, mówi think tank

Włochy: Cudzoziemcy płacą 4 miliardy euro podatków, mówi think tank

Podatnicy urodzeni za granicą we Włoszech zapłacili cztery miliardy euro podatku dochodowego od osób fizycznych IRPEF, według weneckiej Fundacji Badawczej Leona Morissa.

Think tank poinformował 1 lipca, że ​​dane włoskiego Ministerstwa Gospodarki oparte na indywidualnych deklaracjach podatku dochodowego za 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) pozwoliły mu przeanalizować wpływ populacji imigrantów na całkowitą populację podatników we Włoszech.

W sumie we Włoszech było 4,2 mln podatników urodzonych za granicą. Think tank poinformował, że zadeklarował 60,2 mld euro przychodów i zapłacił 9 mld euro podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz IRPEF.

Odnotowując trend od 2010 do 2019 roku, think tank odnotował stopniowy wzrost zarówno liczby podatników urodzonych za granicą (+27,2%), jak i kwoty deklarowanych dochodów (+31,5%).

Podatnicy urodzeni za granicą 10,2% ogółu

Badanie wykazało, że podatnicy urodzeni za granicą stanowili 10,2% całości, a ich wpływ wahał się od 4,3% w najwyższym przedziale dochodów do 15,9% w najniższym.

Wśród podatników urodzonych za granicą prawie połowa (47,7%) deklaruje roczny dochód poniżej 10 000 euro.

Wśród osób urodzonych we Włoszech ten przedział dochodów stanowił jedynie 28,6% podatników. Sytuacja była również zupełnie inna w przypadku dochodów powyżej 25 000 euro: tylko 12,1% urodzonych za granicą należało do tej kategorii w porównaniu do 31,1% podatników urodzonych we Włoszech.

Rozkład geograficzny

Ponad połowa podatników urodzonych za granicą mieszkała w Lombardii, Emilii-Romania, Veneto i Lacjum, stanowiąc średnio 10,2% całości, ale liczba ta wzrosła w północno-środkowych regionach, osiągając najwyższą wartość w Trentino-Alto Adige ( 16,3%).

Jednak think tank stwierdził, że różnica w dochodach między włoskimi i zagranicznymi podatnikami pozostaje zbyt wysoka. Ogólnie rzecz biorąc, we Włoszech podatnik urodzony za granicą zadeklarował 14 680 euro, czyli około 8 000 euro mniej niż podatnik włoski. W sześciu regionach luka przekroczyła 10 000 euro.

READ  Metro Bank zwolni 800 pracowników i może odwołać otwarcie oddziałów na siedem dni | Wiadomości biznesowe

Na szczeblu prowincji wpływ podatników urodzonych za granicą był największy w Prato (23,4%). Wśród głównych miast Mediolan odnotował wpływ 14,6%. Genua i Florencja również przekroczyły średnią krajową. Ogólnie składnik żeński wyniósł 44,5%, ze znacznie wyższymi wartościami szczytowymi między krajami Europy Wschodniej (Ukraina, Mołdawia, Polska) i Ameryki Łacińskiej (Peru, Brazylia).

Średnio każdy podatnik urodzony za granicą w 2020 r. zadeklarował 14 680 euro i zapłacił 3360 euro w IRPEF.

Unia Europejska i ogólnie kraje Europy Zachodniej dostarczyły znacznie wyższe wartości, podobnie jak podatnicy urodzeni we Włoszech.

Porównując dane Ministerstwa Gospodarki z liczbą pracowników każdej narodowości, zagranicznych podatników oszacowano na 2,3 mln. Umożliwiło to obliczenie wysokości dochodów deklarowanych przez podatników zagranicznych (30,3 mld) oraz kwoty wpłaconego IRPEF (4 mld). Najliczniej reprezentowaną społecznością była Rumunia z ponad 635 tys. podatników, następnie Albania (162 tys.) i Chiny (149 tys.).