Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W polskim ekosystemie startupowym pojawił się pierwszy jednorożec

W polskim ekosystemie startupowym pojawił się pierwszy jednorożec

Polska jest najbardziej rozwiniętym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), a jej ekosystem startupowy szybko się rozwija, z tysiącami startupów, a także rosnącą liczbą firm venture capital (VC), akceleratorów i inkubatorów.

Tylko w tym roku na rynku poczyniono ogromne inwestycje wartościowe, w szczególności ogłoszenie we wrześniu, że platforma rezerwacji usług medycznych planista przeładunkowy Dołączył do grona jednorożca z wyceną ponad 1 miliarda dolarów, stając się pierwszą polską firmą technologiczną, której udało się osiągnąć ten wyczyn.

To „największa wiadomość roku”, Magdalena Japońska, CEO of Forum Przedsiębiorczości MIT Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), warszawski Program Akceleracji Biznesu, powiedział PYMNTS w wywiadzie. Jabłońska powiedziała, że ​​są inne wydarzenia informacyjne – takie jak wydarzenia na polskim rynku kosmetycznym i aplikacja rezerwacyjna PC, który na początku tego roku zebrał 70 milionów dolarów w ramach finansowania serii C – wskazuje na ekscytujące czasy nadchodzące dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Czynniki napędzające rozwój firm typu start-up

Według Jabłońskiej ekosystem Polski zmienił się diametralnie w ciągu ostatnich 10 lat – głównie ze względu na zmianę podejścia kraju do innowacji oraz żywe zainteresowanie, jakie rząd i duże firmy wykazują w ekosystemie startupowym ze względu na ich potencjał do tworzenia wartości dla gospodarki.

Powiedziała, że ​​to wyjaśnia, dlaczego na rynku dostępnych jest tak wiele środków publicznych – nie wspominając o dodatkowym finansowaniu z Unii Europejskiej (UE), które jest rozdzielane na wybrane firmy w celu pobudzenia innowacji w dziedzinie badań i rozwoju (B+R). Część tych pieniędzy trafia do startupów i kapitału wysokiego ryzyka, co z kolei zapewnia start-upom finansowanie zalążkowe i opóźnione.

Ponadto w ciągu ostatnich czterech lat duże firmy zaczęły tworzyć wehikuły joint venture i angażować się w programy akceleracyjne, takie jak MIT Enterprise Forum CEE, na czele którego stoi Jabłońska. Rozpoczęty sześć lat temu program akceleracyjny jest powiązany z amerykańską instytucją edukacyjną MIT i pomaga startupom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w międzynarodowej ekspansji, wykorzystując zdyscyplinowaną, 24-stopniową metodologię przedsiębiorczości zbudowaną w MIT.

READ  FTSE 100 Live 21 lipca: Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła, FTX pozywa Sama Bankmana-Frieda o odzyskanie 1 miliarda dolarów

Metodologia jest „kręgosłupem naszego programu” – powiedziała Jabłońska i służy do walidacji modelu biznesowego każdego start-upu, który przechodzi przez program.

dojrzały ekosystem

Jabłońska zaznaczyła, że ​​polski ekosystem znajduje się obecnie w fazie dojrzałości, a jednym z wyzwań, przed jakim stoi, jest jego oderwanie od wysoko rozwiniętych ekosystemów, takich jak Londyn czy Berlin.

Zasypanie tej luki zajmie trochę czasu, ale powiedziała, że ​​istnieją specyficzne cechy, które sprawiają, że ekosystem danego kraju jest wyjątkowy, takie jak bogactwo oprogramowania dla przedsiębiorstw, rozwiązań biotechnologicznych i technologicznych związanych z naukami przyrodniczymi, które pozwalają mu konkurować na tym samym poziomie. na równi z innymi. ekosystemów w regionie.

Poza Europą Środkową i Wschodnią Jabłońska powiedziała, że ​​cały europejski ekosystem musi współpracować przy tworzeniu centralnej sieci, abyśmy się nie rozstawali i nie pracowali w silosach w różnych krajach.

Zaznaczyła, że ​​jest to strategia przyjęta również przez Unię Europejską, zapewniająca dobrą integrację całego rynku regionalnego oraz współpracę wszystkich aktorów ekosystemu w celu wymiany informacji i stworzenia możliwości maksymalizacji potencjału regionu.

„Jest to również cel naszej organizacji” – powiedziała Jabłońska, dodając, że ich celem jest utrzymywanie lepszych kontaktów – zarówno w regionie, jak i z wysoko rozwiniętymi ekosystemami świata „w celu przyciągania pieniędzy i wzmacniania [local] Rynek kapitału wysokiego ryzyka”.

————————————

Nowe dane PYMNTS: Dokumentowanie tożsamości w gospodarce cyfrowej – grudzień 2021 r.

na:Ponad połowa amerykańskich konsumentów uważa, że ​​metody uwierzytelniania biometrycznego są szybsze, wygodniejsze i godne zaufania niż hasła lub kody PIN – dlaczego więc używa ich mniej niż 10%? PYMNTS, we współpracy z Mitek, przeprowadził ankietę wśród ponad 2200 konsumentów, aby lepiej określić to postrzeganie w porównaniu z różnicą w użytkowaniu i zidentyfikować sposoby, w jakie firmy mogą zwiększyć wykorzystanie.