Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce odkryto „wyjątkową” 300-letnią protezę kończyny wykonaną ze złota i miedzi

W Polsce odkryto „wyjątkową” 300-letnią protezę kończyny wykonaną ze złota i miedzi

Archeolodzy w Polsce pracujący na wykopaliskach w kościele św. Franciszka z Asyżu w Krakowie odkryli coś nowego, określanego jako pierwsze tego typu odkrycie w kraju. Okazuje się, że ma w ustach protezę medyczną, protezę pozwalającą mu żyć z rozszczepem podniebienia.

Anna Spink, antropolog z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Herzfelda w Polsce, wyjaśniła odkrycie: Nauki żywe. „To być może pierwsze tego typu odkrycie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nie ma takich urządzeń w zbiorach instytucjonalnych i prywatnych (polskich i zagranicznych).”

Urządzenie protetyczne przed i po odbudowie, widok z boku. Obszar oznaczony „A” to złoto, a „B” to pozostałości miedzi. Bulwiaste „c” to wełniana poduszka, a płaskie wklęsłe „e” to płytka pod spodem, która zastępuje podniebienie twarde przyczepione do struny „d” (Marcin Nowak, Magdalena Śliwka-Kaszyńska; © 2024 Elsevier Ltd/Live Science)

Urządzenie, określane jako uszczelka podniebienna, zostało zaprojektowane tak, aby pasowało do podniebienia mężczyzny. Zmieści się w jamie nosowej mężczyzny i zastąpi podniebienie twarde.

Świetnie wykonane urządzenie

Rozszczep podniebienia występuje w czasie ciąży, gdy podniebienie, szczególnie podniebienie twarde, nie zamyka się całkowicie. W rezultacie jama nosowa jest bezpośrednio połączona z ustami i do tej jamy mogą przedostawać się ciała obce. Rozszczep podniebienia zwykle powoduje problemy związane z oddychaniem, mówieniem i jedzeniem.

Autorzy zauważają w swojej książce papier Pierwsze próby uzupełnienia brakujących części podniebienia sięgają najprawdopodobniej czasów starożytnych. Grecki mówca Demostenes (384 – 322 p.n.e.) miał wrodzony rozszczep podniebienia i mógł używać kamyków do wypełniania pustych przestrzeni w ustach.

Obecnie rozszczep podniebienia leczy się stosunkowo prostymi zabiegami chirurgicznymi, ale 300 lat temu nie było to dostępne dla mężczyzn. Zamiast tego znalazł inne rozwiązanie: to urządzenie, które włożono mu do ust jako protezę.

Złotą, srebrną i miedzianą protezę odkryto w krypcie kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie (Ludvig14 / CC BY-SA 3.0)

Złotą, srebrną i miedzianą protezę odkryto w krypcie kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie (Ludvig14/ CCP-SA 3.0)

Samo urządzenie, które zostało określone jako „wyjątkowe”, składa się z dwóch części. Metalowa płytka imitująca podniebienie twarde osadzona jest na wełnianej podkładce i ma za zadanie wygodnie zabezpieczać urządzenie po założeniu w jamie ustnej.

READ  Livestream Poland: Silesia Rebellions @ Warsaw Mets, 25 kwietnia, 15:00 CET (15:00, 09:00 i ET)

Podczas wyjmowania wełnianej poduszki zaobserwowano drobne cząsteczki żółto-zielonej substancji, które według badaczy są śladami złota i miedzi. Wygląda na to, że płytkę pokryto cienką warstwą miedzi, a następnie złota, aby zapewnić barierę i zapobiec infekcji, zapobiegając wchłanianiu wydzieliny z jamy nosowej.

Wydaje się również, że podkładka ma warstwę miedzi i złota, aby zapobiec infekcji. Proteza jest na ogół wklęsła, zaprojektowana tak, aby zakrzywiała się w jamie nosowej i pozostawiała jamę w jamie ustnej, tak jak robi to naturalne podniebienie twarde.

Aby lepiej poznać skład protezy, naukowcy przeanalizowali ją pod skaningowym mikroskopem elektronowym i przy użyciu spektroskopii rentgenowskiej, która analizuje skład chemiczny próbki. Ustalili, że monety rzeczywiście były wykonane głównie z miedzi, z dużą ilością złota i srebra.

Wełnę zbadano również i stwierdzono, że zawiera śladowe ilości jodku srebra. Prawdopodobnie dodano go do poduszki ze względu na jej właściwości antybakteryjne.

Korek zaobserwowano pierwotnie podczas prac wykopaliskowych w skarbcu, w którym znajdował się mężczyzna, w latach 2017–2018, gdzie pozostał w dużej mierze tam, gdzie powinien znajdować się między szczękami szkieletowymi ciała. Jednak chociaż przeprowadza się więcej analiz, nie można jeszcze określić, jak dobrze proteza faktycznie działa.

„Dzisiaj trudno ocenić, jak dobrze uszczelka jest dopasowana i jak szczelna jest zapewniana” – napisali naukowcy w swoim artykule. papier. „Jednak współcześni pacjenci z podobnymi problemami zdrowotnymi opisują stosowanie protez, które zapewniają poprawę mowy (która staje się wyraźniejsza) i większy komfort podczas jedzenia”.

Zdjęcie u góry: Tył czaszki mężczyzny znaleziony w Polsce. Po lewej stronie wyraźnie widać brak podniebienia twardego. Zdjęcie po prawej stronie pokazuje sposób dopasowania złotej protezy. źródło: Anna Spinka; © 2024 Elsevier Ltd/Live Science.

Napisane przez Josepha Greena