Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umicor uruchamia w Polsce pierwszą w Europie Gigafabrykę materiałów akumulatorowych

Umicor uruchamia w Polsce pierwszą w Europie Gigafabrykę materiałów akumulatorowych

W tym miesiącu Umicore oficjalnie otworzył w Nysie fabrykę do produkcji aktywnych materiałów katodowych (CAM) do akumulatorów samochodów elektrycznych, która jest również reklamowana jako pierwsza tego typu fabryka w Europie.

Budowa fabryki rozpoczęła się w 2019 roku, po czym firmę wsparli Pożyczka 125 mln EUR (wówczas 142 mln USD) z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Biznes rozwijał się bardzo szybko (pomimo wszystkich problemów epidemiologicznych), a produkcja CAM rozpoczęła się w lipcu tego roku, zatrudniając około 240 pracowników.

Według Umicore, produkcja elektrycznych akumulatorów litowo-jonowych CAM ma osiągnąć 20 GWh rocznie do końca 2023 r. i 40 GWh w 2024 r. Do tego czasu liczba pracowników wzrośnie do 400.

Ale to dopiero początek, ponieważ potencjał jest stopniowo zwiększany do obsługi ponad 200 GWh akumulatorów litowo-jonowych rocznie w ciągu zaledwie kilku lat – „w drugiej połowie dekady”. Ta ilość może wystarczyć na 3 miliony pojazdów typu BEV rocznie.

Tak duża inwestycja w Polsce to nie przypadek Firma LG Energy Solution zbudowała niedaleko największą fabrykę ogniw litowo-jonowych w Europie Istnieje wiele innych gigantycznych fabryk akumulatorów, które zostały zbudowane lub są w budowie w sąsiednich krajach.

Przedział czasowy budowy zakładu w Nysie:

Warto zauważyć, że miejsce to jest całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, zasilane energią elektryczną ze źródeł odnawialnych z pobliskiej farmy wiatrowej na plaży.

Umicore twierdzi, że jest pierwszą firmą w Europie, która posiada cały łańcuch wartości zrównoważonych, okrągłych materiałów akumulatorowych. Firma prowadzi również zakład rafinacji metalu i produkcji prekursorów katod w Finlandii oraz zakłady badawczo-rozwojowe i recykling baterii w Belgii.

Plan Umicore polega na zwiększeniu zdolności produkcyjnej materiałów aktywnych do katod do ponad 400 GWh do 2030 r., wliczając w to obecną produkcję w Azji i planowaną produkcję w Kanadzie.

READ  Bliskie zaproszenia kończą się z ulgą dla polskiego gracza Adriana Mironca po tym, jak przeszedł do historii na Irish Open | Wiadomości golfowe i informacje o trasach

Matthias Medrich, dyrektor generalny Umicore, powiedział:

„Jesteśmy bardzo dumni z otwarcia pierwszej w Europie gigafabryki materiałów aktywnych dla katod. Neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla zakład Umicore w Nysie jest prawdziwym motorem i akceleratorem transformacji e-mobilności w całej Unii Europejskiej.”