Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu

W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu

Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej zawartości

Osiągnąłeś maksymalną liczbę artykułów. Zaloguj się lub utwórz konto za darmo, aby kontynuować czytanie.

Podając swój adres e-mail i klikając Kontynuuj, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania i Politykę prywatności Fox News, które obejmują nasze Zawiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Podczas badań na stanowisku archeologicznym w Łysej Górze w Polsce odkryto blisko 350 zabytków, w tym rzadki 2300-letni hełm celtycki, co stanowi kolejne potwierdzenie obecności Celtów w północno-wschodniej Polsce.

Hełm celtycki odkryto 10 sierpnia 2024 r. w trakcie badań prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Warszawie przy udziale Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego – powiedział Fox News Digital kierujący wykopaliskami dr Bartłomiej Kaczyński, który kierował wykopaliskami.

„To odkrycie jest o tyle istotne, że jest to pierwszy tego typu hełm z wczesnej epoki La Tin (IV p.n.e.) znaleziony na terenie Polski i drugi w historii” – powiedział Kaczyński, wyjaśniając, że pierwszy hełm odnaleziono ponad 40 lat temu na południu Polski, a jej początki sięgają I wieku p.n.e.

W sierpniu odkryto rzadki starożytny hełm celtycki, którego wiek szacuje się na tysiące lat. (Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa)

12-letni chłopiec podczas spaceru z psem w Anglii natrafia na niesamowite starożytne znalezisko: „Stosunkowo rzadkie”

Starożytni Celtowie byli szeroko rozpowszechnioną grupą ludzi zamieszkującą Europę Zachodnią i Środkową. Odkryte ogromne relikty, takie jak starożytny hełm, potwierdzają obecność Celtów w północnej Polsce.

„Odkryto je w północnej części Mazowsza (północno-wschodnia Polska), odkrycie całkowicie odizolowane od pierwotnych ziem Celtów – południowej Polski, Słowacji i Czech” – dodał Kaczyński do mocowania odzieży), świadczy o obecności Celtowie w tym miejscu.”

Według Kaczyńskiego, przyczyny osadnictwa celtyckiego na północy można upatrywać w bursztynie, który określił go jako „pożądany towar w świecie śródziemnomorskim”.

READ  Matty Cash z Aston Villa ubiega się o polski paszport na międzynarodowy awans

Hełm z brązu, pierwotnie wyłożony skórą lub tkaniną, odkryto w kopalni węgla wraz z czterema żelaznymi toporami. Przedmiot prawdopodobnie należał do elity celtyckiej i służył celowi ważniejszemu niż ochrona przed krzywdą w bitwie wojskowej.

Fragmenty starożytnego hełmu znalezione w Polsce

Hełm celtycki był jednym z setek starożytnych artefaktów odkrytych w Lissa Jura. (Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa)

Matka i syn odkrywają artefakt często znajdowany w pobliżu grobów podczas prac ogrodniczych

„Hełmy, zwłaszcza brązowe, pełniły nie tylko funkcję militarną – cienkie metalowe blaszki nie chroniły przed uderzeniem grotów włóczni, toporów i mieczy. Widoczne z daleka i błyszczące hełmy wskazywały na ich wyjątkowy status ich właściciela – najprawdopodobniej zamożnego lub posiadacza władzy – swego rodzaju „korony” plemiennej. Wskazuje to, że daleko poza światem celtyckim istniała grupa Celtów, na czele której stał przywódca, czyli administrator, który pełnił określoną funkcję. – najprawdopodobniej pilnujący szlaku handlowego.

Podczas badań prowadzonych w Áysej Górze w 2024 roku hełm celtycki był jednym z około 350 znalezionych hełmów.

Kaczyński powiedział, że wśród innych odkrytych artefaktów znalazły się żelazne narzędzia i biżuteria, taka jak bransoletki, naszyjniki i kolczyki. Wśród innych znalezionych artefaktów znalazły się „elementy uprzęży”, które wskazują na hodowlę koni w okolicy.

Celtycki hełm na stanowisku archeologicznym

Hełm celtycki jest obecnie poddawany renowacji w Dziale Konserwacji Muzeum Naczelnego Urzędu ds. Zabytków. (Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa)

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Jeśli chodzi o hełm celtycki, stwierdzono, że artefakt jest w złym stanie, dlatego obecnie w Wydziale Konserwacji Muzeum filipińskiego Zarządu Muzeum trwają prace konserwatorskie, które według Kaczyńskiego zajmą około sześciu miesięcy.

Od 2026 roku zwiedzający Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie będą mogli obejrzeć eksponat starożytny.