Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wielkie plakaty turystyczne Polski autorstwa Stefana Norblina

Wielkie plakaty turystyczne Polski autorstwa Stefana Norblina

Plakat podróżniczy w Wilnie, Litwa (Polskie Koleje Państwowe) autorstwa Stefana Norblina – 1928

Sugestywnie nazwany Julius Stefan Norbelin de la Gordaine, przez całe życie znany jako nieco bardziej prozaiczny Stefan Norbelin, urodził się 29 czerwca 1892 roku w Warszawie. Jego ojciec, zamożny właściciel fabryki wyrobów ze srebra i metalowych elementów przemysłowych, chciał i spodziewał się, że Norblin ostatecznie przejmie rodzinną firmę. Po studiach Stefan udał się więc do Antwerpii, gdzie w 1910 roku wstąpił do Akademii Ekonomiczno-Handlowej, by tam dokończyć studia. Zaczął pracować w firmie papierniczej, ale Norblin cały wolny czas spędzał rysując i malując, i stało się jasne aby jak najwięcej szło śladami jego poprzednika, XVIII-wiecznego malarza, Jana Piotra Norbelina.

Pierwsza wystawa sztuki Stefana odbyła się w Galerii Memling w Amsterdamie w 1913 roku, po czym Stefan przeniósł się między Paryżem a Londynem, tworząc ilustracje pod pseudonimem „Hrabia von Luxembourg”. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Norblin służył w Wojsku Polskim jako tłumacz. Po zakończeniu wojny Norblin osiedlił się z powrotem w Polsce i wkrótce znalazł się w kręgach społeczno-kulturalnych warszawskiej elity artystycznej i intelektualnej. Norblin widział, jak jego kariera nabiera rozpędu od pierwszej żony, aktorki Marii Modiłowskiej, ale w 1933 roku ożenił się Leny Żelichowskiej, tancerka Teatru Narodowego i znana aktorka filmowa, z którą spędził resztę życia. W latach 20. XX wieku był znany z projektowania plakatów, obrazów, sztuki użytkowej i okładek książek, dlatego stworzył te plakaty podróżnicze reklamujące polskie miasta i regiony.

W 1939 roku, kiedy naziści napadli na Polskę, Norblin i jego żona uciekli z ukochanego domu w Warszawie i udali się przez Bułgarię i Irak do Indii, gdzie zlecono mu zaprojektowanie gobelinów w stylu Art Deco i namalowanie monumentalnych malowideł ściennych dla nowego Maharadży Jodhpuru. Pałac Umaid Bhawana. Pięć lat później, w 1946 roku, Norblenowie pojechali do San Francisco przede wszystkim w przekonaniu, że będzie to korzystne dla zdrowia ich syna. W latach 50. Norblin zaczął mieć poważne problemy ze wzrokiem, a perspektywa niemożności dalszego malowania stała się tak przygnębiająca, że ​​Stefan Norblin odebrał sobie życie.

Stefan Norblin w swojej pracowni w Warszawie w 1935 roku.

Leny Zielichowskiej w 1930 r

Polska Boska Polska w Łowiczu Stefana Norblina – 1925

Kraków Chemins de Fer de l’Etat Polonais Stefana Norblina (polski, 1892-1952) – 1935

Warszawa Chemins de Fer de L’Etat Pononais autorstwa Stephana Norbelina – ok. 1925 r.

Poznań Chemins de Fer de l’Etat Polonais autorstwa Stefana Norbelina – ok. 1930 r.

Lwów autorstwa Stefana Norbelina – ok. 1928 r

Gdynia autorstwa Stefana Norbelina – ok. 1930 r

Polska autorstwa Stefana Norbelina (1892-1952) – ok. 1925 r

READ  „Wprowadzające w błąd” polskie billboardy obwiniają politykę klimatyczną UE o koszty energii elektrycznej