Peru ogłosiło stan nadzwyczajny zdrowotny w większości swoich prowincji ze względu na rosnącą liczbę przypadków dengi występujących w okresach wyższych niż normalne temperatur w związku z pogodą El Niño.
LIMA, Peru – W poniedziałek w większości swoich prowincji Peru ogłosiło stan nadzwyczajny zdrowotny ze względu na rosnącą liczbę przypadków dengi występujących w okresach wyższych niż zwykle temperatur spowodowanych zjawiskiem pogodowym El Niño.
Według Ministerstwa Zdrowia liczba przypadków dengi odnotowanych w ciągu pierwszych siedmiu tygodni tego roku jest dwukrotnie większa niż w tym samym okresie w 2023 r. – odnotowano ponad 31 000 przypadków.
„To poważny problem” – powiedział w zeszłym tygodniu minister zdrowia Cesar Vázquez, przed ogłoszeniem stanu wyjątkowego. „I to wymyka się spod kontroli”.
Sytuacja nadzwyczajna zdrowotna umożliwi rządowi kraju szybsze przekazywanie środków do dotkniętych obszarów, a także transport lekarzy i pielęgniarek. Obejmie swoim zasięgiem 20 z 24 prowincji kraju, w tym tereny wokół stolicy Limy.
Zeszłoroczna epidemia dengi wywarła presję na publiczny system opieki zdrowotnej w Peru, ponieważ tysiące osób szukało pomocy na izbach przyjęć.
Chorobę przenoszą komary Aedes aegypti, które rozmnażają się w gorących i wilgotnych warunkach.
Chociaż większość przypadków gorączki denga ma łagodne objawy, choroba może powodować silny ból głowy, gorączkę i bóle mięśni.
W ubiegłym roku epidemia dengi w Peru zabiła 18 osób, natomiast w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku z powodu wirusa zmarło 32 Peruwiańczyków.
W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że epidemia dengi w Peru w 2023 r. była powiązana z deszczami i wysokimi temperaturami, które przyczyniły się do wzrostu populacji komarów, szczególnie na północy kraju.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków