Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Testy genetyczne mogą pomóc w ocenie ryzyka chorób serca

Nowy Jork, 21 lutego (IANS): Amerykańscy naukowcy rozpoczęli badanie kliniczne, w którym testy genetyczne są wykorzystywane do identyfikacji mężczyzn i kobiet zagrożonych chorobami serca na podstawie składu ich DNA.

Jeśli udowodni się skuteczność w badaniach klinicznych, ten rodzaj testów genetycznych może zostać przyjęty na całym świecie w celu zapobiegania chorobom serca – zabójcy numer jeden na świecie.

„To powinien być ostatni wiek w kardiologii” – powiedział dr Robert Roberts, dyrektor medyczny ds. genomiki sercowo-naczyniowej w Al Karama Health Hospital w Arizonie.

W trakcie badania naukowcy pobiorą próbki DNA od prawie 2000 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 60 lat bez znanej historii chorób serca.

Próbki DNA zostaną następnie przeanalizowane w celu ustalenia, czy uczestnicy mają markery genetyczne, o których wiadomo, że powodują choroby serca.

Po zakończeniu genotypowania DNA zespół Karamy oceni markery genetyczne każdego uczestnika, aby określić, czy mają oni niskie, średnie lub wysokie ryzyko rozwoju choroby serca.

Inne czynniki związane ze zdrowiem i stylem życia będą również brane pod uwagę przy określaniu ryzyka chorób serca u uczestników. Należą do nich między innymi wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu oraz to, czy uczestnik pali lub jest aktywny fizycznie.

„Mam nadzieję, że dzięki wynikom tego badania możemy w przyszłości uratować więcej istnień ludzkich, wdrażając testy genetyczne we wczesnym zapobieganiu chorobie wieńcowej jako rutynowe zastosowanie kliniczne. Takie podejście będzie reprezentować zmianę paradygmatu w profilaktyce” – powiedział Roberts.

Wcześniej badania wykazały silne powiązania DNA z atakiem serca.

Badania wykazały, że wysoki poziom cholesterolu od urodzenia może być spowodowany powszechnym schorzeniem genetycznym zwanym hipercholesterolemią rodzinną (FH). Może prowadzić do wysokiego ryzyka choroby wieńcowej w młodym wieku, a niektóre szacunki sugerują, że w wieku 70 lat co drugi pacjent z chorobą wieńcową będzie miał chorobę wieńcową.

READ  Szczepionka gronkowcowa nie jest skuteczna u osób wcześniej narażonych

W artykule opublikowanym w European Heart Journal, badania z Monash University w Australii donoszą, że testy DNA pod kątem FH we wczesnej dorosłości w publicznym systemie opieki zdrowotnej mogą wcześnie zidentyfikować tysiące osób więcej z FH, które następnie mogą zapewnić dostęp do profilaktyki, która uratuje zyje.