Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina i Polska są bliskie rozwiązania sporu importowego, mówi Minister Handlu Kijowa-Euractiv

Ukraina i Polska są bliskie rozwiązania sporu importowego, mówi Minister Handlu Kijowa-Euractiv

W miarę jak UE dąży do rozszerzenia liberalizacji handlu z Kijowem, przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka powiedział Euroactiv, że rozmowy z Warszawą wkrótce doprowadzą do wprowadzenia środków ochronnych chroniących polskich rolników przed napływem ukraińskiego importu produktów rolnych.

Ukraina i Polska pracują nad rozwiązaniem napięć na wspólnej granicy, a polscy rolnicy w ostatnich tygodniach ustanowili blokady i wyrzucali ukraińskie zboże w proteście przeciwko „dumpingowi” ukraińskiego importu na ich rynkach.

„Jesteśmy bardzo blisko zaprojektowania dostosowanych, tymczasowych i użytecznych środków, które przywrócą zaufanie wszystkich zainteresowanych stron” – powiedziała Kacca w wywiadzie dla Lioraktiv w czwartek (7 marca).

W przemówieniu po tym, jak Komisja Handlu Parlamentu Europejskiego (INTA) głosowała za przedłużeniem korzyści handlowych dla Ukrainy do czerwca 2025 r., Kachka powiedział, że Kijów jest gotowy przejść na bardziej elastyczne ramy handlowe UE-Ukraina, które uwzględniają specyfikę niektórych państw członkowskich.

Oznajmił, że Ukraina jest gotowa „zająć się swoimi interesami”. [its] Sąsiedzi”, uznając obawy rolników w Polsce, a także Bułgarii, Węgrzech, Rumunii i Słowacji.

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca liberalizacji handlu – tzw. niezależnych środków handlowych – zakłada uruchomienie „hamulca awaryjnego” na wypadek, gdyby przepływ „wrażliwych” ukraińskich produktów (jaj, cukru, drobiu) przekroczył średni wolumen importu. W latach 2022 i 2023.

W wywiadzie Kachka powitał zgoda Ukraina zatwierdziła propozycję przedstawioną przez Komisję ds. Handlu Parlamentu Europejskiego, idąc o krok dalej, otwierając drzwi do przeglądu stosunków handlowych UE-Ukraina.

„Jesteśmy gotowi na niezbędne zasady i narzędzia w naszym handlu dwustronnym [agreement]„Aby osiągnąć równowagę” między wpływami handlowymi na szczeblu regionalnym i unijnym, powiedział.

Kachka postulował rozróżnienie między „sytuacją regionalną”, czyli wpływem ukraińskiego importu na kraje pierwszej linii, a popytem na ten import na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej jako całości i pozostałych państw członkowskich.

Jego wypowiedzi wskazują na spadek napięcia na linii Kijów–Warszawa, które podobnie jak Ukraina osiągnęło w zeszłym miesiącu poziom krytyczny Oskarżony Polscy rolnicy „wąchają” swoją żywność

READ  Daikin Industries: Rozpoczęcie budowy nowej fabryki pomp ciepła w Polsce

W odpowiedzi na pytanie o jednostronny zakaz importu z Ukrainy, który obowiązuje w Polsce, na Węgrzech i na Słowacji, Kachka stwierdziła, że ​​„w stanie wyjątkowym” należy tolerować pewne niepowodzenia w polityce handlowej, ale „nie na zawsze”.

Po wejściu w życie zakazu regionalnego we wrześniu 2023 r. Ukraina stopa Pozew przeciwko trzem państwom członkowskim Światowej Organizacji Handlu. Ale Kachka powiedział, że teraz mówi „z innej perspektywy” i chce znaleźć rozwiązanie niezależnie od tego, „kto ma rację”. [and] Kto jest winny?

„Nie jesteśmy zaangażowani w normalny spór handlowy (…)”.

Produkty wrażliwe

Chociaż podjęto decyzję w sprawie gwarancji dla wrażliwego importu, rozmowy na temat kluczowych sektorów „jeszcze się nie zakończyły” – powiedział Kacca Lioraktiv.

Stwierdził, że w proponowanych środkach istnieje „delikatna równowaga”, biorąc pod uwagę, jak to określił, „marginalny” wpływ ukraińskiego eksportu na rynek UE oraz „uzasadnione obawy społeczności rolniczej”.

Według niego zwiększony eksport do bloku pomógł „zrównoważyć” rynek UE.

„[For sugar]„Próg osiągniemy w czerwcu” – dodał, dodając, że w sytuacji, gdy europejska produkcja nie zaspokoi popytu, wystąpią niedobory dostaw. cukierPowoduje wzrost cen w bloku.

W przypadku Hiszpanii zauważył na przykład, że z tego powodu ukraiński eksport kukurydzy osiągnął rekordowy poziom [high] Upraszanie”.

Import z Rosji

Według Kaczki winę za zakłócenia na rynkach w krajach pierwszej linii należy zrzucić na rosyjski eksport produktów rolnych do UE.

„W przypadku niektórych produktów, co do których polscy rolnicy zgłaszają najwięcej obaw, [there is] „Niepotrzebna konkurencja ze strony rosyjskich produktów” – stwierdził.

Ukraina nie jest jedyną, która wskazuje palcem na Rosję, ponieważ kilka krajów Europy Wschodniej skrytykowało import z Moskwy i wezwało do wprowadzenia zakazu w całej UE.

Po Łotwie zgoda W lutym polski premier Donald Tusk nałożył zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi Powiedział Skłoni to Komisję Europejską do nałożenia sankcji na poziomie Unii Europejskiej.

READ  Monitory Obiena "6.0" w Polsce

Morze Czarne

Kaczka powiedział, że Ukraina „wycofuje się”. [the] Presja na granice lądowe” poprzez przywrócenie morskich szlaków eksportowych.

Dostawy na Morzu Czarnym, strategicznym regionie dla światowego eksportu zbóż i nasion oleistych, zostały wstrzymane przez inwazję Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., co doprowadziło do zwiększenia przepływów handlowych szlakami lądowymi w Europie Wschodniej.

Teraz Kijów przyniósł eksport zbóż i nasion oleistych Te same poziomy Tak jak miało to miejsce w marcu 2023 r., kiedy w ramach inicjatywy ONZ pracowano nad zabezpieczeniem handlu żywnością przez korytarz Morza Czarnego.

W lutym 2024 r. 5,2 mln ton rolno-spożywczych produktów opuściło Ukrainę szlakami czarnomorskimi, a 2,1 mln ton wyjechało przez tzw. korytarze solidarności – potwierdził rzecznik Komisji ds. handlu Olof Gil Lioractiv.

Ukraina a Wspólna Polityka Rolna

Kachka wypowiadał się przeciwko „retoryce stowarzyszeń rolniczych UE”, która łączy stanowiska krótkoterminowe i długoterminowe, ponieważ na debatę na temat środków handlowych wpływa szacunkowy wpływ integracji Ukrainy z „hipotetyczną przyszłą Wspólną Polityką Rolną”, kiedy Ukraina zostanie nadal w nim nie ma.

Kaczka powiedział, że dyskusje na temat „przyszłej integracji ukraińskiego rolnictwa z rynkiem wewnętrznym UE rozpoczną się w odpowiednim czasie”, wzywając, aby w pierwszej kolejności zająć się kwestiami handlowymi.

W odpowiedzi na ostrzeżenia analityka dotyczące sprzedaży zboża na czarnym rynku między Ukrainą a UE, Kachka powiedziała Euroactiv, że Kijów „pracuje nad zwiększeniem przejrzystości na rynkach finansowych”.

„Od października 2023 r. zacznie obowiązywać nowy system, zgodnie z którym eksportować będzie można tylko wtedy, gdy jesteś podatnikiem” – zapowiedział Kachka. Dodał: „Będziemy to wzmacniać. Mogą być pewne obawy, ale pracujemy nad tym bardzo skutecznie”.

[Edited by Angelo Di Mambro/Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv