Z nowego badania wynika, że u pacjentów z migotaniem przedsionków (AFib), którzy korzystali z urządzeń przenośnych do śledzenia tętna, częściej monitorowano objawy i poziom zainteresowania.1
„Bieżące badanie zaczyna odpowiadać na ważne pytania, które wykraczają poza to, czy urządzenia do noszenia na ciele są w stanie bezpiecznie i niezawodnie wykrywać arytmię, ale także pozwalają zrozumieć, w jaki sposób te urządzenia są wykorzystywane przez różne segmenty populacji oraz ich wpływ na korzystanie z opieki zdrowotnej i ogólne samopoczucie ” – napisali badacze. „Nasze wyniki sugerują, że chociaż wiele osób z migotaniem przedsionków może odnieść korzyść ze stosowania urządzeń do noszenia, u znacznej części z nich mogą wystąpić niezamierzone skutki uboczne”.
Coraz więcej osób cierpiących na migotanie przedsionków korzysta z urządzeń do noszenia w celu monitorowania objawów. Urządzenia przenośne dostarczają alerty dotyczące tętna i powiadomienia o nieregularnym biciu serca za pomocą elektrokardiogramu. Nie wiadomo jednak, jak doświadczanie wahań rytmu serca w ciągu dnia może wpłynąć na ich zdrowie psychiczne lub chęć konsultacji z lekarzem.
Naukowcy pod kierownictwem dr Lindsay Roseman z Wydziału Lekarskiego Oddziału Kardiologii Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill przeprowadzili retrospektywne badanie dopasowane pod kątem skłonności pacjentów z migotaniem przedsionków. Roseman i współpracownicy wykorzystali dane z ankiet i elektroniczną dokumentację medyczną, aby sprawdzić, jak specyficzne przypadki migotania przedsionków (wizyty ambulatoryjne lub szpitalne, badania i procedury związane z rytmem serca) oraz nieformalne zastosowania w opiece zdrowotnej (rozmowy telefoniczne, listy pacjentów) migotania przedsionków porównują w okresie 9 miesięcy. pomiędzy użytkownikami urządzeń przenośnych a osobami niebędącymi użytkownikami. Ocenili także wpływ urządzeń do noszenia na ciele pacjentów do monitorowania serca na zachowanie i samopoczucie pacjentów.
Do badania włączono 172 pacjentów z migotaniem przedsionków, średni wiek 72,6 ± 9,0 lat, z czego 42% stanowiły kobiety. Większość uczestników stanowili biali mężczyźni z napadowym migotaniem przedsionków, cierpiący na choroby sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie i choroba wieńcowa, i którym przepisano beta-blokery, statyny i leki przeciwzakrzepowe. Łącznie z urządzenia ubieralnego korzystało 83 pacjentów.
Większość uczestników nosiła urządzenia do noszenia niemal codziennie (93%), przy czym najpopularniejszymi urządzeniami były Apple Watch (56%) i Fitbit (31%). Użytkownicy urządzeń przenośnych byli nieco młodsi (71 lat w porównaniu z 74 lat) i częściej mieli wszczepione urządzenie kardiologiczne na początku niż osoby niebędące użytkownikami.
W porównaniu z osobami niekorzystającymi z urządzeń przenośnych użytkownicy urządzeń przenośnych zgłaszali wyższy wskaźnik monitorowania objawów i większego zaabsorbowania (S = 0,03) i obawy dotyczące leczenia migotania przedsionków (S = 0,02). Monitorowanie objawów spowodowało, że 20% użytkowników urządzeń przenośnych odczuwało niepokój i zawsze zwracało się do lekarza po otrzymaniu powiadomienia o nieregularnym rytmie. Użytkownicy urządzeń przenośnych wysłali znacznie więcej wiadomości do podmiotów świadczących opiekę zdrowotną niż osoby niebędące użytkownikami (3,59) [95% CI, 2.57–4.61] vs. 2,41; 95% CI, 1,82–3,0; S = 0,04).
„Chociaż nasze dane nie są w stanie określić trendu między urządzeniami do noszenia a negatywnymi skutkami psychologicznymi, możliwe jest, że strach i niepewność prowadzą niektórych pacjentów do [AFib] „Osoby wykazują niezwykle czujną samokontrolę, korzystając z urządzenia do noszenia, próbując „kontrolować” lub łagodzić niepokój związany z nieoczekiwanymi arytmiami” – napisali naukowcy.
Po dopasowaniu naukowcy zauważyli, że konkretne zastosowanie zdrowotne migotania przedsionków było znacznie większe wśród użytkowników urządzeń przenośnych w porównaniu z osobami, które ich nie używały (4,05; 95% CI). [CI], 2,91 – 5,18; za 2,70; 95% przedział ufności, 1,99–3,41; Wartość P = 0,04), przy znacznie większej częstości wykonywania elektrokardiografii, echokardiografii/echokardiografii przezprzełykowej i ablacji. Ponadto użytkownicy urządzeń przenośnych znacznie częściej korzystali z nieformalnych zasobów opieki zdrowotnej niż osoby niekorzystające z nich (S = 0,05).
„Biorąc pod uwagę znaczny wzrost wykorzystania urządzeń przenośnych w tej populacji pacjentów (i populacji ogólnej)” – stwierdziła Roseman w komunikacie prasowym.2 „Uważamy, że potrzebne są przyszłe badania i randomizowane próby, aby zrozumieć wpływ netto urządzeń do noszenia – w tym ich alertów – na korzystanie z opieki zdrowotnej i samopoczucie psychiczne pacjentów, a także późniejszy wpływ na świadczeniodawców, szpitale i systemy opieki zdrowotnej”.
Bibliografia
- Roseman L., Lambert R., Zhou S. i in. Urządzenia przenośne i ich zastosowanie w ochronie zdrowia a dobrostan psychiczny pacjentów z migotaniem przedsionków. Amerykańskie Stowarzyszenie KardiologiczneOpublikowano w Internecie 16 lipca 2024 r. doi:10.1161/JAHA.123.033750
- Urządzenia przenośne mogą zwiększać niepokój o zdrowie. Czy może mieć to negatywny wpływ na zdrowie? EurekUwaga! 24 lipca 2024 r. https://www.eurekalert.org/news-releases/1052495Dostęp: 26 lipca 2024 r.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji