Najwyższy europejski sąd ds. praw człowieka orzekł w czwartek (23 listopada), że Polska naruszyła prawa człowieka Lecha Wałęsy w sprawie wynikającej z zarzutów, że popularny przywódca prodemokratyczny był komunistycznym agentem współpracującym ze służbami bezpieczeństwa.
Wałęsa, lat 80, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, stanowczo zaprzecza zarzutom byłego współpracownika sprzed 20 lat, jakoby pod pseudonimem „Bolek” szpiegował kolegów z władz komunistycznych.
Ataki PiS na niego zmobilizowały ogromne poparcie dla bohatera wolności z ruchu Solidarność.
Wygrał sprawę o zniesławienie przed polskim Sądem Apelacyjnym, ale wyrok ten został później uchylony przez Sąd Najwyższy na mocy nowo wprowadzonych przepisów.
W swoim wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka jednomyślnie orzekł, że Polska naruszyła prawo Wałęsy do rzetelnego procesu sądowego i prawo do poszanowania jego życia prywatnego.
Stwierdziła, że organem rozpatrującym apelację od pierwotnego wyroku nie był „niezależny i bezstronny sąd ustanowiony na mocy ustawy” i dodała, że istnieją przesłanki wskazujące na to, że polskie władze nadużyły procedur w celu „promowania… swoich poglądów politycznych i motywy.”
„Istotnie sąd zauważył, że sprawy pana Wałęsy nie można oddzielić od jej tła politycznego i kontekstu politycznego ówczesnej Polski, a także od długotrwałego konfliktu publicznego pomiędzy panem Wałęsą a rządzącą konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość”.
Europejski Trybunał Praw Człowieka dodał do swojego orzeczenia rzadko używany przepis eksperymentalny, zgodnie z którym państwa muszą podjąć działania w celu rozwiązania problemów „systemowych”, które pojawiły się w systemach sądowych.
„Zidentyfikowane problemy systemowe wymagają pilnych działań zaradczych” – dodała, zauważając, że Polska wielokrotnie nie wykonywała orzeczeń sądów.
„Polska musi podjąć odpowiednie środki legislacyjne i inne, aby zapewnić zgodność w swoim krajowym porządku prawnym z wymogami niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego ustawą” – stwierdziła.
Polsce nakazano także zapłacić Wałęsie 30 000 euro odszkodowania.
Polska przeżywa okres zawirowań politycznych po tym, jak PiS mimo zdobycia pierwszego miejsca w wyborach nie zdobył większości rządzącej.
Koalicja partii prounijnych pod przewodnictwem byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska przygotowuje się do utworzenia rządu, choć najpierw będzie musiała poczekać na fiasko wysiłków PiS.
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest częścią europejskiego organu ds. praw człowieka, Rady Europy. Jest to sąd pierwszej instancji i jego orzeczenia mają charakter obowiązkowy, a nie doradczy, chociaż w ostatnich latach pojawiały się problemy, gdy kraje – zwłaszcza Polska i Turcja – nie wdrażały jego orzeczeń.
(Montaż: Georgi Gotev)
Przeczytaj więcej z Euractiv
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu