W tym wywiadzie rozmawialiśmy z profesorem Scottem H. Farrowem o jego najnowszych badaniach dotyczących COVID-19 i jego powikłań w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Czy mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć nam o swoim doświadczeniu w neuronauce i radiologii oraz o tym, co zainspirowało Cię w najnowszych badaniach nad COVID-19?
Jestem profesorem radiologii i neurologii oraz dyrektorem neuroradiologii i radiologii głowy i szyi na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii, Pensylwania, USA. Jako neuroradiolog obserwujemy poważne powikłania ośrodkowego układu nerwowego (OUN) u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Chciałem zbadać na dużej grupie pacjentów pełny zakres powikłań OUN i dokładną częstość występowania tych powikłań pozapłucnych. Do zbadania tego ważnego tematu wykorzystałem moją dużą sieć kolegów naukowych w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Od początku pandemii COVID-19 wiele badań dotyczyło problemów płucnych związanych z COVID-19, ale niewiele jest badań dotyczących innych narządów, które mogą być dotknięte. Dlaczego tak jest i dlaczego ważne jest zbadanie wpływu COVID-19 na wszystkie narządy ciała?
Powikłania płucne są dobrze poznane, ale COVID-19 może wpływać na całe ciało, w tym na mózg. Niektóre z tych powikłań mózgowych powodują natychmiastowe i poważne komplikacje mózgowe, takie jak udary i krwotoki mózgowe.
Źródło zdjęcia: Vitalij Terescsuk / Shutterstock.com
Wcześniejsza literatura dotycząca powikłań ośrodkowego układu nerwowego (OUN) skupiała się tylko na niewielkiej liczbie hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Jednak twoje nowe badanie jest jak dotąd największym wielokrotnym badaniem międzynarodowym, które koncentruje się na tym. Jak ważna jest duża baza danych pacjentów i jak wpływa to na trafność Twoich wniosków?
Ważne jest zbadanie dużej bazy danych, aby można było zrozumieć pełny zakres powikłań choroby i dokładnie określić częstość tych powikłań.
Czy możesz opisać, jak przeprowadziłeś swoje najnowsze badania nad COVID-19 i powikłaniami mózgowymi? Co odkryłeś?
Przebadaliśmy blisko 40 000 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Prawie 10 procent tych pacjentów miało badanie CT lub MRI mózgu z powodu możliwego problemu neurologicznego. W tej grupie pacjentów poddanych obrazowaniu u prawie 10 procent stwierdzono poważne powikłania mózgu.
Ogólnie rzecz biorąc, około 1,2% hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 rozwinęło poważne powikłania OUN.
Jakie są najczęstsze wykryte przez Ciebie powikłania ośrodkowego układu nerwowego?
Najczęstszymi powikłaniami mózgowymi były: udar mózgu i krwotok mózgowy, następnie zapalenie mózgu, zakrzepica zatok żylnych, ostre demielinizacyjne zapalenie mózgu i rdzenia, zespół odwracalnej tylnej encefalopatii oraz zapalenie naczyń.
Źródło zdjęcia: Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej i Scott H. Farrow, MD
Twoje badania wykazały wszystkie podobieństwa i różnice między pacjentami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Czy możesz opisać niektóre z tych podobieństw i różnic oraz dlaczego zostały zauważone?
- CVA występował częściej w Stanach Zjednoczonych (74%) niż w Europie (40%). Może to częściowo wynikać ze znacznej różnicy (p = 0,02) w częstości występowania chorób współistniejących (serca, cukrzycy i przewlekłej niewydolności nerek) w populacji amerykańskiej (31,6%) w porównaniu z naszą populacją europejską (21,3%).
- W naszym badaniu krwotoki mózgowe, zapalenie mózgu i ADEM występowały częściej w Europie.
- ten Poprzednia literatura Zbadano znacznie mniej hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, co ograniczyło identyfikację dokładnych częstości występowania powikłań OUN
- W naszej kohorcie ~40 000 – ogólna częstość występowania CVA w całej populacji była niższa c/w w literaturze (0,7% vs 1%)
- Ogólnie około 1,2% hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 ma poważne powikłania ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że więcej niż 1 na 100 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 rozwinie znaczną nieprawidłowość w mózgu.
W jaki sposób Twoje badania pomogą nam lepiej zrozumieć powikłania COVID-19 na ciele?
Świadomość powikłań pozapłucnych jest bardzo ważna, dlatego można kompleksowo podejść do opieki nad pacjentem. Ponadto wiele powikłań mózgowych zagraża życiu i wymaga specjalnego leczenia.
Klinicyści powinni mieć niski próg zamawiania obrazowania mózgu u pacjentów z COVID-19, jeśli istnieje jakiekolwiek pytanie o możliwe zaburzenie neurologiczne.
Czy uważasz, że kontynuując badania nad COVID-19, odkryjemy więcej komplikacji związanych z innymi narządami?
Jestem pewien, że zostanie odkrytych więcej komplikacji, ponieważ COVID-19 jest wyniszczającą chorobą wirusową, która atakuje cały organizm.
Jakie są kolejne kroki dla Ciebie i Twoich badań?
Aby zrozumieć różnice w częstości występowania powikłań OUN między regionami świata w odniesieniu do określonych szczepów wirusów COVID-19, kwestie związane z dostępem do opieki zdrowotnej i regionalnymi ustaleniami dotyczącymi zaawansowanego obrazowania mózgu, a także zbadać powikłania kręgosłupa związane z COVID- 19.
Gdzie czytelnicy mogą uzyskać więcej informacji?
O profesorze Scott H. Farrow
Obecnie jestem profesorem radiologii i neurologii oraz dyrektorem oddziału neuroradiologii głowy i szyi na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona. Moja kariera akademicka w medycynie skupiała się na opracowywaniu zlokalizowanych badań neuroobrazowania, które mogą tworzyć nowe technologie obrazowania, które mogą być następnie wykorzystywane w klinikach, oraz na nauce tych najnowocześniejszych procedur obrazowania pensjonariuszom radiologii, moim kolegom neuroradiologom i moim koledzy.
Jestem członkiem założycielem i byłym prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Neuroradiologii Funkcjonalnej oraz redaktorem naczelnym kilku podręczników, w tym obszernej książki: Functional Neuroradiology: Clinical Principles and Applications, która ma się ukazać w drugim wydaniu.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków