Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Używanie konopi indyjskich we wczesnej ciąży wiąże się z negatywnymi skutkami

Używanie konopi indyjskich we wczesnej ciąży wiąże się z negatywnymi skutkami

21 lutego 2023 r

Minuta czytania

źródło:

Metz TD i in. Wczesna ekspozycja na konopie indyjskie podczas ciąży i niekorzystne wyniki ciąży. Zapisano w: Spotkanie ciążowe. 6-11 lutego 2023; San Francisco.

Ujawnienia:
Miasto Metz nie ujawniło żadnych istotnych informacji finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojego żądania. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

Zgodnie z ustaleniami przedstawionymi na The Pregnancy Meeting używanie konopi we wczesnym okresie ciąży wiąże się z niekorzystnymi skutkami u matek i noworodków, w których pośredniczy łożysko.

Według najlepszych szacunków co najmniej jedna na 15 kobiet w ciąży używa konopi indyjskich. Tore de Metz, MD, MA, Profesor nadzwyczajny na University of Utah Health w Salt Lake City, powiedział podczas prezentacji. „Biorąc pod uwagę wysokie rozpowszechnienie używania konopi indyjskich i potrzebę udzielania porad pacjentkom na temat używania konopi indyjskich w czasie ciąży, potrzeba więcej danych, aby dokładnie ocenić związek między używaniem konopi indyjskich przez matki [and adverse pregnancy outcomes] Aby pacjenci mogli podejmować świadome decyzje dotyczące stosowania”.

Dane pochodzą z Metz TD, et al. Wczesna ekspozycja na konopie indyjskie podczas ciąży i niekorzystne wyniki ciąży. Zapisano w: Spotkanie ciążowe. 6-11 lutego 2023; San Francisco.

W ramach tej dodatkowej analizy badania Unborn Pregnancy Outcomes Study: Surveillance of Pregnant Mothers (nuMoM2b), Metz i współpracownicy przeanalizowali wyniki ciąży i potwierdzili użycie kannabinoidów za pomocą testu immunologicznego zamrożonych przechowywanych próbek moczu pobranych między 6 a 14 tygodniem ciąży. Próbki moczu, które były pozytywne w teście immunologicznym, potwierdzono za pomocą chromatografii cieczowej i tandemowej spektrometrii mas.

Pierwszorzędowym rezultatem był mały zestaw dla wieku ciążowego i medycznie wskazanego porodu przedwczesnego, porodu martwego płodu i nadciśnienia tętniczego w ciąży.

Analizami objęto 9257 uczestników nuMoM2b, z których 540 (5,8%) miało próbki moczu pozytywne na obecność konopi indyjskich. Większy odsetek uczestników w grupie narażonej w porównaniu z grupą nienaświetloną doświadczył złożonego wyniku (27,4% vs 18,1%; S <0,001). Dodatkowe analizy wykazały, że ekspozycja na konopie indyjskie była związana z wyższym odsetkiem młodych w stosunku do wieku ciążowego (9,5% vs 4,1%; S < 0,001), urodzenia martwych dzieci (1,5% vs. 0,5%; S = 0,003) i nadciśnieniowe zaburzenia ciąży (15,9% vs 13%; S = 0,049).

W analizach ważonych skłonnością i wielokrotnej wrażliwości ekspozycja na konopie indyjskie była związana z głównym wynikiem.

„Kobietom w ciąży należy nadal zalecać powstrzymanie się od używania konopi indyjskich zgodnie z obowiązującymi wytycznymi” – powiedział Metz.

READ  Częstość występowania objawów słuchowych związanych z wadami rurki laminarnej po operacji bariatrycznej w Szpitalu Uniwersyteckim King Khalid w Arabii Saudyjskiej