bieżąca inflacja
Na konferencji prasowej w styczniu 2023 r. prezes PNB Głabiński pozytywnie ocenił głębszy niż oczekiwano spadek inflacji CPI w grudniu (16,6% r/r wobec 17,5% w listopadzie). Jednocześnie podkreślił, że bieżąca inflacja jest bardzo wysoka, że osiągnięcie celu inflacyjnego jest jeszcze dalekie od osiągnięcia, a proces łagodzenia inflacji będzie stopniowy.
otoczenie zewnętrzne
Prezes Glapiński zwrócił uwagę na słabe otoczenie gospodarcze polskiej gospodarki, w tym techniczną stagnację w strefie euro. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie. Wyraźnie widać pierwsze efekty zacieśnienia polityki pieniężnej głównych banków centralnych. Towarzyszy temu korzystna sytuacja na rynku pracy, pomimo niższych płac realnych. W Polsce tak jest od maja 2022 roku.
Oczekiwania inflacyjne w Polsce
Szef NBP podkreślił, że w ostatnim czasie ceny surowców na świecie spadają, choć nadal są kilkakrotnie wyższe niż trzy lata temu, przed epidemią i wojną na Ukrainie. Zwrócił też uwagę na wolniejszą dynamikę cen surowców rolnych i poprawę w globalnych łańcuchach dostaw. Spadek PPI wskazuje na spadek presji kosztowej. Zdaniem NBP inflacja nie będzie szybka i gwałtowna. Inflacja CPI wzrośnie w styczniu i lutym (choć trudno ocenić, czy przekroczy 20% r/r), a następnie spadnie do poziomów jednocyfrowych do końca 2023 r., być może nawet do 8% r/r w grudniu br. .
kurs zł
Prezes Głabiński zaznaczył, że kurs złotego jest stabilny i odporny na zaburzenia zewnętrzne, chociaż kursy NBP pozostają w ostatnich miesiącach na niezmienionym poziomie. Odblokowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności byłoby pozytywne dla kursu złotego, choć szef NBP ocenił jego wpływ na PKB i inflację jako znikomy. Jego zdaniem pełne wykorzystanie tych środków unijnych przyspieszyłoby wzrost PKB Polski o 0,4 pkt proc. w pierwszym roku io 0,2 pkt proc. w kolejnych latach.
Polityka pieniężna
Z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej poziom stóp procentowych NBP (6,75%) jest właściwy w obecnych warunkach. Prezes Głabiński ponownie wyraził nadzieję, że stopy procentowe mogą zostać obniżone jeszcze w tym roku, choć ta nadzieja jest mniejsza, ponieważ prognoza inflacji CPI na koniec 2023 r. jest wyższa (ok. 8% r/rw grudniu zamiast 6%). Zauważył, że aby tak się stało, niską inflację należy uznać za trwałą.
wnioski
Naszym zdaniem wypowiedzi Prezesa NBP wskazują, że NBP nie będzie dążył do szybkiego obniżenia inflacji do ustawowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5% z odchyleniem +/- 1 pkt proc. Rzeczywistym celem inflacyjnym jest stopniowe obniżanie się inflacji bazowej CPI. W naszej ocenie, po wzroście inflacji w styczniu i lutym, procesowi łagodzenia inflacji w kolejnych miesiącach towarzyszyć będzie utrzymujący się wysoki poziom inflacji bazowej, kilkakrotnie wyższy od celu inflacyjnego NBP. Nie pozwoli to NBP na obniżkę stóp procentowych w tym roku.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce