Nowa analiza sugeruje, że podczas pandemii COVID-19 właściciele psów i kotów w Stanach Zjednoczonych zbliżyli się do swoich zwierząt domowych i ujawnił się złożony związek między posiadaniem zwierząt domowych, stresem i samotnością. Niwako Ogata i Hsin-Yi Weng z Purdue University w USA wraz z kolegą przedstawili te odkrycia w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS ONE 26 kwietnia 2023 r.
Pandemia COVID-19 zapewnia wyjątkowe środowisko do badania relacji z właścicielami zwierząt domowych i potencjalnych powiązań między posiadaniem zwierząt domowych a zdrowiem psychicznym. Wiele wcześniejszych badań dotyczyło tych tematów w kontekście epidemii, ale w ograniczonym zakresie.
Ogata i Weng przeprowadzili serię ankiet, aby uchwycić dynamikę posiadania psów i kotów w Stanach Zjednoczonych — przed pandemią, w okresie blokady od kwietnia do czerwca 2020 r., ponownym otwarciu od września do grudnia 2020 r. oraz w okresie rekonwalescencji od stycznia do grudzień 2021 r.
Ankiety zawierały pytania dotyczące bliskości uczestników ze zwierzętami domowymi, z którymi czuli się najbardziej związani, poziomu stresu i samotności, danych demograficznych, warunków mieszkaniowych, osobowości i innych potencjalnie istotnych czynników. W badaniu wzięło udział 1266 osób z psami i kotami, 1186 z samymi psami, 1128 z samymi kotami i 657 bez zwierząt.
Analiza statystyczna odpowiedzi ankietowych wykazała, że właściciele psów i kotów stali się bliżsi swoim pupilom w okresie objętym badaniem. Jednak powiązania między posiadaniem zwierząt domowych a zdrowiem psychicznym są bardziej złożone.
W porównaniu z właścicielami kotów i uczestnikami bez zwierząt, właściciele psów doświadczyli większego zmniejszenia stresu i samotności w okresach ponownego otwarcia i powrotu do zdrowia. Jednak naukowcy nie znaleźli statystycznie solidnych dowodów na to, że posiadanie zwierząt domowych zmniejsza poziom stresu i samotność uczestników podczas pandemii.
Właściciele kotów byli generalnie bardziej zestresowani i samotni niż pozostali uczestnicy. Jednak rozdzielenie różnych rodzajów samotności wykazało, że w porównaniu z właścicielami zwierząt domowych, właściciele zwierząt zgłaszali mniej samotności w odniesieniu do związków romantycznych.
Dalsza analiza wskazuje, że różne wyniki obserwowane w przypadku właścicieli psów i kotów można wytłumaczyć różnicami w relacji między tymi dwiema grupami.
Naukowcy będą nadal zbierać podobne dane do 2023 r., aby uchwycić wszelkie dalsze zmiany w relacjach z właścicielami zwierząt domowych, stresie i samotności.
Autorzy dodają: Ludzie czuli się blisko swoich zwierząt podczas pandemii COVID-19, mimo że posiadanie zwierząt nie zmniejszało stresu i samotności. Posiadanie psa i kota miało inny wpływ na zdrowie psychiczne, ale różnicę między nimi można częściowo wytłumaczyć relacją między właścicielem a zwierzęciem”.
Odniesienie do dziennika
- Ogata N, Weng HY, L. McV. Messam L (2023) Czasowe wzorce relacji właściciel-zwierzę, stres i samotność podczas pandemii COVID-19 oraz wpływ posiadania zwierząt domowych na zdrowie psychiczne: badanie podłużne. Plus jeden 18 (4): e0284101. DOI: 10.1371/journal.pone.0284101
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków