Partnerstwo, które realizuje studium wykonalności, przewiduje wprowadzenie linii do przewijania kartonów na dużą skalę w zakładzie produkcyjnym Stora Enso Ostro Ostka w Polsce. Linia zwiększy roczne zdolności recyklingu zużytych puszek po napojach w Polsce z 25 000 do 75 000 ton. Pozwoli to na poddanie recyklingowi całej ilości puszek po napojach sprzedawanych w kraju, a także puszek z sąsiednich Węgier, Słowacji i Czech.
Całkowita inwestycja: 29,1 mln EUR (34,2 mln USD). Stora Enso zainwestuje 17 milionów euro (20 milionów dolarów) w nową linię rekonfiguracji do odzyskiwania włókien kartonowych, podczas gdy Tetra Pak wraz z Plastigram zainwestują 12,1 miliona euro (14,2 miliona dolarów) w budowę dodatkowej linii. Pozwoli to na oddzielne odzyskiwanie i recykling polimerów i aluminium przy użyciu opatentowanej technologii separacji. Obie linie będą działać do początku 2023 roku.
Oddzielone materiały będą wykorzystywane jako surowce do różnych zastosowań końcowych. Włókna z recyklingu zostaną włączone do recyklingowanej płyty Stora Enso. Wydzielone polimery i aluminium otrzymają nowe życie w postaci różnego rodzaju produktów, takich jak pudełka i folia.
Inwestycja ma przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie państwa. Zostanie również dostosowany do Europejskiego Zielonego Ładu. Firmy zapowiedziały, że zebrane kartony w pełni wykorzystają materiały z procesu recyklingu.
„Dziś opakowania kartonowe nadają się do recyklingu. Są zbierane i poddawane recyklingowi na dużą skalę, gdzie istnieje infrastruktura gospodarowania odpadami i recyklingu. Ale dla nas to nie wystarczy. Szukamy możliwości w całym łańcuchu wartości recyklingu, aby poprawić sposób, w jaki kartony są poddawane recyklingowi i opracowywać rozwiązania, które skutecznie poddają recyklingowi wszystkie elementy opakowań, w tym polimery i aluminium”powiedział Charles Brand, prezes Tetra Pak na Europę i Azję Środkową.
„Dlatego jestem bardzo dumny z tej inwestycji, jak również z silnego partnerstwa ze Stora Enso, które umożliwiło ten postęp. Wspólna praca jest kluczem do osiągnięcia naszej ostatecznej ambicji – świata, w którym wszystkie opakowania kartonowe są zbierane, poddawane recyklingowi i nigdy nie przekształcane w odpady. ”
Hanu Kasurinen, wiceprezes wykonawczy działu materiałów opakowaniowych w Stora Enso, powiedział: „Stora Enso dostarcza materiały opakowaniowe wyprodukowane ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu rozwojowi możemy przejść w kierunku większego stopnia recyklingu, co jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym biogospodarkę o obiegu zamkniętym. Cieszymy się, że możemy połączyć się z Tetra Pak w tym, co będzie kolejnym ważny kamień milowy w kierunku pełnej obiegu zamkniętej przyszłości, której oczekujemy Ponadto, ponieważ systemy zbiórki w Unii Europejskiej nadal ewoluują, projekt ma potencjał do zwiększenia wydajności w przypadku nadmiernych ilości w przyszłości.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa