Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wirtualna i osobista opieka paliatywna jest równie korzystna w przypadku zaawansowanego raka płuc

Wirtualna i osobista opieka paliatywna jest równie korzystna w przypadku zaawansowanego raka płuc

CHICAGO – Jak wynika z badania REACH-PC, wczesna opieka paliatywna świadczona za pośrednictwem wideo była tak samo skuteczna jak wizyty osobiste w celu pomiaru jakości życia (QoL) wśród pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc.

Co więcej, zadowolenie pacjenta i opiekuna z opieki oraz zgłaszane przez pacjenta objawy lęku i depresji nie różniły się pomiędzy grupami badawczymi przydzielonymi losowo do wizyt wideo lub wizyt osobistych w ramach opieki paliatywnej.

„Główny wniosek jest taki, że opieka paliatywna zapewniła podobne korzyści w zakresie jakości życia zgłaszane przez pacjentów, niezależnie od tego, czy była ona zapewniana za pośrednictwem wideo, czy podczas wizyt osobistych u dorosłych z zaawansowanym rakiem płuc” – powiedział dr Joseph Greer ze szpitala Massachusetts General Hospital. i Harvard Medical School w Bostonie.

„Wyniki badania podkreślają potencjał zwiększenia dostępu do opartej na dowodach wczesnej opieki paliatywnej poprzez świadczenie telezdrowia” – powiedziała Greer podczas konferencji prasowej podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

Aby ocenić jakość życia, pacjenci biorący udział w badaniu przeszli pośrednią ocenę funkcjonalną leczenia raka płuc (FACT-L), przy czym wyższe wyniki wskazywały na lepszą jakość życia. Marginesem równoważności była szacunkowa różnica w wynikach w skali FACT-L pomiędzy grupami wynosząca ±4 punkty. Zaobserwowane zmodyfikowane wyniki FACT-L po 24 tygodniach wyniosły 99,7 w grupie z wizytą wideo w porównaniu z 97,7 w grupie z wizytą osobistą, a zatem spełniły kryterium równoważności (S=0,04).

Około 41% pacjentów i 37% opiekunów w każdej badanej grupie stwierdziło satysfakcję z opieki. Wyniki lęku i depresji u pacjentów były podobne również w grupach korzystających z wizyty wideo i w grupach stacjonarnych.

Obecność opiekunów była większa w grupie, która uczestniczyła w badaniu osobiście – 49,7% zdecydowało się na wizyty osobiste w porównaniu z 36,6% osób, które uczestniczyły w wizytach wideo (S

Badanie wykazało, że możliwe jest szerokie upowszechnienie opieki paliatywnej wśród pacjentów, którzy w przeciwnym razie nie mogliby jej otrzymać, skomentowała Charu Agarwal, lekarz medycyny, MPH z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii. „Mamy teraz technologię, która pozwala zmniejszyć to obciążenie [of palliative care] na pacjentach i wykorzystać to na naszą korzyść.”

READ  Uwagi dotyczące kompleksowej oceny pacjenta i przejścia na wysoce skuteczne terapie (HET)

Większość pacjentów z przerzutowym rakiem płuca na pewnym etapie choroby doświadcza uciążliwych objawów fizycznych i psychicznych, a także złej jakości życia.

Krajowe wytyczne ASCO i innych organizacji zawodowych zalecają włączenie opieki paliatywnej od momentu rozpoznania zaawansowanego nowotworu. Wytyczne te opierają się na dowodach z wielu badań klinicznych wykazujących skuteczność wczesnej opieki paliatywnej w poprawie jakości życia, objawów nastroju, przystosowania się i innych kluczowych wyników u pacjentów z zaawansowanym nowotworem, powiedział Greer. „Niestety większość pacjentów z zaawansowanym nowotworem i ich rodziny nie otrzymuje takiej opieki opartej na dowodach ze względu na wiele barier, z których najważniejszymi jest ograniczona dostępność wyszkolonych specjalistów w zakresie opieki paliatywnej oraz praktyczne problemy w dostępie do opieki wspomagającej” – stwierdził. powiedział.

Zauważył, że wykorzystanie usług telezdrowia znacznie przyspieszyło od czasu pojawienia się pandemii Covid-19 i stanowi ono obiecujące rozwiązanie, które pomoże pacjentom pokonać przeszkody w uzyskaniu opieki paliatywnej. Powiedział, że uznano korzyści płynące z telezdrowia w zakresie poprawy dostępu do wspomagających usług onkologicznych, a „ostatnie badania wykazały korzyści płynące z telezdrowia w zmniejszaniu kosztów związanych z opieką zdrowotną nad pacjentami chorymi na raka”.

Chociaż wiele placówek opieki zdrowotnej ma możliwość oferowania wizyt wideo, nie wiadomo, czy metoda wirtualna jest tak samo skuteczna jak opieka osobista pod względem poprawy wyników leczenia pacjentów. Dlatego Greer i współpracownicy przeprowadzili kompleksowe badanie porównawcze skuteczności, aby odpowiedzieć na to kluczowe pytanie.

Głównym celem była ocena równania wpływu świadczenia wczesnej opieki paliatywnej za pośrednictwem wideo i wizyt osobistych na jakość życia zgłaszaną przez pacjentów w próbie 1250 pacjentów z zaawansowanym NSCLC i 548 ich opiekunów.

Pacjenci i opiekunowie byli rejestrowani od czerwca 2018 r. do maja 2023 r. i w tym czasie byli losowo przydzielani do comiesięcznych wizyt wideo lub osobistej wczesnej opieki paliatywnej. W badaniu wzięły udział dwadzieścia dwa ośrodki onkologiczne w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy wykonywali pomiary satysfakcji z jakości życia i objawów nastroju co 12 tygodni aż do 48 tygodnia po randomizacji.

READ  Rak piersi: Mammografia ratuje życie matce, obawia się, że inni mogą nie mieć tyle szczęścia

Wizyty paliatywne często obejmują identyfikację i leczenie objawów (takich jak zmęczenie, ból, duszność) przez zespół opieki paliatywnej lub innego specjalistę na podstawie skierowania od zespołu opieki paliatywnej, wsparcie psychologiczne i umiejętności radzenia sobie, powiedział Greer, a treść tych wizyt jest niezwykle podobna, niezależnie od tego, czy są one przeprowadzane za pośrednictwem telezdrowia, czy osobiście.

Średni wiek uczestników wynosił około 65 lat, nieco ponad połowę stanowiły kobiety, a większość to osoby rasy białej i zamężne, niebędące Latynosami. Obie grupy były dobrze zrównoważone pod względem cech socjodemograficznych i klinicznych.

Idealnie byłoby, gdyby odkrycia posłużyły do ​​podjęcia decyzji politycznych na temat roli uwzględniania wirtualnych wizyt opiekuńczych w przyszłości, stwierdził Greer. Wizyty wideo mogą zmniejszyć obciążenia związane z podróżami, koszty i ryzyko infekcji u pacjentów, którzy mogą mieć obniżoną odporność lub być słabsi, ale nie ustalono, kiedy wizyty osobiste są konieczne – dodał.

Konieczne są dalsze badania, aby zwiększyć reprezentację pacjentów z różnych środowisk i przeprowadzić analizy w celu ustalenia, czy efekty interwencji różnią się w poszczególnych podgrupach.

Ujawnienia

Projekt REACH-PC został sfinansowany przez Instytut Badań nad Wynikiem Skoncentrowanym na Pacjentu.

Greer ujawniła relacje i/lub wsparcie ze strony BeiGene, Blue Note Therapeutics, NCCN/AstraZeneca, Oxford University Press i Springer Publishing.

Główne źródło

Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

Źródło: Greer JA i wsp. „Porównawcza próba skuteczności wczesnej opieki paliatywnej świadczonej za pośrednictwem telezdrowia w porównaniu z opieką osobistą wśród pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc” ASCO 2024; Podsumowanie LBA3.