Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiceprezydent Malawi i dziewięć innych osób zginęło w katastrofie lotniczej

Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima i dziewięć innych osób zginęło, gdy mały samolot wojskowy, którym podróżowali, rozbił się przy złej pogodzie na górzystym obszarze na północy kraju – oznajmił prezydent. Chilima miał 51 lat.

Prezydent Lazarus Chakwera ogłosił, że po ponad 24-godzinnych poszukiwaniach w gęstych lasach i na górzystym terenie w pobliżu miasta Mzuzu odnaleziono wrak samolotu, który zaginął wczoraj. Dodał, że wrak odnaleziono w pobliżu wzgórza, a samolot został „całkowicie zniszczony”, a wszyscy zginęli w wyniku uderzenia.

Chakwera powiedział, że to „straszna tragedia”. „Słowa nie potrafią opisać, jak rozdzierające jest to serce i mogę sobie tylko wyobrazić, ile bólu i cierpienia wszyscy odczuwacie”. Opisał Chilimę jako „dobrego człowieka, oddanego ojca i męża, patriotycznego obywatela, który z wyróżnieniem służył swojemu krajowi, oraz wspaniałego wiceprezydenta”.

Chakwera powiedział, że szczątki ofiar przewieziono do stolicy południowoafrykańskiego kraju, Lilongwe. Wśród siedmiu pasażerów znaleźli się członkowie załogi Chilimy i pracownicy ochrony, a także była Pierwsza Dama Chanel Dzimbiri, była żona byłego prezydenta Bakili Muluzi. Załoga składała się z trzech osób.

Setki żołnierzy, policjantów i leśników poszukiwało samolotu, odkąd zaginął około godziny 10:00 czasu lokalnego podczas 45-minutowego lotu z Lilongwe do Mzuzu, około 370 kilometrów na północ.

Grupa podróżowała, aby wziąć udział w pogrzebie byłego ministra rządu. Kontrolerzy ruchu lotniczego poprosili samolot, aby nie podejmował prób lądowania na lotnisku Mzuzu ze względu na złe warunki pogodowe i słabą widoczność, a także poprosili o powrót do Lilongwe. Następnie kontrola ruchu lotniczego straciła kontakt z samolotem, który zniknął z ekranów radarów.

Prezydent Malawi Lazarus Chakwera (z lewej) wita wczoraj mieszkańców Lilongwe, ogłaszając, że wiceprezydent i dziewięć innych osób zginęło w katastrofie lotniczej.

Chakwera powiedział, że wrak znaleziono w lesie Chikangawa, na południe od Mzuzu. Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazały gęstą mgłę nad wzgórzami i pozostałości samolotu na otwartej przestrzeni w pobliżu linii drzew. Prezydent opisał samolot jako mały helikopter obsługiwany przez Siły Zbrojne Malawi.

READ  Rada Australijska zakazuje umieszczania balonów na swoich stronach

Urzędnicy Zjednoczonego Ruchu Transformacyjnego w Chile – partii innej niż prezydent – ​​skrytykowali reakcję rządu jako powolną i stwierdzili, że na pokładzie nie ma transpondera w związku z samolotem przewożącym delegację wysokiego szczebla.

Chilima i Chakwera poprowadzili Malawi w niezwykłych okolicznościach. Obaj kandydowali na prezydenta w 2019 r. jako kandydaci opozycji, ale połączyli siły, aby zakwestionować w sądzie wyniki wyborów w związku z nieprawidłowościami, i wygrali. Następnie wygrali reelekcję – po raz pierwszy w Afryce unieważnienie wyniku wyborów przez sąd doprowadziło do porażki urzędującego prezydenta.

Chilima powiedział, że Chakwera zgodził się ustąpić po pierwszej kadencji i pozwolić mu na kandydowanie na prezydenta w przyszłorocznych wyborach w ramach ich sojuszu. Jednak Chakwera ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję i pojawiły się oznaki tarcia między nimi.

Chilemie postawiono także niedawno zarzuty korupcyjne w związku z zarzutami, że otrzymywał pieniądze w zamian za wpływanie na przyznawanie kontraktów w zakresie zamówień rządowych dla sił zbrojnych i policji. W zeszłym miesiącu prokurator wycofał zarzuty. Zaprzeczył tym oskarżeniom.

Chilima właśnie wrócił z oficjalnej wizyty w Korei Południowej. Po sprawowaniu funkcji wiceprezydenta w latach 2014–2019 sprawował funkcję wiceprezydenta drugą kadencję.

Poszukiwania samolotu wywołały międzynarodową reakcję. Chakwera powiedział, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia i Izrael zaoferowały pomoc i zapewniły „specjalistyczne technologie”. Ambasada USA w Malawi zapewniła pomoc i zaoferowała użycie małego samolotu C-12 Departamentu Obrony. Malawi zwróciło się o pomoc także do swoich sąsiadów, Zambii i Tanzanii.

Bank Światowy umieścił Malawi, liczące około 21 milionów ludzi, na czwartym najbiedniejszym kraju na świecie w 2019 roku.