Dziękuję. Posłuchaj tego artykułu, korzystając z odtwarzacza powyżej. ✖
Skany mózgów ponad 2000 dzieci w wieku przedszkolnym sugerują, że narażenie na ciepło i zimno na wczesnym etapie życia może mieć trwały wpływ na mikrostrukturę istoty białej mózgu, zwłaszcza gdy mieszka się w biednych dzielnicach. Badanie opublikowane w Charakter zmian klimatycznych, Zwraca uwagę na stopień, w jakim płody i dzieci są narażone na działanie ekstremalnych temperatur. Badaniami kierował Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), ośrodek wspierany przez Fundację „la Caixa” i IDIBELL, we współpracy z Centrum Medycznym Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie (MC ERASMUS) i Centrum Badań Biomedycznych. Czerwony (CIBER): obszary epidemiologii, zdrowia publicznego (CIBERESP) i zdrowia psychicznego (CIBERSAM).
W obecnym kryzysie klimatycznym wpływ ekstremalnych temperatur na zdrowie ludzkie budzi ogromne zaniepokojenie społeczności naukowej i społeczeństwa. Dzieci są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury, ponieważ ich mechanizmy termoregulacyjne są jeszcze niedojrzałe.
Chcesz więcej najświeższych wiadomości?
udział w Sieci technologiczneCodzienny biuletyn dostarczający najświeższe informacje naukowe prosto do Twojej skrzynki odbiorczej.
„Wiemy, że rozwijający się mózg płodów i dzieci jest szczególnie narażony na narażenie na czynniki środowiskowe i istnieją wstępne dowody sugerujące, że narażenie na zimno i ciepło może wpływać na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze dzieci i młodzieży” – mówi Monica Joxins. Pracownik naukowy w ISGlobal, Erasmus MC i CIBERESP. „Brakuje jednak badań oceniających potencjalne zmiany w strukturze mózgu w wyniku takiego narażenia” – dodaje.
W tym badaniu zespół kierowany przez Joxinsa badał strukturę istoty białej w mózgach dzieci w wieku przedszkolnym, aby zidentyfikować okna podatności na zimno i ciepło na wczesnym etapie życia. Do analizy włączono 2681 dzieci z kl Jill R Badanie przeprowadzone na kohorcie noworodków z Rotterdamu, u których wykonano rezonans magnetyczny (MRI) w wieku od 9 do 12 lat. Protokół MRI oceniał łączność mózgu poprzez pomiar objętości i kierunku dyfuzji wody w istocie białej mózgu. W bardziej dojrzałych mózgach woda płynie bardziej w jednym kierunku niż we wszystkich kierunkach, dając niższe wartości dla znaku zwanego średnią dyfuzyjnością i wyższe wartości dla innego znaku zwanego anizotropią ułamkową. Zespół badawczy zastosował zaawansowane podejście statystyczne do oszacowania narażenia każdego uczestnika na średnie miesięczne temperatury od poczęcia do 8. roku życia oraz ich wpływ na parametry łączności MRI (średnia dyfuzyjność i anizotropia frakcyjna) mierzone po 9–12 latach.
Okno wrażliwości pojawia się pomiędzy ciążą a trzecim rokiem życia
Wyniki to pokazują Narażenie na zimno w czasie ciąży i pierwszego roku Życia i Narażenie na ciepło od urodzenia do 3 lat Z wiekiem była spokrewniona Wysoki średni spread W okresie przed dojrzewaniem wskazuje na wolniejsze dojrzewanie istoty białej. „Zimno” i „ciepło” w tym przypadku definiuje się jako temperatury leżące odpowiednio na dolnej i górnej granicy rozkładu temperatur na badanym obszarze.
„Włókna istoty białej są odpowiedzialne za łączenie różnych obszarów mózgu, umożliwiając komunikację między nimi. W miarę rozwoju istoty białej komunikacja ta staje się szybsza i wydajniejsza. Nasze badanie przypomina fotografię w określonym momencie i „tym, co widzimy Obraz ten jest taki, że uczestnicy Osoby najbardziej narażone na zimno i ciepło wykazują różnice w parametrze – średniej dyfuzyjności – który jest powiązany z niższym poziomem dojrzewania istoty białej” – wyjaśnia Laura Grannis, starsza badaczka w IDIBELL i ISGlobal oraz autorka badania „W poprzednich badaniach zmiana tego parametru wiązała się z gorszymi funkcjami poznawczymi” – dodaje i niektórymi problemami ze zdrowiem psychicznym.
„Największe zmiany w parametrach łączności obserwuje się w pierwszych latach życia” – mówi współautor i badacz IDIBELL, UB i CIBERSAM, Carles Soriano. „Nasze wyniki sugerują, że w okresie szybkiego rozwoju mózgu narażenie na zimno i ciepło może mieć trwały wpływ na mikrostrukturę istoty białej”.
Nie stwierdzono związku między ekspozycją na temperaturę we wczesnym okresie życia a ułamkową zmiennością w wieku 9–12 lat. Autorzy sugerują, że prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że te dwie miary odzwierciedlają różne zmiany w mikrostrukturze, co oznacza, że dyfuzja może być solidniejszym wskaźnikiem dojrzewania istoty białej w porównaniu z ułamkową anizotropią.
Biedne dzieci są bardziej zagrożone
Wykazała to analiza klasowa według warunków społecznych i ekonomicznych Bardziej zagrożone były dzieci mieszkające w slumsach Narażenie na zimno i ciepło. U tych dzieci okna wrażliwości na zimno i ciepło były podobne do tych zidentyfikowanych w całej grupie, ale zaczęły się wcześniej. Różnice te mogą mieć związek z warunkami mieszkaniowymi i ubóstwem energetycznym.
Jeden z ważnych mechanizmów, który mógłby wyjaśnić wpływ temperatury otoczenia na rozwój układu nerwowego, może być powiązany ze złą jakością snu. Inne potencjalne mechanizmy obejmują zaburzenie funkcji łożyska, aktywację osi hormonalnej prowadzącą do zwiększonej produkcji kortyzolu czy procesy zapalne.
„Nasze odkrycia pomagają zwiększyć świadomość na temat narażenia płodów i dzieci na zmieniające się temperatury” – mówi Joxins. Odkrycia podkreślają również potrzebę opracowania strategii zdrowia publicznego w celu ochrony najbardziej bezbronnych społeczności w obliczu nadchodzącego kryzysu klimatycznego.
odniesienie: Granis L, Essers E, Pallister G i in. Narażenie na zimno i ciepło we wczesnym okresie życia wpływa na rozwój istoty białej u dzieci. Nat Clem Chang. 2024. doi: 10.1038/s41558-024-02027-s
Ten artykuł został ponownie opublikowany od dołu Materiał. Uwaga: Materiał mógł zostać zmieniony pod względem długości i treści. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze wspomnianym źródłem. Możesz uzyskać dostęp do naszej polityki dotyczącej komunikatów prasowych Tutaj.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków