Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Technologia Powerhouse Energy do oczyszczenia plastiku w całej Europie w ramach umowy o wartości 1 miliarda funtów dla brytyjskiej firmy |  Miasto i biznes |  finanse

Technologia Powerhouse Energy do oczyszczenia plastiku w całej Europie w ramach umowy o wartości 1 miliarda funtów dla brytyjskiej firmy | Miasto i biznes | finanse

W porozumieniu podpisanym na COP26 wczoraj wieczorem Linde zgodziło się współpracować z notowaną na giełdzie w Londynie firmą Powerhouse Energy i jej unijnym partnerem Hydrogen Utopia (HUI), aby wykorzystać swoją technologię, która przekształca tworzywa sztuczne w wodór. Linde będzie świadczyć ekskluzywne usługi w zakresie przetwarzania wodoru produkowanego w zakładach HUI w całej Europie przez następne pięć lat. Szereg fabryk jest już w planach. Pierwsza ma zostać otwarta w polskim Koninie pod koniec przyszłego roku, a w Bułgarii i Grecji. Planowane są również zakłady w Wielkiej Brytanii, przy czym od dwóch lat zostanie otwarty pierwszy zakład w północno-zachodniej części kraju, a następnie zakład w Szkocji. W sumie plany mają stworzyć co najmniej 500 miejsc pracy w 50 zakładach.

James Greenstreet, prezes Powerhouse Energy Group, powiedział, że jest „zadowolony” z umowy, dodając: „Nie możemy się doczekać współpracy HUI i Linde, która wykorzysta technologię Powerhouse do przyspieszenia przejścia Polski na czystą energię”.

„HUI jest orędownikiem naszej technologii w całej Europie i prawdopodobnie na świecie – pomagając zapewnić globalne rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych”.

„Wytwarzanie wodoru z odpadów z tworzyw sztucznych pomoże rozwiązać problem środowiskowy, jednocześnie promując zdecentralizowane wykorzystanie wodoru” – powiedział Harald Ranke, dyrektor zarządzający Selas-Linde.

Technologia opracowana przez Powerhouse Energy polega na podgrzewaniu plastiku do bardzo wysokich temperatur w celu wytworzenia gazu syntetycznego lub gazu syntezowego, który może być następnie przetwarzany w celu wytworzenia energii elektrycznej i wodoru.

Możliwość ponownego wykorzystania plastiku stała się szczególnie ważna dla wielu krajów europejskich po tym, jak w styczniu tego roku Unia Europejska zakazała wysyłania nienadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych do krajów rozwijających się.

Linde wcześniej wspierała brytyjskie firmy zajmujące się energią odnawialną w ramach joint venture z ITM Power ogłoszonego w 2019 roku.