Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Urban i Von der Leyen rywalizują o fundusze na odbudowę z Unii Europejskiej

Urban i Von der Leyen rywalizują o fundusze na odbudowę z Unii Europejskiej

W piątek wieczorem (23 kwietnia) odbędzie się spotkanie w siedzibie Komisji Europejskiej w Berlaymont, na którym przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przyjmie premiera Węgier Viktora Orbana.

Głównym tematem, od jakiegoś czasu między Unią Europejską a Węgrami, są pieniądze i sposób ich nadzorowania.

Na porządku dziennym będzie węgierski narodowy plan wykorzystania środków dostępnych w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy – o którym von der Leyen rozmawia również z innymi przywódcami na temat ich krajowych planów.

Orban, który poprosił o spotkanie, powiedział w piątek, że będzie rozmawiał o „przyszłości Europy” z prezesem, a nie z MFW.

Orban (i jego polski odpowiednik) zagroził w grudniu ubiegłego roku, że zablokuje cały Europejski Fundusz Odbudowy – wraz z długoterminowym budżetem UE – jeśli jego koledzy nie osłabią wysiłków, by związać te fundusze z poszanowaniem praworządności.

Węgry i Unia Europejska toczą od kilku lat walki prawne i polityczne.

Teraz żadna ze stron nie chce eskalować sytuacji. Orbán chce to zapewnić Ponad 7 miliardów euro w dotacjach Unleashed – gdy przygotowuje się do wyborów parlamentarnych przyszłej wiosny.

Urban przybył do Brukseli z pewnymi gestami współpracy, po tym, jak jego rząd wprowadził na początku tygodnia poprawki do dwóch aktów prawnych, które Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał wcześniej za nielegalne.

Jedna z nich dotyczy uchylenia przepisów dotyczących darowizn zagranicznych na rzecz organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które zdaniem sądu były „dyskryminującymi i nieuzasadnionymi ograniczeniami”.

Drugi dotyczy ustawodawstwa dotyczącego szkolnictwa wyższego, które ostatecznie zmusiło Uniwersytet Środkowoeuropejski, założony przez George’a Sorosa, do przeniesienia się z Budapesztu do Wiednia.

Krajowy plan Węgier zostanie oceniony, podobnie jak wszystkie plany krajowe UE (które muszą zostać przedłożone do końca kwietnia), przez Komisję w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Następnie komisja przedstawi propozycję Radzie Państw Członkowskich w celu zatwierdzenia planów, gdzie rządy będą mogły je dokładniej przeanalizować i zażądać poprawek.

READ  JP Morgan odchyla rosyjski dług od szeroko śledzonych indeksów obligacji

Plany te powinny być zgodne ze wspólnymi celami, na które przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się w zeszłym roku, jak np. Przeznaczenie 37 proc. Wydatków na inwestycje związane z klimatem.

Niemniej jednak opozycyjny węgierski parlamentarzysta Estefan Ogili (Socjaliści i Demokraci) ostrzegł w liście do von der Leyen w czwartek, że „ani 37-procentowy klimat, ani 20-procentowy cel cyfrowy” nie są dostatecznie popierane w węgierskim planie narodowym.

Ogili argumentował, że większość reform i inwestycji zaproponowanych przez Orbana nie uwzględnia istotnych elementów Europejskiej Zielonej Umowy, pilotażowego projektu bloku klimatycznego.

Krytycy Orbána wskazywali również, że premier Węgier chce przeznaczyć dużą część pieniędzy z odbudowy na szkolnictwo wyższe. W ostatnich latach zarządzanie uniwersytetami publicznymi w dużej mierze zostało przekształcone w instytucje z ministrami lub innymi sojusznikami rządu w zarządach, co budzi obawy o wolność akademicką.

Obawy dotyczące korupcji

Plany naprawy muszą również uwzględniać tak zwane zalecenia dla poszczególnych krajów oraz coroczne rady komitetu dotyczące przekształcania gospodarki i zarządzania państwami członkowskimi.

Tutaj Unia Europejska w zeszłym roku Podświetlony „Brak konkurencji w zamówieniach publicznych” jako „poważny problem”, zwłaszcza duża liczba indywidualnych ofert, wskazał „braki systemowe” i słabości w systemie kontroli zamówień publicznych.

Zauważył również, że korupcja, dostęp do informacji publicznej i wolność mediów „budzą obawy”, dodając, że „systematyczne i stanowcze procedury ścigania korupcji na wysokim szczeblu nie są dostępne”, podczas gdy „dochodzenie i ściganie wydaje się być mniej skuteczne w Węgry niż w innych państwach członkowskich. ”.

Węgry znalazły się na szczycie listy krajów Unii Europejskiej ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, w których wystąpiły nieprawidłowości w wydatkowaniu środków unijnych w latach 2015-2019, chociaż rząd Orbana – sprawujący władzę od 2010 roku – argumentował, że chodzi o nadużycia ze strony poprzedniego rządu.

„Praworządność, korupcja i publiczne przetargi są ściśle związane z wdrażaniem funduszu naprawczego. […] Ma to kluczowe znaczenie dla reform, o których rozmawiamy z państwami członkowskimi, które wymagają uwzględnienia ich w planach państw członkowskich, które mają w tym zakresie zalecenia ”- powiedział w piątek przed spotkaniem przedstawiciel UE.

READ  Meta planuje uzyskać prawie 50% prowizji od zakupów dokonanych w ramach „Metaverse” pomimo skargi, że Apple App Store został zmniejszony o 30%

Orban ma w ręku jedną ważną kartę: Węgry nie zatwierdziły jeszcze ustawodawstwa potrzebnego Komisji do pozyskania pieniędzy z rynków – podstawy finansowania naprawy.

Jednak trudno będzie się z tym pogodzić. Niemcy również ratyfikowały ustawę w piątek po tym, jak Trybunał Konstytucyjny dał zielone światło.

„Jutro nie jest spotkaniem, na którym cokolwiek zostanie zadecydowane, to będzie dyskusja” – powiedział rzecznik UNHCR Eric Mammer na spotkaniu twarzą w twarz von der Leyen-Urban w czwartek.