Nie wszystkie ptaki są tak kolorowe jak papugi czy pawie, ale jeśli spojrzysz poza pióra, znajdziesz wiele z błyszczącymi stopami, dziobami i skórą.
Częściowo powodem jest pokusa przyjaciół, a według amerykańskich badaczy okazuje się, że dinozaury mogły również pojawić się w kolorze w tym samym celu.
„Żywe ptaki używają różnych pigmentów i mogą być bardzo kolorowe na dziobie, nogach i wokół oczu” – powiedziała główna autorka badań Sarah Davis, doktorantka z University of Texas w Austin.
Możemy się spodziewać, że wymarłe dinozaury miały te same kolory.
Wnioski wyciągnięto z szerszych ustaleń dotyczących koloru skóry i tkanek u wspólnego przodka żyjących ptaków i wymarłych dinozaurów, starożytnego archozaura, który żył na początku okresu triasu.
Przyciąganie uwagi: Dinozaury mogły mieć kolor na twarzach i stopach, aby zachęcić partnerów (na zdjęciu w odczuciu artysty) — podobnie jak gołębie, twierdzi nowe badanie
Analizując, czy żywy kolor ciała był obecny u żyjących krewnych dinozaurów, w tym żółwi, krokodyli i ponad 4000 gatunków ptaków, naukowcy oszacowali, że wspólny przodek miał 50% szans na uzyskanie jasnych kolorów w miękkich tkankach swojego ciała.
Kolory te zwykle pochodzą od karotenoidów – klasy czerwonych, pomarańczowych i żółtych barwników, które ptaki wydobywają z pożywienia.
Karotenoidy, takie jak brązowe i czarne pigmenty, nie ulegają degradacji, co oznacza, że naukowcy muszą badać kolor żywych zwierząt, aby znaleźć wskazówki na temat tego, jak pojawili się ich wymarli przodkowie.
Naukowcy wykorzystali dane zebrane od ptaków i innych zwierząt do wykonania rekonstrukcji filogenetycznych, metody naukowej wykorzystywanej do badania historii ewolucyjnej gatunku.
Szacunkowe 50% dla jasnych kolorów dotyczy w równym stopniu skóry, dziobów i łusek starożytnych archozaurów.
W przeciwieństwie do tego, badanie wykazało, że istnieje zerowa szansa, że pazury i pióra będą wyglądały na jaskrawo zabarwione, co jest zgodne z innymi badaniami, powiedział Davis.
Ona i jej zespół przyjrzeli się również związkowi między kolorem a dietą bogatą w karotenoidy.
Odkryli, że ptaki o diecie bogatej w karotenoidy, bogate w rośliny i bezkręgowce były bardziej kolorowe niż mięsożerne.
Ptaki roślinożerne mają również jaśniejsze kolory w większej liczbie miejsc na ciele niż te, które żywią się mięsem lub mięsożercami.
„Pierwsze dinozaury były wielkości kucyka i zjadały dużą zdobycz kręgowców” – powiedziała współautorka badań Julia Clark, profesor z University of Texas w Austin.
„Różne grupy przeszły na dietę zdominowaną przez rośliny lub dietę mieszaną. Ta zmiana może prowadzić do zmian w kolorze skóry i nieopierzonej tkanki.
Oprócz odkryć dotyczących dinozaurów, badania pokazują także żywe ptaki w nowej perspektywie.
Analizując, czy żywy kolor ciała był obecny u żyjących krewnych dinozaurów – w tym żółwi, krokodyli i ponad 4000 gatunków ptaków – naukowcy oszacowali, że wspólny przodek żywych dinozaurów i ptaków, starożytny archozaur, miał 50% szans na ubarwienie. Jasne w miękkich tkankach jego ciała
Gołębie i tukany pojawiają się w kolorze, aby zwabić partnerów, co zdaniem naukowców może być również przyczyną dinozaurów.
Davis powiedział, że chociaż badane w badaniu grupy ptaków miały złą reputację — zwłaszcza w porównaniu z ptakami śpiewającymi, które zostały wykluczone z badania, ponieważ są najbliżej spokrewnione ze swoimi nieptasimi przodkami dinozaurów — okazuje się, że wiele z nich było . W pełni kolorowe, nie tylko patrząc na pióra.
Naukowcy odkryli, że około 54 procent z 4022 badanych gatunków ptaków było jaskrawo ubarwionych.
Z tej grupy 86 procent gatunków miało jaskrawe zabarwienie tylko w nieopierzonej tkance.
Marie Caswell Stoddard, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Princeton, powiedziała, że badanie dostarczyło ważnych informacji na temat kolorów ptaków, które często są pomijane.
„W kolorze ptaka jest znacznie więcej niż jego pióra – wystarczy pomyśleć o żywym pomarańczowym i żółtym dziobie tukana – ale najwięcej uwagi przyciągają pióra” – powiedziała.
Badanie to ujawnia ewolucyjną historię zabarwienia karotenu nie tylko w piórach, ale także w dziobach i skórze ptaków i ich krewnych.
Opublikuj badania w czasopiśmie rozwój.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków