Pomyślne doświadczenie Polski we wdrażaniu planu wycofania rosyjskiego gazu i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego otwiera przed Ukrainą nowe możliwości.
Dyrektor generalny Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) Sergey Makogon powiedział to na spotkaniu z polskim komisarzem ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Nemskim, poinformował serwis prasowy GTSOU.
Podczas spotkania, które odbyło się w ramach udziału ukraińskiej delegacji pod przewodnictwem niemieckiego ministra energetyki Galushenko w P-TECC Business Forum w Polsce, obie strony omówiły możliwości dalszej współpracy.
Według Makogon, dziś Polska może magazynować gaz ziemny w ukraińskich podziemnych magazynach w celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego podczas szczytowych obciążeń.
Ponadto dywersyfikacja źródeł dostaw przyczyni się do demonopolizacji rynku gazu w Unii Europejskiej, a tym samym do określenia realnej ceny rynkowej gazu w Europie.
Dziś w Polsce wybudowano już jeden terminal LNG, a dwa kolejne powstaną. Na ostatnim etapie jest Baltic Pipe, który pomoże pozyskać gaz z Norwegii. Zakończono również budowę linii łączących z krajami bałtyckimi i Słowacją.
Polskie państwowe przedsiębiorstwo naftowo-gazowe PGNiG ogłosiło plany całkowitego zaprzestania kupowania gazu od rosyjskiego Gazpromu po wygaśnięciu umowy jamalskiej między stronami 31 grudnia 2022 roku.
zatrudnienie
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji