Według badania obserwacyjnego opublikowanego w 2020 roku na całym świecie odnotowano ponad 600 000 nowych przypadków raka szyjki macicy i ponad 340 000 zgonów. Globalne zdrowie Lancet czasopismo.
Chociaż liczba zachorowań na raka szyjki macicy zmniejszyła się w wielu regionach świata w ciągu ostatnich trzech dekad – szczególnie w Ameryce Łacińskiej, Azji, Europie Zachodniej i Ameryce Północnej – obciążenie pozostaje wysokie w wielu krajach o niskich i średnich dochodach.
Rozwój skutecznych programów badań przesiewowych i szczepień przeciwko HPV sprawił, że rak szyjki macicy jest chorobą, której w dużej mierze można zapobiegać. W 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła cel przyspieszenia eliminacji raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego, dążąc do zmniejszenia częstości występowania poniżej progu czterech przypadków na 100 000 kobiet rocznie w każdym kraju do 2030 roku. postęp we wskaźnikach zachorowalności na raka szyjki macicy oraz identyfikuje kraje i regiony, w których należy zintensyfikować wysiłki, aby osiągnąć cele WHO.
Szczepienia przeciwko HPV i technologie badań przesiewowych oznaczają, że rakowi szyjki macicy można obecnie w dużej mierze zapobiegać. Nasze badanie wykazało zachęcający spadek w niektórych krajach o wysokich dochodach po pomyślnym wdrożeniu programów szczepień przeciwko HPV i badań przesiewowych; Jak w Szwecji, Australii i Wielkiej Brytanii-; Ale obciążenie na całym świecie pozostaje wysokie. Na całym świecie kobiety powinny być wolne od ryzyka raka, któremu można zapobiec, a dzięki skutecznym szczepionkom i badaniom przesiewowym opracowanym w ciągu ostatnich 20 lat mamy narzędzia, aby to urzeczywistnić”.
Dr Dipendra Singh, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC)/WHO, Francja
W badaniu wykorzystano bazę danych IARC GLOBOCAN 2020 do oszacowania obciążenia rakiem szyjki macicy i wskaźników śmiertelności w 185 krajach. Ponadto w badaniu przeanalizowano związek między zachorowalnością na raka szyjki macicy a umieralnością w odniesieniu do krajowych poziomów rozwoju społeczno-gospodarczego. Na koniec autorzy przyjrzeli się danym z lat 1988-2017, aby określić trendy wzrostu i spadku.
W 2020 roku zapadalność na raka szyjki macicy wynosiła 13 na 100 000 kobiet rocznie, a na 100 000 kobiet przypadało 7 zgonów rocznie. Współczynniki zachorowalności w 172 ze 185 krajów nadal przekraczają próg eliminacji czterech na 100 000 kobieto-lat ustalony przez Światową Organizację Zdrowia.
Wskaźniki różniły się znacznie w poszczególnych krajach, z 40-krotną różnicą przypadków i 50-krotną różnicą zgonów. Wskaźniki przypadków wahały się od 2 w Iraku do 84 w Eswatini na 100 000 kobiet rocznie. Podczas gdy wskaźniki śmiertelności wahały się od 1 śmierci w Szwajcarii do 56 zgonów w Eswatini na 100 000 kobiet rocznie.
Na całym świecie istniały znaczne różnice społeczno-ekonomiczne w raku szyjki macicy. Występował wyraźny socjoekonomiczny gradient zachorowalności i śmiertelności, przy czym wyższe wskaźniki obserwowano w krajach o niskim rozwoju społeczno-gospodarczym.
Analizując dane dotyczące trendów w latach 1988-2017, autorzy zauważają znaczne spadki liczby przypadków w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, w tym w Brazylii, Kolumbii i Kostaryce. Podobny schemat obserwuje się w Azji w Indiach, Tajlandii i Korei Południowej, a także w Europie Wschodniej w Polsce, Słowenii i Czechach. Jednak w ostatniej dekadzie nastąpił wzrost liczby przypadków w Europie Wschodniej, Łotwie, Litwie, Bułgarii i Afryce Wschodniej, a także w Holandii i we Włoszech. Przyczyny niedawnego wzrostu mogą obejmować coraz częstsze występowanie HPV wśród młodszych pokoleń kobiet oraz brak skutecznych programów badań przesiewowych.
Kraje o największych rocznych spadkach wskaźników infekcji to Brazylia (8%), Słowenia (7%), Kuwejt (7%) i Chile (6%); Podczas gdy najwyższy wzrost stóp procentowych miał miejsce na Łotwie (4 %), Japonii (3 %), Irlandii (3 %), Szwecji (3 %), Norwegii (2 %), Irlandii Północnej (2 %), Estonii (2 %) i Chiny (2%).
Dr Valentina Lorenzoni, Scola Superior Santana, Włochy, mówi: „Zapadalność na raka szyjki macicy znacznie przekracza próg uzgodniony w ramach inicjatywy WHO dotyczącej zwalczania raka szyjki macicy w większości krajów, co wskazuje, że jest jeszcze wiele do zrobienia”. wykonane przed 2030 r. Chociaż spadek gęstości badań przesiewowych spowodowany pandemią COVID-19 mógł narazić nową grupę kobiet na niebezpieczeństwo, pandemia sprzyjała również wprowadzeniu samodzielnych testów na HPV, oferując nowe możliwości zwiększenia zasięgu badań przesiewowych. nowe innowacje, takie jak ablacja termiczna w leczeniu raka szyjki macicy, korzystanie z telefonów komórkowych w celu poprawy obserwacji po badaniu oraz uczenie maszynowe w celu poprawy oceny wizualnej, mogą być również wykorzystywane w warunkach o niskich zasobach, aby obniżyć wskaźniki raka szyjki macicy”.
Na koniec autorzy zauważają, że szacunki oparto na najlepszych dostępnych danych dotyczących raka dla każdego kraju, ale ostrzegają, że mogą one być niekompletne lub niedokładne. Na przykład liczba przypadków może wydawać się niska w krajach, w których nie ma skutecznych programów badań przesiewowych lub istnieją ograniczone dane dotyczące rejestrów nowotworów opartych na lokalnej populacji.
źródło:
Odniesienie do czasopisma:
Singh, D.; i in. (2022) Globalne szacunki zachorowalności i śmiertelności z powodu raka szyjki macicy w 2020 r.: analiza wyjściowa Globalnej inicjatywy WHO na rzecz wyeliminowania raka szyjki macicy. Globalne zdrowie Lancet. doi.org/10.1016/S2214-109X(22)00501-0.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji