Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szkocja zniesie wszystkie ograniczenia dotyczące wariantu Omicron;  Polska spodziewa się 60 000 przypadków dziennie do połowy lutego

Szkocja zniesie wszystkie ograniczenia dotyczące wariantu Omicron; Polska spodziewa się 60 000 przypadków dziennie do połowy lutego

Światowa turystyka powróciła w 2021 r., a Europa i Ameryki wykazały najsilniejsze ożywienie, ale wciąż ułamek poziomu sprzed pandemii, poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO).

Po 2020 r., najgorszym w historii roku dla turystyki, były słabe nadzieje, że branża odzyska swoją pozycję w 2021 r. Ale wszystko wskazuje na to, że prawie się nie poprawiła.

Światowa liczba przyjazdów turystów spadła o mniej niż jedną czwartą tego, co w 2019 r., a specjaliści z branży nie spodziewają się pełnego ożywienia przed 2024 r., wynika z raportu agencji Narodów Zjednoczonych.

Wyższe wskaźniki szczepień i złagodzenie przepisów dotyczących podróży doprowadziły do ​​lekkiego ożywienia w drugiej połowie 2021 r., chociaż rozpowszechnienie wariantu Omicron w okolicach świąt Bożego Narodzenia doprowadziło do kolejnego spadku rezerwacji podróży i optymizmu w branży.



Turyści robią zdjęcia przed kwiatami wiśni w Himalajach w Chiangmai, Tajlandia, 14 stycznia.  Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images


© Przesłane przez The Guardian
Turyści robią zdjęcia przed kwiatami wiśni w Himalajach w Chiangmai, Tajlandia, 14 stycznia. Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images

„Tempo powrotu do zdrowia pozostaje powolne i nierównomierne w różnych regionach świata ze względu na różne stopnie ograniczeń mobilności, wskaźników szczepień i zaufania podróżnych” – czytamy w raporcie.

Południowe Morze Śródziemne w Europiei Ameryka środkowa i Karaiby Odnotowała największy wzrost liczby przyjazdów turystów w porównaniu z 2020 r., ale pozostała ona odpowiednio o 54 proc., 56 proc. i 37 proc. poniżej danych z 2019 r. Azja i Pacyfik Bardziej niż ucierpiała liczba odwiedzających spadła o 94% w porównaniu do poziomów sprzed pandemii.

W raporcie stwierdzono, że całkowity bezpośredni produkt globalnej turystyki wzrósł o 19% w 2021 r. od 2020 r. do 1,9 biliona dolarów, przy czym każdy turysta wydaje więcej i pozostaje dłużej niż w 2020 r. Jednak przychody branży turystycznej wciąż przekraczają zaledwie połowę poziomu z 2019 r.

Około 64% specjalistów z branży turystycznej ankietowanych przez Światową Organizację Turystyki w grudniu nie spodziewa się pełnego ożywienia przed 2024 r. lub po nim – w porównaniu z 45% ankietowanych we wrześniu, kiedy firma Omicron nie zepsuła perspektyw ożywienia w podróżowaniu po tym okresie.

„Niedawny wzrost liczby przypadków Covid-19 i wariantu Omicron ma zakłócić ożywienie i wpłynąć na zaufanie do początku 2022 roku, ponieważ niektóre kraje ponownie wprowadzają zakazy i ograniczenia podróży na niektórych rynkach” – czytamy w raporcie.

Czy turystyka może przetrwać epidemię? A jaki byłby świat bez tego? Wspaniała, długa lektura Christophera de Belleiga, zgłębiająca konsekwencje dla naszej planety i naszych społeczeństw.

Związane z: Koniec turystyki?