Astronomowie twierdzą, że w galaktyce oddalonej o 12,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi wykryto ślady wody, co czyni ją najdalszą i najbliższą rzeczą odkrytą do tej pory.
W SPT0311-58, masywnej galaktyce, której historia sięga czasów, gdy wszechświat miał zaledwie 780 milionów lat, znaleziono wiele cząstek.
Korzystając z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile, astronomowie z University of Illinois w Urbana-Champaign znaleźli dowody na istnienie w starożytnej galaktyce cząsteczek wody, składających się z atomów wodoru i tlenu.
Sugeruje to, że „wszechświat molekularny rozpoczął się bardzo wcześnie”, powiedzieli, szybko przechodząc od helu i wodoru lub wodorku helu do bardziej złożonych kombinacji.
Pierwiastki cięższe niż hel i wodór stapiają się w jądrze gwiazdy pod koniec jej życia, więc badania wskazują, że pierwsze gwiazdy powstały i zginęły, a ich śmierć spowodowała powstanie cząstek w ciągu 800 milionów lat.
To z kolei doprowadziło do wszystkiego, co znamy dzisiaj, w tym Ziemi, Słońca, Układu Słonecznego i samej ludzkości.
Obrazy te pokazują linie molekularne i smugi pyłu widoczne w obserwacjach ALMA pary wczesnych masywnych galaktyk znanych jako SPT0311-58.
Nowe badania obejmowały niektóre z bardziej szczegółowych i złożonych badań gazu molekularnego we wczesnym wszechświecie.
Zespół stwierdził, że znalezienie dowodów na istnienie cząsteczek wody w przeszłości dało zespołowi wgląd w to, jak szybko zmienia się wszechświat.
Region, w którym znaleziono cząstki, SPT0311-58, składa się z dwóch galaktyk i został po raz pierwszy zaobserwowany przez naukowców ALMA w 2017 roku.
Znajduje się 12,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi, co oznacza, że światło, które widzimy, cofa się o 12,8 miliarda lat wstecz, w okresie znanym jako era rejonizacji.
Era ta miała miejsce w czasie, gdy wszechświat miał zaledwie pięć procent swojego obecnego wieku, kiedy narodziły się pierwsze gwiazdy i galaktyki.
W świetle widzimy, że dwie galaktyki zaczęły się łączyć, a ich szybkie tempo formowania się gwiazd pochłania ich gaz, ostatecznie powodując, że uformowały się w parę masywnych galaktyk eliptycznych.
„Korzystając z wysokiej rozdzielczości obserwacji gazu molekularnego ALMA w parze galaktyk znanych pod wspólną nazwą SPT0311-58, wykryliśmy zarówno cząsteczki wody, jak i tlenku węgla w dwóch największych galaktykach” – powiedział główny autor Srivani Garogula.
„W szczególności tlen i węgiel są pierwiastkami pierwszej generacji, a w formach molekularnych tlenku węgla i wody są ważne dla życia takiego, jakie znamy” – wyjaśnił astronom i główny badacz.
SPT0311-58 jest obecnie najbardziej masywną galaktyką znaną obecnie od młodości Wszechświata i zawiera więcej pyłu i gazu niż inne wczesne galaktyki.
„Daje nam to wiele potencjalnych możliwości obserwowania obfitych cząstek i lepszego zrozumienia, w jaki sposób te tworzące życie pierwiastki wpłynęły na ewolucję wczesnego wszechświata” – powiedział Garogula.
Woda jest trzecią najliczniej występującą cząsteczką we wszechświecie po molekularnym wodorze i tlenku węgla, a wcześniejsze badania galaktyk we wszechświecie lokalnym i wczesnym wszechświecie łączyły emisję wody i emisje dalekiej podczerwieni z pyłu.
Pył pochłania promienie ultrafioletowe z gwiazd w galaktyce i ponownie emituje je jako fotony dalekiej podczerwieni.
Zwiększa to ekscytację cząsteczek wody, powodując emisję wody, którą naukowcy mogą monitorować. W tym przypadku pomóż nam odkryć emisję wody w tej ogromnej galaktyce.
Ta korelacja może zostać wykorzystana do opracowania wody jako wskaźnika powstawania gwiazd, który można następnie zastosować do galaktyk w skali kosmicznej.
Jasna niebieska poświata to smuga pyłu z molekularnymi smugami H20, obserwowana w galaktyce od bardzo wczesnej historii Wszechświata.
Badanie pierwszych galaktyk, które powstały we wszechświecie, pomaga naukowcom lepiej zrozumieć ich narodziny, wzrost i ewolucję – a także co do tego doprowadziło, w tym Ziemię i cały Układ Słoneczny.
„Wczesne galaktyki tworzą gwiazdy w tempie tysiące razy szybszym od Drogi Mlecznej” – powiedział Jarogola.
Badanie zawartości gazu i pyłu w tych wczesnych galaktykach uczy nas ich cech charakterystycznych, takich jak liczba formowanych przez nie gwiazd, szybkość, z jaką gaz jest przekształcany w gwiazdy, jak galaktyki oddziałują ze sobą oraz z ośrodkiem międzygwiazdowym i nie tylko. ”.
Według Jaruguli jest wiele do nauczenia się o SPT0311-58 i galaktykach wczesnego Wszechświata.
Ten rendering artysty pokazuje smugę pyłu i linie molekularne tlenku węgla i wody w parze galaktyk znanej jako SPT0311-58.
Wśród pytań, na które mają nadzieję odpowiedzieć, jest: „Jak tak dużo gazu i pyłu zebrało się, aby uformować gwiazdy i galaktyki tak wcześnie we wszechświecie?”
„Odpowiedź wymaga dalszych badań nad tymi i podobnymi galaktykami gwiazdotwórczymi, aby lepiej zrozumieć strukturę i ewolucję wczesnego Wszechświata” – wyjaśnił Jarogola.
„Ten ekscytujący wynik, który pokazuje moc ALMA, przyczynia się do rosnącej liczby wczesnych obserwacji wszechświata” – powiedział Joe Pesci, astrofizyk i dyrektor programu ALMA w National Science Foundation.
„Te cząstki, które są ważne dla życia na Ziemi, tworzą się tak szybko, jak to możliwe, a obserwacja ich daje nam wgląd w fundamentalne procesy wszechświata bardzo różniącego się od dzisiejszego”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków