Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wahania dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19 utrzymują się pomimo wzrostu wskaźników akceptacji w 2022 r

Wahania dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19 utrzymują się pomimo wzrostu wskaźników akceptacji w 2022 r

Ogólna akceptacja szczepionek przeciwko COVID-19 wzrosła o 5,2% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r., wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 160 000 osób w 23 krajach opublikowanej w czasopiśmie. Medycyna natury.

Jednak poziomy akceptacji różniły się znacznie w poszczególnych krajach, przy czym osiem krajów zgłosiło wzrost częstotliwości od 1% w Wielkiej Brytanii do 21,1% w Afryce Południowej. Spośród tych, którzy byli w pełni zaszczepieni, 12% zgłosiło, że nadal niechętnie, a nawet prawdopodobnie odmówią podania dawki przypominającej.

Odkrycia te zostały przedstawione przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym profesor Heidi Larsson, która kieruje projektem Vaccine Trust Project w London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM). Celem jest pomoc decydentom w skuteczniejszym ukierunkowaniu strategii komunikacyjnych i kampanii szczepień.

Pomimo znacznego globalnego zasięgu bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niechęć do ich przyjmowania, wynikająca częściowo z dezinformacji i nieufności, pozostaje przeszkodą w pełnym wykorzystaniu ich potencjału w łagodzeniu skutków pandemii COVID-19.

Korzystając z ankiety internetowej składającej się z 30 pytań, zespół zbadał trendy akceptacji szczepionek na całym świecie w latach 2021-2022. W okresie od 29 czerwca do 10 lipca 2022 r. przebadano łącznie 23 000 respondentów w wieku co najmniej 18 lat z 23 krajów, których populacja stanowi 60% ogółu ludności świata. Połowa z tych respondentów to kobiety, jedna piąta miała wykształcenie wyższe, a jedna w co 10 było pracownikami służby zdrowia.

Ogólnie zespół stwierdził, że istnieje ogólna gotowość do zaakceptowania szczepienia – 79,1% ankietowanych – wzrost o 5,2% w porównaniu z danymi z czerwca 2021 r. Wiara w skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki była związana z akceptacją.

Chociaż akceptacja szczepionek wzrosła w większości krajów, niechęć do otrzymania szczepionki wzrosła w ośmiu krajach, od 1% w Wielkiej Brytanii do 21,1% w RPA. Mężczyźni w Nigerii i Peru byli bardziej niechętni, podczas gdy w krajach takich jak Chiny i Polska kobiety były bardziej niechętne. Zespół nie znalazł ogólnego związku między dochodem a częstotliwością we wszystkich dziedzinach.

READ  Roboty z realistycznymi wyrazami bólu mogą wyeliminować błędy i uprzedzenia lekarzy

Jeden na ośmiu uczestników badania zgłosił niechęć do otrzymania dawki przypominającej, a odsetek ten wahał się od 1,1% w Chinach do 28,9% w Rosji. Podobnie jak w przypadku ogólnej ambiwalencji co do szczepionek, czynniki demograficzne odegrały rolę w różnicowaniu opinii na temat szczepionek przypominających w poszczególnych krajach. Na przykład w Hiszpanii, Niemczech czy Korei Południowej osoby młodsze częściej się wahały, podczas gdy w Ekwadorze częściej wahały się osoby starsze. Kanada i Wielka Brytania znalazły się wśród czterech krajów, w których dochód niższy od średniej wiązał się z większym prawdopodobieństwem niezdecydowania.

Odnotowano niewielki, ale znaczący ogólny wzrost, jeśli chodzi o to, czy rodzice wyrażają zgodę na szczepienie swoich dzieci, z 67,6% w 2021 r. do 69,5% w 2022 r. Jednak w ośmiu krajach niechęć wzrosła (od wzrostu o 2,4% w Polsce do 56,3% w Brazylii), przy czym największy wpływ na ten trend ma niechęć rodziców do szczepienia się.

W porównaniu z 2021 r. 38,6% ankietowanych stwierdziło, że są teraz mniej zaniepokojeni otrzymywaniem nowych informacji dotyczących szczepionek przeciwko COVID-19, od 7,5% w Indiach do 58,3% w Nigerii.

Jak zauważa współautorka Heidi Larson: „Badanie to zwraca uwagę na szereg problemów, którymi możemy się teraz zająć, zarówno w przypadku obecnej trwającej pandemii, jak i gotowości na przyszłość. Wiele osób zaszczepionych nadal zgłasza wahania co do dawek przypominających dla siebie i dla swoich dzieci zaszczepić się przeciwko COVID-19”. Ta historia jeszcze się nie skończyła.

Źródło:

Odniesienie do czasopisma:

Lazarus i in., Badanie akceptacji szczepionki przeciwko COVID-19 w 23 krajach w 2022 r. Medycyna natury. DOI 10.1038 / s41591-022-02185-4.