Trzech chińskich astronautów powróciło na Ziemię w piątek po 90-dniowym pobycie na pokładzie pierwszej stacji kosmicznej w ich kraju – wizyta ta była trzykrotnie dłuższa niż poprzedni członkowie załogi.
Ni Hai Sheng, Liu Beoming i Tang Hongbo wylądowali na statku kosmicznym Shenzhou-12 tuż po 1:30 ET po tym, jak dzień wcześniej opuścili moduł Tianhe.
Państwowy nadawca CCTV pokazał materiał ze statku kosmicznego lecącego na spadochronie na pustynię Gobi, gdzie został powitany przez helikoptery i pojazdy terenowe.
Kilka minut później ekipa techników zaczęła otwierać właz kapsuły, który wydawał się nienaruszony.
Trzej astronauci pojawili się około 30 minut później i usiedli na rozkładanych krzesłach na zewnątrz kapsuły, aby dać im czas na dostosowanie się do ziemskiej grawitacji po trzech miesiącach życia w nieważkości.
Przewiń w dół, aby zobaczyć wideo
Na tym zdjęciu opublikowanym przez Xinhua chińscy astronauci z lewej fali Tang Hongbo, Nie Haisheng i Liu Beoming na lądowisku Dongfeng w północnej Mongolii Wewnętrznej w Chinach.
Następnie zostali zabrani z lądowiska, a następnie wsiedli do helikoptera, który zabrał ich do Pekinu.
„Wraz ze wzrostem potęgi Chin i wzrostem poziomu chińskiej technologii, mocno wierzę, że pojawi się więcej astronautów, którzy ustanowią nowe rekordy” – powiedział lider misji Ni w CCTV.
Po wystrzeleniu 17 czerwca trzej astronauci przeszli dwa spacery kosmiczne, rozmieścili 33-metrowe mechaniczne ramię i przeprowadzili wideorozmowę z przywódcą partii komunistycznej Xi Jinpingiem.
Chociaż chińskie wojsko, które prowadzi program kosmiczny, ogłosiło niewiele szczegółów, oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat na stację trafi trójka astronautów z 90-dniowymi misjami, aby stacja kosmiczna była w pełni funkcjonalna.
State Broadcasting Corporation (CCTV) pokazał materiał ze statku kosmicznego lecącego na spadochronie na pustynię Gobi, gdzie został powitany przez helikoptery i pojazdy terenowe.
„Witamy w domu”, można usłyszeć, jak nadawca wypowiada transmisję na żywo we wczesnych godzinach porannych w piątek
Rząd nie ogłosił nazwisk kolejnej grupy astronautów ani daty startu Shenzhou-13.
Statek kosmiczny Tianhe, wystrzelony 18 kwietnia, jest pierwszym z czterech elementów pełnej chińskiej stacji kosmicznej.
Państwowe media podały, że Chiny zamierzają ukończyć chińską stację kosmiczną, znaną jako Tiangong (Pałac Niebiański) do końca 2022 r., po uruchomieniu kilku kolejnych jednostek.
Oczekuje się, że będzie ważył od 180 000 do 220 000 funtów – mniej więcej jedną piątą masy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która wynosi 925 335 funtów.
22-tonowa jednostka, zwana „Tianhe” lub „Harmonia Niebios”, była przestrzenią życiową dla trzech członków załogi, którzy wracali do domu.
Chiny wysłały w kosmos 14 astronautów od 2003 r., kiedy stały się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, które zrobiły to samotnie.
Chiński program kosmiczny rozwijał się w miarowym tempie iw dużej mierze pozwolił uniknąć wielu problemów, które charakteryzowały zaciekle konkurencyjne programy amerykańskie i rosyjskie podczas agresywnych pierwszych dni lotów kosmicznych.
„Wraz ze wzrostem potęgi Chin i wzrostem poziomu chińskiej technologii, mocno wierzę, że pojawi się więcej astronautów, którzy ustanowią nowe rekordy” – powiedział lider misji Ni w CCTV.
Trzej astronauci pojawili się około 30 minut później i usiedli na rozkładanych krzesłach tuż za kapsułą, aby dać im czas na dostosowanie się do ziemskiej grawitacji po trzech miesiącach życia w stanie nieważkości.
To sprawiło, że stał się źródłem ogromnej dumy narodowej, uzupełniającym wzrost gospodarczy, technologiczny, militarny i dyplomatyczny tego kraju w ostatnich latach pod zakorzenionymi rządami Partii Komunistycznej i obecnego przywódcy Xi Jinpinga.
Chiny rozpoczęły własny program stacji kosmicznej w latach 90. po wykluczeniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w dużej mierze z powodu sprzeciwu USA wobec tajności chińskiego programu kosmicznego i wsparcia wojskowego.
W międzyczasie Chiny posuwały się naprzód z misjami bezzałogowymi, umieszczając łazik po drugiej stronie Księżyca, która nie była zbyt wiele zbadana, a w grudniu sonda Chang’e 5 zwróciła księżycowe skały na Ziemię po raz pierwszy od lat 70. XX wieku.
W tym roku Chiny również wylądowały na Marsie swoją sondę kosmiczną Tianwen-1, a towarzyszący jej łazik Jurong wyruszył na poszukiwanie dowodów na istnienie życia.
Inny program wymaga pobrania próbek z asteroidy, obszaru, w którym konkurencyjny japoński program kosmiczny ostatnio poczynił postępy.
Chiny planują również wysłać kolejną misję w 2024 roku, aby dostarczyć próbki księżycowe i przeprowadzić potencjalną misję załogową na Księżyc i ostatecznie zbudować tam bazę naukową, chociaż nie zasugerowano harmonogramu takich projektów.
Podobno powstaje ściśle tajny samolot kosmiczny.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków