Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W leczeniu depresji stosuje się muzykę klasyczną

W leczeniu depresji stosuje się muzykę klasyczną

18 października 2024, 17:07

Słuchanie muzyki klasycznej może pomóc w leczeniu depresji.

Zdjęcie: Getty


W zaawansowanym badaniu wykazano, że muzyka klasyczna jest skuteczna w leczeniu depresji.

Naukowcy wykorzystali pomiary fal mózgowych i techniki neuroobrazowania, aby wykazać, że muzyka klasyczna ma pozytywny wpływ na mózg.

Zapytaj dowolnego miłośnika muzyki klasycznej, a powie Ci, że słuchanie muzyki ma ogromny wpływ na to, jak się czuje. Cofnij się w czasie, a przekonasz się, że starożytni Grecy uznawali głęboki wpływ muzyki na ludzką psychikę i jej zdolność do wpływania na emocje i zachowanie, a edukacja muzyczna była niezbędna dla rozwoju każdego obywatela. Muzyka może nas zarówno inspirować, jak i zasmucać, rozbudzając zmysły i uczucia, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Przeczytaj więcej: Stephen Fry opowiada o swojej depresji i o tym, jak muzyka Beethovena przywróciła kolory

Chociaż potężny wpływ, jaki muzyka wywiera na nas wszystkich, jest całkiem oczywisty, możesz się zastanawiać, czy można to wzmocnić w sposób, który mógłby pomóc osobom cierpiącym na depresję. Właśnie tego poszukiwali naukowcy z Centrum Neurochirurgii Funkcjonalnej na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, a wyniki były zdumiewające.

Podczas niedawnego badania 13 pacjentom z depresją, którym wszczepiono elektrody w celu głębokiej stymulacji mózgu, puszczono muzykę Vivaldiego, Bacha i Mozarta. Naukowcy skupili się na obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie wrażeń zmysłowych i emocjonalnych. informacja. .

W badaniu skupiono się na wpływach muzyki Vivaldiego, Bacha i Mozarta.

W badaniu skupiono się na wpływach muzyki Vivaldiego, Bacha i Mozarta.

Zdjęcie: Getty


Korzystając z tych implantów, zespół odkrył, że muzyka ma działanie przeciwdepresyjne poprzez synchronizację oscylacji neuronalnych między korą słuchową odpowiedzialną za przetwarzanie informacji zmysłowych a obwodem nagrody odpowiedzialnym za przetwarzanie informacji emocjonalnych.

„Nasze badania integrują dziedziny neurologii, psychiatrii i neurochirurgii, zapewniając podstawę dla wszelkich badań ukierunkowanych na interakcję między muzyką a emocjami” – powiedział główny autor Bomin Sun, dyrektor i profesor Centrum Neurochirurgii Funkcjonalnej na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju.

„Dzięki współpracy z lekarzami, muzykoterapeutami, informatykami i inżynierami planujemy opracować serię cyfrowych produktów zdrowotnych opartych na muzykoterapii, takich jak aplikacje na smartfony i urządzenia do noszenia” – mówi Sun.

Ta zachęcająca wiadomość powinna otworzyć drzwi do wielu możliwości przyszłych badań nad tym fascynującym tematem.

READ  Badanie potwierdza, że ​​ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu COVID-19 jest bardzo niskie