W niedzielę w całej Anglii wejdzie w życie zakaz sprzedaży niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Zgodnie z nowymi przepisami sklepy i firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej nie będą już mogły dostarczać plastikowych sztućców, patyczków do balonów i kubków styropianowych.
Rząd twierdzi, że ten krok „rozwiąże problem plagi śmieci i ochroni środowisko przed zanieczyszczeniami tworzywami sztucznymi”.
Władze ostrzegły jednak, że niektóre firmy nie są gotowe na tę zmianę.
Dane rządowe pokazują, że co roku w Anglii wykorzystuje się około 1,1 miliarda talerzy jednorazowego użytku i ponad cztery miliardy plastikowych sztućców.
Zdecydowanej większości tych produktów nie można poddać recyklingowi, a ich biodegradacja na składowiskach może zająć setki lat.
Od niedzieli pewne nowe ograniczenia będą obowiązywać także w dostawie jednorazowych plastikowych talerzy, misek i tac, jednak wyjątki będą dotyczyły dań na wynos i innych firm sprzedających żywność paczkowaną.
Minister środowiska Rebecca Paw powiedziała, że rząd wdrożył już „wiodący na świecie” zakaz dotyczący słomek, mieszadełek i patyczków do uszu, a także cło na torby reklamowe i podatek przemysłowy od importu dużych opakowań z tworzyw sztucznych.
Powiedziała, że najnowszy zakaz „będzie chronić środowisko, pomoże zmniejszyć ilość śmieci i zatrzyma zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, które brudzą nasze ulice i zagrażają naszej dzikiej przyrodzie”.
Przepisy różnią się w różnych częściach Wielkiej Brytanii, ale Walia i Szkocja stosują zasady podobne do tych, które weszły w życie w Anglii.
Zakaz będzie egzekwowany w Anglii przez lokalnych urzędników ds. standardów handlowych, ale organ reprezentujący samorządy ostrzegł, że niektóre firmy i klienci nie są świadomi tej zmiany.
Darren Rodwell, rzecznik ds. środowiska LGA, powiedział: „To cenna polityka mająca na celu ograniczenie ilości odpadów, ale jest jeszcze wiele do zrobienia”.
Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska krytykowali rząd za nienałożenie szerszych ograniczeń na produkty z tworzyw sztucznych.
Anna Diski, działaczka na rzecz tworzyw sztucznych w Greenpeace UK, powiedziała BBC: „Ustawodawstwo symboliczne zakazujące kilku jednorazowych tworzyw sztucznych co kilka lat… [is] Całkowicie niewystarczające w stosunku do skali problemu.
„Zamiast takiego fragmentarycznego podejścia rząd musi zająć się problemem u źródła i zaproponować poważną strategię mającą na celu zmniejszenie ilości produkowanego plastiku”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji