Jesień jest wszędzie, od kolorowych gazet lądujących na trawnikach, przez przypomnienia o zaszczepieniu się na grypę, po mocny artykuł w magazynie Smithsonian z tego miesiąca o strachu i dewastacji dyfterytu, który szerzył się, dopóki nie znaleziono skutecznej szczepionki. Autor zauważa, że „pomimo wszystkich postępów w zapobieganiu i leczeniu chorób, błonica nie została wyeliminowana i nadal tli się na całym świecie”. Walcząc z pandemią COVID-19, możemy czerpać pociechę z sukcesu jednej globalnej akcji szczepień: walki o zwalczenie polio. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Polio i istnieje realna szansa, że polio zostanie wkrótce wykorzenione, chociaż wciąż jest wiele do zrobienia.
Po tym, jak w sierpniu zeszłego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że region Afryki jest wolny od dzikiego wirusa polio, uwaga skupiła się na Pakistanie i Afganistanie, dwóch ostatnich krajach endemicznych dla polio. Obawiano się, że epidemia COVID-19 przez kilka miesięcy utrudniała prowadzenie szczepień przeciwko polio i istniały obawy przed odrodzeniem się dzikiego polio w obu krajach. Po krótkiej przerwie na początku 2020 r. szczepiący ponownie zaczęli szczepić się przeciwko polio w obu krajach, stosując nowe protokoły, aby uniknąć ryzyka przeniesienia COVID-19, jednocześnie chroniąc dzieci przed polio. Protokoły te obejmowały ukrywanie osób zaszczepiających i dostarczanie masek rodzinom, częste stosowanie środków do dezynfekcji rąk, przeprowadzanie szczepień na świeżym powietrzu, gdy tylko jest to możliwe, proszenie zaszczepiaczy, aby podwoili się jako edukatorzy i informowanie o najlepszych sposobach powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19.
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 r. w każdym kraju zgłoszono tylko jeden przypadek dzikiego polio, chociaż pozostało jeszcze kilka miesięcy w roku, a do niektórych obszarów Afganistanu trudno było dotrzeć. Jednak program polio działa od wielu lat w obu krajach w trudnych warunkach, a krytyczne prace będą kontynuowane.
To dobra wiadomość w kampanii, która wkracza w 33. rok. Kiedy Rotary International, WHO, UNICEF i amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom po raz pierwszy uruchomiły w 1988 roku Globalną Inicjatywę Eradykacji Polio (GPEI), było ponad 350 000 przypadków polio w 125 krajach. Polio zostało wyeliminowane w Stanach Zjednoczonych i większości krajów Europy, ale inne regiony nie były w stanie skutecznie kontrolować wirusa. Odpowiednio, obszary wolne od polio na świecie otrzymały po pracy certyfikat, aby dotrzeć do dzieci na obszarach wiejskich. Pojawiły się wyzwania, w tym logistyka dotarcia do odizolowanych wiosek o słabych drogach, ale znaleziono rozwiązania, nawet jeśli oznaczało to, że osoby zaszczepiające będą musiały korzystać z rowerów lub pokonywać duże odległości pieszo w tych obszarach.
Obecnie częstość występowania polio spadła o ponad 99,9%. To nie cud, ale wynik masowych i ciągłych wysiłków zmierzających do wprowadzenia bezpiecznych i skutecznych szczepionek na ubogie obszary i do ust zagrożonych dzieci. W ciągu ostatnich 13 lat globalna inicjatywa rozrosła się o Fundację Billa i Melindy Gatesów oraz Gavi, Vaccine Alliance, które mają silną pozycję i zapewniają wsparcie finansowe, logistyczne i techniczne.
W ciągu ostatnich trzech dekad wyciągnięto dwie ważne lekcje. Po pierwsze, globalnych epidemii nie można skutecznie zwalczać stopniowo. Na przykład Tadżykistan był wolny od polio przez kilka lat, kiedy rząd tego kraju ograniczył wysiłki na rzecz dotarcia do odległych wiosek w 2011 r., Co doprowadziło do odrodzenia się wirusa, gdy podróżnicy wracali z wizyt w Afganistanie, gdzie polio było endemiczne. Rozpoczęto szybką kampanię „dezynfekcji”, aby natychmiast dotrzeć do populacji przejściowej i od tego czasu Tadżykistan jest wolny od polio.
Dopóki żaden kraj nie wyeliminował wirusa, ważne jest, aby kontynuować szczepienie dzieci w krajach sąsiednich i na całym świecie. Wirusy nie przestrzegają granic międzynarodowych i dopóki istnieją kraje, w których nosi się tę chorobę, istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się polio na inne kraje.
Po drugie, potrzeba jasnych i dokładnych informacji ma kluczowe znaczenie. Odkąd powstała Globalna Inicjatywa, w wielu częściach świata krążyły plotki, że szczepionka nie była bezpieczna, co skłoniło wielu ludzi do odrzucenia szczepionki. W takich przypadkach osoby zaszczepiające polegały na wsparciu przywódców politycznych i religijnych, aby zapewnić społecznościom dostęp do potrzebnych informacji ze źródeł, którym najbardziej ufają, aby dokonywać świadomych wyborów.
W 1946 roku Minnesota State Fair został odwołany z powodu wybuchu choroby Heinego-Medina. Niepewność była wszędzie i nie była jeszcze dostępna żadna skuteczna szczepionka. Teraz świat będzie wolny od polio. W czasie, gdy świat stoi w obliczu kolejnej pandemii, musimy opierać się na sukcesie (i wyciąganiu wniosków z wyzwań) wysiłków na rzecz zwalczania polio, aby wzbogacić naszą walkę o ochronę przed COVID-19.
Kiedy mówimy o „my”, musimy myśleć i działać na poziomie globalnym. Niedziela to Dzień Narodów Zjednoczonych. Jeśli 33-letnie doświadczenie w walce z polio nauczyło nas lekcji, to jest to, że szczepionki działają. Podawanie szczepionek ludziom w potrzebie i skłonienie ich do zaakceptowania szczepionek wymaga starannego przesyłania wiadomości, cierpliwości i dyplomacji. Mamy wszystkie narzędzia i zasoby, aby ponownie przewodzić światu. Infrastruktury zbudowane przez Global AIDS Initiative w ciągu ostatnich 33 lat są już wykorzystywane do innych kampanii szczepień.
Charles Adams Coogan jest nauczycielem języka francuskiego w International School of Minnesota i kandydatem w połowie kariery na MPA w Humphrey School of Public Affairs. Joe Stallman, syn osoby po polio, jest konsultantem architektonicznym i byłym prezesem Rotary Club of North St. Paul Maplewood Oakdale. Są współprzewodniczącymi zespołu Rotary District 5960 PolioPlus.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków