Burmistrz Andrew Tripp wręcza Medal Dziedzictwa najstarszemu olimpijczykowi Nowej Zelandii, Reginaldowi Douglasowi, wraz z prezydentem Nowej Zelandii Ivanem Sutherlandem wioślarskim (po lewej) i prezesem Fundacji Wioślarskiej Nowej Zelandii Gerrym Dwyerem (po prawej).
Najstarszy olimpijczyk Nowej Zelandii, Reginald Douglas, który mieszkał w Whanganui przez 30 lat, był jednym z kilku wioślarzy reprezentujących Nową Zelandię na Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Wspólnoty Narodów, Igrzyskach Imperium lub Mistrzostwach Świata Seniorów, którzy otrzymali medale dziedzictwa podczas specjalnej ceremonii w Whanganui. Piątek.
Douglas zdobył złoty medal na Igrzyskach Imperium Brytyjskiego w 1954 r. w parach bez sternika i był drugi w dwójkach podwójnych. Na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku w grze podwójnej mężczyzn zajął piąte miejsce. W 1958 roku na Igrzyskach Empire w Cardiff zdobył złoto w parach mężczyzn. Wiosłował w klubie wioślarskim Mercer.
Wydarzenie, które odbyło się w klubie wioślarskim Aramoho Wanganui, upamiętniło życie Reginalda Douglasa, czterech innych wioślarzy z lat 50. XX wieku, Maxa Browna i Chrisa Harrisa, którzy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r., oraz trzykrotnej złotej medalistki Philippy Baker Hogan. Medalista mistrzostw świata, dwukrotny finalista olimpijski i dwukrotny zdobywca nagrody Halberga.
„Billy Webb został pierwszym mistrzem świata od 115 lat” – powiedział podczas wydarzenia burmistrz Andrew Tripp. „Trevor Coker zdobył medal olimpijski w latach 80. w 1972 r., kiedy Clarrie Healy i Dick Tonks byli legendarnymi trenerami, a Tonks była złotą medalistką w 1972 r. Nikki Payne była pierwszą Nowozelandką, która zdobyła medal olimpijski.
reklama
„Philippa Baker Hogan była pierwszą mistrzynią świata Nowej Zelandii. Kerry Williams (z domu Goller) była pierwszą mistrzynią olimpijską Langanui w Tokio w 2020 r. To inspiruje młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu, niezależnie od uprawianego sportu” – powiedział Tripp.
Max Brown, lat 28, urodził się i wychował w Wanganui. W 2019 roku był członkiem kadry K2 1000, która w finale Pucharu Świata w Polsce zajęła ósme miejsce. Był w drużynie K2 1000, zajmując imponujące piąte miejsce podczas swoich pierwszych igrzysk olimpijskich na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r., ale o włos przegapił kwalifikacje olimpijskie w 2024 r. w K4 na Mistrzostwach Świata w 2023 r., a teraz będzie próbował zakwalifikować się do biegu na 500 m na K2 w Igrzyska Azji i Pacyfiku na początku 2024 r. Otrzymała szklane trofeum od artystki z Wanganui, Katie Brown.
Chris Harris (38 l.) zaczął wioślarstwo w szkole średniej Whanganui w wieku 17 lat w klubie Aramoho Rowing Club. Reprezentował Nową Zelandię w 2007 roku w grze czwórkowej mężczyzn na Mistrzostwach Świata do lat 23. Startował w czwórkach, ósemkach, czwórkach i dwójkach podwójnych na poziomie Mistrzostw Świata. Zajął piąte miejsce w ósemce mężczyzn na Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie 2010 na jeziorze Karapiro. W latach 2015–2020 był ostoją nowozelandzkiej dwójki podwójnej mężczyzn, zdobywając dwa brązowe medale na poziomie mistrzostw świata i złoty medal w 2017 r. na jeziorze Sarasota w USA. Trzykrotny olimpijczyk dotarł do finału w dwójce podwójnej w 2012 r., a w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro w 2016 r. zajął 11. miejsce, a w Tokio w 2020 r. zajął 11. miejsce. Otrzymał szklane trofeum od artystki z Wanganui Katie Brown.
Peter Lucas, były wioślarz w Clifton Rowing Club, był olimpijczykiem z 1956 roku w grze czwórkowej mężczyzn, zajmując siódme miejsce. Ray Laurent, były członek Clifton Rowing Club, był olimpijczykiem z 1956 r. Don Gemmell, były wioślarz Union Boat Club, był olimpijczykiem z 1956 r. w kategorii czwórek mężczyzn. Graeme Moran, były wioślarz Union Boat Club, jest byłym wioślarzem z Nowej Zelandii w kategorii czteroosobowej mężczyzn.
Philippa Baker Hogan została po raz pierwszy wybrana w 1986 roku do startu w Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Edynburgu, zdobywając srebrny medal, a następnie zajęła czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Nottingham. W tych samych zawodach w Kopenhadze w 1987 r. zajęła piąte miejsce, a w Mediolanie w 1988 r. czwarte miejsce. W 1989 r. zdobyła srebrny medal w dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet na Mistrzostwach Świata w Jugosławii. Była pierwszą nowozelandzką mistrzynią świata w wioślarstwie, zdobywając złoto w dwójkach pojedynczych kobiet w wadze lekkiej w 1991 r. w Wiedniu, następnie złoto w 1993 r. w dwójkach podwójnych w Racis w Czechach i ponownie w Indianapolis w USA. Stany Zjednoczone w 1994 r. a następnie brązowy medal w Tampere w Finlandii w 1995 r.
Baker Hogan zajęła czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. w jeździe podwójnej kobiet, a na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 r. zajęła szóste miejsce w jeździe podwójnej kobiet.
„Fanatyk telewizyjny. Miłośnik internetu. Ewangelista podróży. Pragnący przedsiębiorcy. Odkrywca amator. Pisarz”.
More Stories
Dwóch meloników Black Caps ma wątpliwości co do końcowego testu Indii
Tupou Vaa’i: „Gra dla All Blacks to dobry sposób, aby pokazać, że kocham mojego brata” | Reprezentacja Nowej Zelandii w rugby
Kibic Anglii nazywa Hakę „śmiesznym” i twierdzi, że należy go „posprzątać”